Bretagne Classic – Ouest-France 2019. Wielki Sep Vanmarcke

Belg Sep Vanmarcke wygrał 53. edycję klasyku Bretagne Classic – Ouest-France.

31-latek na mecie w Plouay zameldował się 3 sekundy przed Tiesjem Benootem (Lotto Soudal) i Jackiem Haigiem (Mitchelton-Scott).

Szóste miejsce dla polskiej ekipy CCC wywalczył Greg van Avermaet.

Trasa tegorocznych zmagań przebiegała po dużej rundzie, przecinającej Bretanię. Na trasie wyrastało sporo krótkich podjazdów, a także dwa odcinki szutru. Na koniec pozostawała pętelka (14,7 km), z Côte du Lezot (1,2 km; 4,9%) i Côte du Ty-Marrec (1,1 km; 6,3%; maks. 10%), Po ostatniej wspinaczce pozostawał niespełna 4 kilometrowy dojazd do mety.

Johan Le Bon (Vital Concept - B&B Hotels), Romain Combaud (Delko Marseille Provence), Romain Sicard (Total Direct Energie) i Anthony Perez (Cofidis) sformowali ucieczkę dnia, która dość sprawnie zbudowała przewagę 6 minut nad peletonem. Akcja nie miała większych szans powodzenia i peleton złapał śmiałków na 76 kilometrów przed metą.

Przez pierwszy odcinek szutru przeprowadził peleton atakujący Benoit Cosnefroy (AG2R La Mondiale). Francuz sam daleko nie zajechał, a na czele rozpoczęły się szachy, w których przodowali zawodnicy Deceuninck-Quick-Step, EF Education First i Lotto Soudal.

Na drugim odcinku szutru szarpał Simon Clarke (EF Education First), a gdy jego akcję skasowano, próbował ponownie, tym razem zabierając ze sobą Rudy'ego Molarda (Groupama-FDJ) i Petra Vakoca (Deceuninck-Quick-Step). Czech upadł w jednym z zakrętów, a pogoń napędzał Greg van Avermaet (CCC Team), osobiście atakując na 58 kilometrów przed metą i na koło zabierając Floriana Senechala (Deceuninck-Quick-Step), a także, nieco niespodziewanie, Carlosa Betancura (Movistar).

55 kilometrów na czele została okrojona już grupka, a na czele karty rozdawali zawodnicy Patricka Lefevere'a: Senechal, Bob Jungels i Mikkel Honore, z tyłu grupy mając spokojnie jadącego Elię Vivianiego.

Tempo narzucane przez mistrza Luksemburga na dłuższa chwilę uspokoiło sytuację, acz Jungels pracował także by z gry na dobre wykluczyć goniących jego grupkę Olivera Naesena (AG2R La Mondiale), Matteo Trentina (Mitchelton-Scott) i Michaela Valgrena (Dimension Data).

Trójce udało się dołączyć 26,5 kilometra przed metą, tuż przed Cote de Marta (2,5 km, 4%). Tu ruszył Valentin Madouas (Groupama-FDJ), a zaraz za nim kolejni, w tym Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Tempo odczepiło Vivianiego i Jungelsa, a odjechać udało się Jackowi Haigowi (Mitchelton-Scott), Benootowi i Sepowi Vanmarcke'owi (EF Education First).

Trójka niespodziewanie zyskała 43 sekundy na wjeździe na rundę w Plouay i współpracowała bardzo sprawnie. Brak zorganizowanego pościgu w głównej grupie do wysiłku na 7 kilometrów przed metą zmusił Pierre'a Luca Perrichona (Cofidis) oraz Van Avermaeta, ale ich kontra nie zmieniła już losów wyścigu.

Vanmarcke nie czekał na finisz i ruszył 800 metrów przed metą. Ruch zaskoczył rywali i belgijski kolarz dowiózł do mety największe zwycięstwo kariery.

