Vuelta a Espana 2019: etap 14 – przekroje/mapki

Zapowiedź 14. etapu Vuelta a Espana 2019. 7 września: San Vicente de la Barquera – Oviedo (188 km).

Czternasty etap rozpocznie się w San Vicente de la Barquera. Nadmorskie miasteczko to punkt odpoczynku dla pielgrzymów, którzy zmierzają do Santiago de Compostela. Z Kantabrii kolarze pojadą wzdłuż wybrzeży Zatoki Biskajskiej i udadzą się do Oviedo, czyli do stolicy Asturii. Po długim czasie do gry powrócą sprinterzy, którzy od 4. etapu walczyli z trudnościami i limitem czasu, choć, jak to w Hiszpanii, losy etapu może rozstrzygnąć ucieczka.

Premia lotna w Gijon oznajmi wszystkim, że zbliżają się decydujące chwile. Kluczowym momentem etapu będzie jedyny klasyfikowany podjazd, Alto la Madera, który wyrośnie na 30 kilometrów przed metą. Nachylenie nie powinno sprawić problemu sprinterom, natomiast problemem może stać się jej długość. 8 kilometrów to spory wysiłek, a za szczytem nie ma długiego zjazdu, więc odczepionym trudno będzie powrócić do peletonu.

Finał etapu nie będzie standardową próbą dla najszybszych kolarzy. Na ostatnim kilometrze droga prowadzi delikatnie do góry, wznosząc się ku położonej w centrum Oviedo katedrze. Na 350 metrach nachylenie sięgnie 2-3%, a o zwycięstwo powalczą: Sam Bennett (Bora-hansgrohe), Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), John Degenkolb (Trek-Segafredo), dwójka Hiszpanów z Caja Rural: Alex Aranburu i Jon Aberasturi. W walce o triumf nie należy lekceważyć mistrza świata Alejandro Valverde (Movistar Team). O dobry wynik postara się debiutant Szymon Sajnok, ale w barwach CCC w tej końcówce może odnaleźć się także Patrick Bevin.

W klasyfikacji punktowej, która, w przeciwieństwie do pozostałych Wielkich Tourów, nie premiuje najszybszych zawodników, sprinterzy wypadli z czołówki. Etap nie zmieni więc wiele w kwestii tej rywalizacji.

Premie górskie na trasie:
Alto la Madera (165,4 km - 22,6 km przed metą; 8 km; 3,5%, kat. 3)

Lotna premia:
Gijon (151,6 km - 36,4 km przed metą)

Start: 12:46 po 4-kilometrowym odcinku neutralnym.
Planowany finisz: 17:21-17:50

Transmisja w stacji Eurosport 1 od godz. 15:00

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. szczebelek

    7 września 2019, 13:13 o 13:13

    Taki nudny etap w GT w weekend? To medialna strzała w stopę...

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: