Anna van der Breggen (Boels Dolmans) wygrała GP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée WNT.
Mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska na mecie w skropionym deszczem Plouay zameldowała się samotnie, po ataku na 13 kilometrów przed metą.
Podium dopełniły Amerykanka Coryn Rivera (Team Sunweb) i drużynowa koleżanka Van der Breggen, Amy Pieters.
Trasa kobiecego wyścigu z kalendarza WorldTour składała się z pokonywanej sześć razy pętli o długości 17 kilometra z dwoma podjazdami – leżącym na początku Le Lezot (1 km; 4,6%) oraz pod koniec Cote de Ty-Marrec (1 km; 6,8%). W finale czekała 14-kilometrowa pętla z oboma wymienionymi podjazdami.
Zmagania w Bretanii rozpoczęły się przy kiepskiej pogodzie: pochmurnym niebie i przelotnych opadach deszczu. Peleton jechał dość spokojnie, a na pierwszych okrążeniach, choć próby zawiązania ucieczki pojawiały się, żadnej ze startujących nie udało się zabłysnąć na czele. Tempo wzrosło na piątej długiej pętli, gdy na czele ustawiły się grupy Boels Dolmans, Mitchelton-Scott oraz Trek-Segafredo.
Przyspieszenie na pierwszej rundzie wyłoniło grupkę w składzie: Anna van der Breggen i Amy Pieters (Boels Dolmans), Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Tayler Wiles i Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo), Alena Amialiusik (Canyon-SRAM), Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquintaine Futuroscope), Liane Lippert (Team Sunweb), Nikola Noskova (Bigla), Silvia Persico (Valcar-Cylance) i Alison Jackson (TIBCO-SVB).
Goniły zawodniczki WNT-Rotor, na Ty-Marrec kasując odjazd i równocześnie znacząco okrawając peleton. Grupy połączyły się na wjeździe na ostatnie duże kółko, a w kontrach pojawiły się góralki: Katie Hall (Boels Dolmans) i Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott).
28 kilometrów przed metą na czoło grupki wyszła mistrzyni świata Anna van der Breggen, próbując pod kontrolą utrzymać ataki. Grupa naciągnęła się bardzo mocno, a na kole Holenderki na Le Lezot zostało pięć zawodniczek, w tym Spratt, Amialiusik, Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) i Coryn Rivera (Team Sunweb).
Czołówka na zjeździe powiększyła do 10 zawodniczek, a kolejne grupki nie traciły dużo, ale nadążenie za mistrzynią olimpijską zmusiło wiele zawodniczek do wykrzesania z siebie pokaźnych zasobów energii. 20 kilometrów przed metą, w nasilającym się deszczu, zawodniczki Trek-Segafredo prowadziły 35-osobową grupkę.
Na przedostatnim podjeździe pod Ty-Marrec piąty bieg wrzuciła Kennedy, ale wiele nie zdołała ugrać. Poprawiała Marta Cavalli (Valcar-Cylance), a potem Janneke Ensing (WNT-Rotor), a na zjeździe Cordon-Ragot. Francuzce udało się zyskać kilkaset metrów na 15 kilometrów przed metą, ale zawodniczki Boels Dolmans nie pozwoliły jej odjechać.
13 kilometrów przed metą szaleńcze tempo narzuciły zawodniczki Bigli, ale na ruchu na Le Lezot skorzystała Van der Breggen, szybko zyskując kilka metrów nad goniącymi Amialiusik oraz Sorayą Paladin (Ale Cipollini) i Spratt. Holenderka ruchem, który od kilku sezonów jest jej znakiem rozpoznawczym, zepchnęła rywalki do defensywy. 13-kilometrowa jazda na czele była jej żywiołem, tym bardziej, że za jej plecami nie udało się zorganizować pościgu.
6 kilometrów przed metą przewaga zawodniczki Boels Dolmans sięgnęła 20 sekund, a peleton prowadzony przez zawodniczki Trek-Segafredo skasował goniącą ją trójkę.
Ostatni podjazd pod Ty-Marrec pościg przejechał pod dyktando Ruth Winder i Aleny Amailiusik, które zdołały zbliżyć się do Van der Breggen. Ta na ostatnie 2 kilometry wjechała z niewielką przewagą nad Amialiusik, Marią Giulią Confalonieri (Valcar-Cylance), które wyrywały się z czołówki. 10 sekund przewagi wystarczyło i Holenderka na mecie cieszyła się ze zwycięstwa.
