Mistrzostwa świata MTB 2019. Nino Schurter po raz ósmy

Nino Schurter został mistrzem świata w kolarstwie górskim cross-country w wyścigu elity mężczyzn.

Szwajcar na trasie w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne zdobył piąty z rzędu tytuł najlepszego kolarza globu. To także jego ósmy indywidualny tytuł mistrzowski.

Srebrny medal wywalczył rodak Schurtera, Mathias Flueckiger, a brąz zdobył Francuz Stephane Tempier. 28. miejsce zajął Bartłomiej Wawak.

Wyścig elity mężczyzn w Mont-Sainte-Anne liczył siedem rund. Grupkę prowadzącą na pierwszy kółku napędzali Brazylijczyk Henrique Avancini, Szwajcarzy Nino Schurter i Mathias Flückiger, Francuzi Jordan Sarrou, Stephane Tempier i Victor Koretzky, Czech Ondrej Cink oraz Włoch Luca Braidot.

Schurter w taki licznym towarzystwie nie zamierzał jechać i na drugiej rundzie przycisnął, kończąc ją z 5-sekundową przewagą nad Avancinim, Cinkiem i Koretzkym, którzy prowadzili pogoń. Szwajcarski champion prowadził jednak pewnie i na trzecim kółku powiększył różnicę do 11 sekund, acz na jego kole zmaterializował się atakujący Flückiger.

Dwójka Szwajcarów na czwartym kółku dogoniona została przez Tempiera i Avanciniego, a chwilę potem defekt z rozgrywki wykluczył Flückigera. Schurter zaatakował jeszcze raz, a na kole został tylko Tempier.

Szwajcar pozbył się Francuza atakiem na podjeździe na piątym kółku, na szczycie meldując się z zapasem 12 sekund. Tempier na dodatek przebił oponę i został za goniącymi Cinkiem i swoim rodakiem Titouanem Carodem.

Schurter szóstą i przedostatnią rundę zaczął 40 sekund przed rywalami. Ci walczyli w tym punkcie o srebro i brąz, a w rozciągniętej grupce znajdowali się Cink, Tempier, Carod, Avancini, Flückiger oraz odrabiający Włoch Gerard Kerschbaumer.

Kerschbaumer zdołał wyprowadzić atak i gdy Schurter z przewagą 40 sekund wpadł na ostatnie kółko, Włochowi udało się odczepić Tempiera i Flückigera. Medalu nie udało mu się jednak wywalczyć, gdyż w końcówce Włocha zatrzymał defekt.

Wyniki Mistrzostw świata MTB XCO 2019 – wyścig elity mężczyzn (CDM), Mont-Sainte-Anne: