Marianne Vos (CCC-Liv) wygrała 6. edycję Ladies Tour of Norway, zapisując na swoim koncie również etapowe zwycięstwo na ostatnim odcinku.
Holenderska dominatorka pokonała na mecie w Halden Martę Bastianelli (Team Virtu Cycling) oraz Ilarię Sanguineti (Valcar Cylance Cycling).
W klasyfikacji generalnej miejsc na podium dopełniły zaś zawodniczki ekipy Sunweb – Coryn Rivera i Leah Kirchmann. 4. miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), a na 20. sklasyfikowano Martę Lach (CCC-Liv).
Niedzielny, ostatnim etap Ladies Tour of Norway był jednocześnie najdłuższym w tegorocznej edycji. Licząca 156 kilometrów trasa, wiodąca szosami na pograniczu Norwegii i Szwecji, naznaczona była dwiema niewielkimi górskimi premiami, ale ich usytuowanie w pierwszej części trasy nie miało mieć większego wpływu na przebieg rywalizacji. W finale zawodniczki rywalizowały na krótkiej i krętej rundzie, pokonywanej czterokrotnie.
Od samego startu tempo w peletonie było bardzo wysokie, co utrudniało zawiązanie się jakiejkolwiek ucieczki. W miarę zbliżania się do pierwszego z lotnych finiszy na czele grupy kręciły zawodniczki Virtu Cycling, których zadaniem było rozprowadzenie liderki klasyfikacji sprinterskiej Emilie Moberg. Zadanie to wykonały zgodnie z planem.
Mijając pierwszą górską premię, wyznaczoną w Daftö na 33. kilometrze, peleton nadal kręcił razem, nie odpuszczając żadnych harców. Na kresce komplet punktów zapisała na swoim koncie Soraya Paladin (Ale Cipollini), umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji “wspinaczy”.
Kolejne kilometry nie przynosiły poważniejszych zmian w sytuacji na trasie i dopiero po przeszło 60 kilometrach coś drgnęło. A podjeździe od grupy zasadniczej zdołała odskoczyć Ursa Pintar (BTC City Ljubljana), która po 10 kilometrach ciężkiej pracy miała już ponad minutę zapasu nad peletonem.
W pogoń za Słowenką ruszyły Shannon Malseed (Team TIBCO – SVB) i Eraud Severine (Doltcini – Van Eyck Sport), jednak współpraca między nimi nie układała się chyba zbyt dobrze i po niedługim czasie peleton je doszedł.
Samotnie walcząca Pintar robiła co mogła, by utrzymać się na czele, jednak 70 kilometrów przed metą było po akcji. Powstałą pustkę spróbowały wypełnić Diana Penuela (Ale Cipollini), Mavi Garcia (Movistar Team) i Silvia Pollicini (Valcar Cylance Cycling), które szybko uzyskały pół minuty zapasu nad resztą stawki. 10 kilometrów dalej różnica ta wynosiła już przeszło półtorej minuty, co wskazywało na dość obiecujący odjazd.
I rzeczywiście – trójka uciekinierek przewodziła stawce przez dłuższy czas. Do pracy w grupie zasadniczej zabrały się m.in. Holenderki z Parkhotel Valkenburg, za sprawą których na 40 kilometrów przed metą strata peletonu do czołówki spadła do 40 sekund, a kilkanaście minut później było już po ucieczce.
Na finałowych rundach po Halden swoich sił na solo próbowały m.in. zawodniczki Mitchelton-Scott – Moniek Tenniglo i Sarah Roy, jednak bezskutecznie. O kolejności na mecie ostatniego etapu Ladies Tour of Norway 2019 zadecydował sprint z peletonu.
🇳🇱@marianne_vos of 🇳🇱@CCCLivTeam wins stage 4 of @UCI_WWT 🇳🇴@LTour_Of_Norway #UCIWWT #LTON19 (📺@NRKtv) pic.twitter.com/nYlzGT7ZEN
— World Cycling Stats (@wcsbike) August 25, 2019
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | CCC-Liv | 3:52:24 |
2. | Marta Bastianelli | Team Virtu Cycling | |
3. | Ilaria Sanguineti | Valcar Cylance Cycling | |
4. | Chloe Hosking | Alé Cipollini | |
5. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | |
6. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | |
7. | Coryn Rivera | Team Sunweb | |
8. | Silvia Persico | Valcar Cylance Cycling | |
9. | Lorena Wiebes | Parkhotel Valkenburg | |
10. | Christine Majerus | Boels-Dolmans | |
11. | Eugenia Bujak | BTC City Ljubljana | |
12. | Elizabeth Holden | Drops | |
13. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
14. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
15. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
16. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | |
17. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | |
18. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | |
19. | Lisa Klein | Canyon SRAM Racing | |
20. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | |
21. | Hanna Nilsson | BTC City Ljubljana | |
22. | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | |
23. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
24. | Emilie Moberg | Team Virtu Cycling | |
25. | Abby-Mae Parkinson | Drops | |
26. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
27. | Barbara Guarischi | Team Virtu Cycling | |
28. | Susanne Andersen | Team Sunweb | |
29. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
30. | Anna Henderson | Team TIBCO-SVB | |
31. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | |
32. | Romy Kasper | Alé Cipollini | |
33. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
34. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | |
35. | Eva Buurman | Boels-Dolmans | 00:12 |
36. | Franziska Koch | Team Sunweb | 00:15 |
37. | Jesse Vandenbulcke | Doltcini-Van Eyck Sport | 00:16 |
38. | Séverine Eraud | Doltcini-Van Eyck Sport | |
39. | Vita Heine | Hitec Products | 00:20 |
40. | Charlotte Becker | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
41. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans | |
42. | Birgitte Ravndal | Reprezentacja Norwegii | |
43. | Anastasiia Chursina | BTC City Ljubljana | |
44. | Nina Buysman | Parkhotel Valkenburg | |
45. | Alexandra Manly | Mitchelton-Scott | |
46. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | |
47. | Rossella Ratto | BTC City Ljubljana | |
48. | Greta Richioud | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 00:24 |
49. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans | 00:26 |
50. | Jip van Den Bos | Boels-Dolmans | |
51. | Katrine Aalerud | Team Virtu Cycling | |
52. | Paula Patino | Movistar Team | |
53. | Marta Lach | CCC-Liv | |
54. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | 00:58 |
55. | Joscelin Lowden | Drops | |
56. | Vibeke Lystad | Reprezentacja Norwegii | |
57. | Alicia Gonzalez | Movistar Team | |
58. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | |
59. | Julie Meyer Solvang | Hitec Products | |
60. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | 01:01 |
61. | Mavi Garcia | Movistar Team | |
62. | Mie Bjørndal Ottestad | Reprezentacja Norwegii | 01:51 |
63. | Urša Pintar | BTC City Ljubljana | |
64. | Heidi Franz | Rally UHC Cycling Women | |
65. | Dalia Muccioli | Valcar Cylance Cycling | |
66. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | |
67. | Alessia Vigilia | Valcar Cylance Cycling | 02:01 |
68. | Skylar Schneider | Boels-Dolmans | 02:29 |
69. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | 04:41 |
70. | Melissa van Neck | Bepink | |
71. | Marit Raaijmakers | Parkhotel Valkenburg | |
72. | Agnieszka Skalniak | CCC-Liv | |
73. | Diana Penuela | Alé Cipollini | |
74. | Louise Norman Hansen | Team Virtu Cycling | |
75. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
76. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
77. | Rebecca Durrell | Team TIBCO-SVB | |
78. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
79. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | |
80. | Ingrid Lorvik | Hitec Products | |
81. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
82. | Manon Lloyd | Drops | |
83. | Anna Christian | Drops | |
84. | Gillian Ellsay | Rally UHC Cycling Women | |
85. | Natalie Redmond | Drops | 06:00 |
86. | Silvia Pollicini | Valcar Cylance Cycling | 08:01 |
87. | Anna Plichta | Trek-Segafredo Women | |
88. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 09:06 |
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | CCC-Liv | 13:52:14 |
2. | Coryn Rivera | Team Sunweb | 00:29 |
3. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | 00:41 |
4. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | |
5. | Lorena Wiebes | Parkhotel Valkenburg | 00:42 |
6. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | 00:45 |
7. | Marta Bastianelli | Team Virtu Cycling | 00:52 |
8. | Christine Majerus | Boels-Dolmans | 00:55 |
9. | Riejanne Markus | CCC-Liv | 01:00 |
10. | Hanna Nilsson | BTC City Ljubljana | |
11. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 01:02 |
12. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | |
13. | Chloe Hosking | Alé Cipollini | 01:03 |
14. | Eugenia Bujak | BTC City Ljubljana | |
15. | Juliette Labous | Team Sunweb | 01:09 |
16. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | 01:17 |
17. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | 01:52 |
18. | Lisa Klein | Canyon SRAM Racing | |
19. | Abby-Mae Parkinson | Drops | 01:56 |
20. | Marta Lach | CCC-Liv | 01:58 |
21. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans | 02:14 |
22. | Anna Henderson | Team TIBCO-SVB | 02:15 |
23. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | 02:30 |
24. | Ilaria Sanguineti | Valcar Cylance Cycling | 02:37 |
25. | Romy Kasper | Alé Cipollini | 02:41 |
26. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
27. | Susanne Andersen | Team Sunweb | 02:49 |
28. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | 03:01 |
29. | Vita Heine | Hitec Products | 03:28 |
30. | Franziska Koch | Team Sunweb | 03:49 |
31. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 04:48 |
32. | Anastasiia Chursina | BTC City Ljubljana | 04:49 |
33. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | 04:53 |
34. | Elizabeth Holden | Drops | 05:07 |
35. | Rossella Ratto | BTC City Ljubljana | 05:13 |
36. | Joscelin Lowden | Drops | 05:23 |
37. | Silvia Persico | Valcar Cylance Cycling | 05:48 |
38. | Mavi Garcia | Movistar Team | 05:59 |
39. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans | 06:01 |
40. | Eva Buurman | Boels-Dolmans | 06:02 |
41. | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | 06:03 |
42. | Greta Richioud | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 06:14 |
43. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | 06:39 |
44. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | 07:12 |
45. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 07:25 |
46. | Charlotte Becker | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 07:27 |
47. | Vibeke Lystad | Reprezentacja Norwegii | 07:50 |
48. | Jip van Den Bos | Boels-Dolmans | 08:09 |
49. | Urša Pintar | BTC City Ljubljana | 08:17 |
50. | Séverine Eraud | Doltcini-Van Eyck Sport | 08:19 |
51. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | 08:20 |
52. | Katrine Aalerud | Team Virtu Cycling | 08:29 |
53. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | 08:59 |
54. | Barbara Guarischi | Team Virtu Cycling | 11:57 |
55. | Alessia Vigilia | Valcar Cylance Cycling | |
56. | Nina Buysman | Parkhotel Valkenburg | 12:00 |
57. | Jesse Vandenbulcke | Doltcini-Van Eyck Sport | 12:23 |
58. | Paula Patino | Movistar Team | 12:32 |
59. | Agnieszka Skalniak | CCC-Liv | 12:44 |
60. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | 13:25 |
61. | Birgitte Ravndal | Reprezentacja Norwegii | 13:28 |
62. | Alexandra Manly | Mitchelton-Scott | 14:10 |
63. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 14:27 |
64. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | 14:33 |
65. | Heidi Franz | Rally UHC Cycling Women | 14:57 |
66. | Emilie Moberg | Team Virtu Cycling | 15:10 |
67. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | 15:14 |
68. | Dalia Muccioli | Valcar Cylance Cycling | 15:45 |
69. | Skylar Schneider | Boels-Dolmans | 15:58 |
70. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | 16:21 |
71. | Ingrid Lorvik | Hitec Products | 16:32 |
72. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 16:48 |
73. | Mie Bjørndal Ottestad | Reprezentacja Norwegii | 17:05 |
74. | Julie Meyer Solvang | Hitec Products | 17:28 |
75. | Marit Raaijmakers | Parkhotel Valkenburg | 18:30 |
76. | Anna Christian | Drops | 19:03 |
77. | Diana Penuela | Alé Cipollini | 19:17 |
78. | Manon Lloyd | Drops | 19:34 |
79. | Alicia Gonzalez | Movistar Team | 19:42 |
80. | Gillian Ellsay | Rally UHC Cycling Women | 20:27 |
81. | Silvia Pollicini | Valcar Cylance Cycling | 21:25 |
82. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | 21:36 |
83. | Louise Norman Hansen | Team Virtu Cycling | 21:40 |
84. | Melissa van Neck | Bepink | 23:15 |
85. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 23:32 |
86. | Rebecca Durrell | Team TIBCO-SVB | 25:57 |
87. | Anna Plichta | Trek-Segafredo Women | 26:15 |
88. | Natalie Redmond | Drops | 42:21 |
reko
25 sierpnia 2019, 19:27 o 19:27
na razie to CCC Liv bije na głowę wynikami CCC Team, a Voss GvA.