Poz. | Zawodniczk | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans | 3:21:54 |
2. | Coryn Rivera | Team Sunweb | 00:11 |
3. | Amy Pieters | Boels-Dolmans | |
4. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | |
5. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
6. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
7. | Sofie de Vuyst | Parkhotel Valkenburg | |
8. | Flavia Oliveira | Memorial Santos | |
9. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | |
10. | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | |
11. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
12. | Mavi Garcia | Movistar Team | |
13. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | |
14. | Nikola Noskova | Bigla Pro Cycling | |
15. | Elisa Balsamo | Valcar Cylance Cycling | |
16. | Clara Koppenburg | WNT-Rotor Pro Cycling | |
17. | Janneke Ensing | WNT-Rotor Pro Cycling | |
18. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | |
19. | Julie van de Velde | Lotto Soudal Ladies | |
20. | Marlen Reusser | WCC Team | |
21. | Anastasiia Chursina | BTC City Ljubljana | |
22. | Kristabel Doebel-hickok | Rally UHC Cycling Women | |
23. | Mikayla Harvey | Bigla Pro Cycling | |
24. | Urša Pintar | BTC City Ljubljana | |
25. | Lauren Stephens | Team TIBCO-SVB | |
26. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | |
27. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | |
28. | Liane Lippert | Team Sunweb | 00:15 |
29. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | 00:17 |
30. | Maria Giulia Confalonieri | Valcar Cylance Cycling | 00:39 |
31. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | 00:46 |
32. | Franziska Koch | Team Sunweb | |
33. | Elise Chabbey | Bigla Pro Cycling | |
34. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
35. | Chloe Hosking | Alé Cipollini | |
36. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | 01:13 |
37. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | 01:48 |
38. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | 02:37 |
39. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | |
40. | Katie Hall | Boels-Dolmans | |
41. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | |
42. | Laura Asencio | WNT-Rotor Pro Cycling | 06:20 |
43. | Hannah Ludwig | Canyon SRAM Racing | 06:35 |
44. | Tiffany Cromwell | Canyon SRAM Racing | |
45. | Aroa Nicole Gorostiza Ulloa | Bizkaia Durango | |
46. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
47. | Ella Harris | Canyon SRAM Racing | |
48. | Dani Christmas | Lotto Soudal Ladies | |
49. | Asja Paladin | Valcar Cylance Cycling | |
50. | Rossella Ratto | BTC City Ljubljana | |
51. | Lara Vieceli | WNT-Rotor Pro Cycling | |
52. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | |
53. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo Women | |
54. | Małgorzata Jasińska | Movistar Team | |
55. | Aude Biannic | Movistar Team | |
56. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans | |
57. | Chantal Blaak | Boels-Dolmans | |
58. | Sophie Wright | Bigla Pro Cycling | 08:43 |
59. | Sara Poidevin | Rally UHC Cycling Women | |
60. | Leah Thomas | Bigla Pro Cycling | |
61. | Heidi Franz | Rally UHC Cycling Women | |
62. | Silvia Persico | Valcar Cylance Cycling | |
63. | Jade Wiel | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
64. | Agua Marina Espinola | WCC Team | |
65. | Inge van der Heijden | CCC-Liv | |
66. | Eva Buurman | Boels-Dolmans | |
67. | Georgia Williams | Mitchelton-Scott | |
68. | Kirstie van Haaften | Health Mate-Cyclelive Team | 14:22 |
69. | Natalie Grinczer | Bizkaia Durango | |
70. | Noémie Abgrall | Charente-Maritime Women Cycling | |
71. | Lucía Gonzalez | Bizkaia Durango | |
72. | Paula Patino | Movistar Team | |
73. | Teniel Campbell | WCC Team | |
74. | Nadia Quagliotto | Alé Cipollini | 14:25 |
75. | Lauren Dolan | Bizkaia Durango | 15:02 |
76. | Alice Sharpe | WCC Team | |
77. | Leah Dixon | Team TIBCO-SVB | |
78. | Iris Sachet | Charente-Maritime Women Cycling | |
79. | Anastasiya Kolesava | WCC Team | |
80. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
81. | Phetdarin Somrat | Thailand Women's Cycling Team | |
82. | Diana Penuela | Alé Cipollini | |
83. | Sharlotte Lucas | Team TIBCO-SVB | |
84. | Lucie Lahaye | Charente-Maritime Women Cycling | |
85. | Fernanda Yapura | WCC Team | |
86. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
87. | Rotem Gafinovitz | Canyon SRAM Racing | |
88. | Fien Delbaere | Health Mate-Cyclelive Team | |
89. | Kathrin Schweinberger | Health Mate-Cyclelive Team | |
90. | Thật Nguyen Thị | Lotto Soudal Ladies | |
91. | Ashleigh Moolman | CCC-Liv | |
92. | Alicia Gonzalez | Movistar Team | |
93. | Anna Gabrielle Traxler | Charente-Maritime Women Cycling | |
94. | Marit Raaijmakers | Parkhotel Valkenburg | |
95. | Nina Buysman | Parkhotel Valkenburg | |
96. | Alexandra Manly | Mitchelton-Scott | |
97. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
98. | Belle de Gast | Parkhotel Valkenburg | |
99. | Pernille Mathiesen | Team Sunweb |