Wyniki Bretagne Classic – Ouest-France 2019 (1.WT), Plouay – Plouay (250,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Sep VanmarckeEF Education First6:12:23
2.Tiesj BenootLotto Soudal00:03
3.Jack HaigMitchelton-Scott
4.Michael ValgrenDimension Data00:20
5.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma
6.Greg van AvermaetCCC Team
7.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale
8.Tim WellensLotto Soudal00:22
9.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step00:28
10.Eduard PradesMovistar Team
11.Matej MohoricBahrain-Merida
12.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic
13.Rudy MolardGroupama-FDJ
14.Michael MatthewsTeam Sunweb00:47
15.Pascal EenkhoornJumbo-Visma
16.Loïc VliegenWanty-Gobert Cycling Team
17.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
18.Jack BauerMitchelton-Scott
19.Lilian CalmejaneTeam Total Direct Energie
20.Lukas PostlbergerBora-hansgrohe
21.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotels
22.Matteo TrentinMitchelton-Scott
23.Carlos BetancurMovistar Team
24.Valentin MadouasGroupama-FDJ
25.Tony GallopinAG2R La Mondiale00:51
26.Cyril LemoineCofidis, Solutions Crédits01:19
27.Robert StannardMitchelton-Scott
28.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits01:31
29.Nathan HaasKatusha-Alpecin01:34
30.Floris de TierJumbo-Visma03:00
31.Sven Erik BystromUAE Team Emirates03:22
32.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels03:25
33.Davide CimolaiIsrael Cycling Academy03:55
34.Arnaud DemareGroupama-FDJ
35.Kristian SbaragliIsrael Cycling Academy
36.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
37.Michael AlbasiniMitchelton-Scott
38.Anthony RouxGroupama-FDJ
39.Jan PolancUAE Team Emirates
40.Jan BakelantsTeam Sunweb
41.Roman KreuzigerDimension Data
42.Mathieu BurgaudeauTeam Total Direct Energie
43.Brent van MoerLotto Soudal
44.Simone PetilliUAE Team Emirates
45.Christian KneesTeam Ineos
46.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
47.Michael ScharCCC Team
48.Mikkel Frølich HonoreDeceuninck-Quick Step
49.Danilo WyssDimension Data
50.Alexis GuerinDelko Marseille Provence
51.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
52.Julien SimonCofidis, Solutions Crédits
53.Michał GołaśTeam Ineos
54.Leonardo BassoTeam Ineos
55.Łukasz OwsianCCC Team
56.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
57.Łukasz WiśniowskiCCC Team
58.Tanel KangertEF Education First
59.Guillaume BoivinIsrael Cycling Academy
60.Carlos BarberoMovistar Team
61.Pello BilbaoAstana Pro Team
62.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie
63.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
64.Nicola ConciTrek-Segafredo
65.Richard CarapazMovistar Team
66.Stan DewulfLotto Soudal
67.Anthony PerezCofidis, Solutions Crédits04:01
68.Filippo GannaTeam Ineos04:09
69.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step06:24
70.Jasha SutterlinMovistar Team07:44
71.Fabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team09:13
72.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida
73.Louis VervaekeTeam Sunweb
74.Alexander CatafordIsrael Cycling Academy
75.Christoph PfingstenBora-hansgrohe13:27
76.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
77.Julien TrarieuxDelko Marseille Provence
78.Luis Hernandez
79.Romain Le RouxTeam Arkéa Samsic
80.Aurélien Paret-peintreAG2R La Mondiale
81.Laurens de VreeseAstana Pro Team15:13
82.Julien VermoteDimension Data
83.Rory SutherlandUAE Team Emirates
84.Romain CombaudDelko Marseille Provence
85.Paul OurselinTeam Total Direct Energie
86.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
87.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
88.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
89.Koen de KortTrek-Segafredo16:36
90.Nathan EarleIsrael Cycling Academy

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. fugazi (@fugazi02139255)

    1 września 2019, 19:25 o 19:25

    ciekawe jak długo GAV da radę ukrywać frustrację, że w każdym wyścigu jest sam...ja niestety nie pojmuje kryteriów wg których CCC dzieli zawodników na imprezy...np. po co Bevin w Vuelcie, skoro akurat we Francji mógłby chyba pomóc...jasne, nie jestem "inside" i mało wiem, ale dla zwykłego kibica coś jest niehalo

    • reko

      1 września 2019, 23:32 o 23:32

      podzielam Twoje zdziwienie i też pewnych rzeczy nie kumam. Jak dla na części wyścigów Bevin i Koch powinni być z GvA. Choć akurat fajnie Koch się na Vuelcie zaprezentował.

  2. jarek996

    1 września 2019, 22:13 o 22:13

    Brawo Sep ! Tyle lat posuchy , a naprawde sie nalezalo ( za walecznosc i pecha ) .

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: