Ladies Tour of Norway 2019: etap 3. Królowa Vos, Niewiadoma do ostatniego tchu

Marianne Vos (CCC-Liv) wygrała zakończony podjazdem do twierdzy Frederiksten trzeci etap Ladies Tour of Norway.

Holenderka po thrillerze w finale uporała się z rywalkami, na mecie meldując się przed Coryn Riverą (Team Sunweb) oraz Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg).

Piąte miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Vos umocniła się na pozycji liderki wyścigu i na koncie zapisała już drugi w tej edycji etap. Niewiadoma w klasyfikacji generalnej przesunęła się na 4. pozycję.

125-kilometrowy odcinek do Halden stanowił najtrudniejsze wyzwanie czterodniowego ścigania na południu Norwegii. Etap po starcie z miejscowości Moss nie był bardzo wymagający, gdyż jedynie na 32 kilometrze szczyt miała górska premia (4,9 km, 2,3%). W finale zawodniczki wspinały się dwukrotnie drogą prowadzącą do fortecy Fredriksten (1,3 km, 7,3%), wybudowanej w XVII wieku warowni.

Akcję dnia samotnie przeprowadziła Shannon Malseed (TIBCO-SVB), atakując po 15 kilometrach. Peleton odpuścił Australijkę, która po 50 kilometrach miała prawie 6 minut zapasu.

W peletonie pracowały ekipy Canyon-SRAM i Virtu Cycling, stopniowo zmniejszając przewagę samotnej uciekinierki. Malseed na ostatnie 20 kilometrów wjechała z przewagą 50 sekund i jej akcja zakończona została 16 kilometrów przed metą, gdy tempo podkręciły zawodniczki CCC-Liv.

Grupka, która wchłonęła Malseed było dość mocno okrojona po kraksie, która zatrzymała sporą część peletonu. 30-40-osobowa grupka prowadzona przez zawodniczki Sunwebu jako pierwszą rozpoczęła zatem finałową wspinaczkę na 9 kilometrów przed metą. Tu tempo błyskawicznie podkręciła Elena Cecchini (Canyon-SRAM), prowadząc Katarzynę Niewiadomą.

Wysoko trzymała się liderka wyścigu Marianne Vos, która 8 kilometrów przed metą wyprowadziła atak, odpowiedź uzyskując od Stine Borgli (FDJ Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) i Coryn Rivery (Team Sunweb), a dopiero potem goniącej grupki z Niewiadomą, Martą Bastianelli (Virtu Cycling), Christine Majerus (Boels Dolmans), Floortje Mackaij i Leah Kirchmann (Team Sunweb), Ruth Winder (Trek-Segafredo), Sorayą Paladin (Ale Cipollini) i dzielnie trzymającą się Bogli.

Amerykanka i Holenderka razem rozpoczęły ostatnie kółko wokół fortecy, nad goniącą siódemką utrzymując około 15 sekund przewagi. Vos nie czekała na podjazd i Riverę naciskała na brukowym odcinku 4 kilometry przed metą. Za ich plecami pościg nie układał się: Niewiadomej zmiany dawała tylko Majerus.

Gdy przewaga wzrosła do 30 sekund, na cele do pracy zabrała się też Rivera. Niewiadoma kontrowała na ostatnich dwóch kilometrach, odjeżdżając z Majerus, ale na ostatnim kilometrze znalazła się w otoczeniu Mackaij i Kirchamnn. Polka nie poddała się i na podjeździe ruszyła jeszcze raz, samotnie goniąc prowadzące. 24-latka na ostatnim kilometrze miała rywalki w zasięgu wzroku, ale za jej plecami szybko pojawiła się Mackaij.

Niewiadoma zbliżała się do Vos i Rivery, ale nie była w stanie złapać ich koła. Dwójka rozpoczęła sprint, a Vos na ostatnich 150 metrach odpaliła silniki i pewnie wygrała, zostawiając w tyle Riverę.

Holenderka zyskała jeszcze kilka sekund nad rywalkami, natomiast Polkę na ostatnich metrach minęły jeszcze Demi Vollering i Kirchmann.

Wyniki 3. etapu Ladies Tour of Norway 2019 (2.WWT), Moss – Halden / Fredriksten festning (125,3 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Marianne VosCCC-Liv3:24:20
2.Coryn RiveraTeam Sunweb00:05
3.Demi VolleringParkhotel Valkenburg00:11
4.Leah KirchmannTeam Sunweb
5.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
6.Lucy KennedyMitchelton-Scott00:13
7.Floortje MackaijTeam Sunweb00:15
8.Mavi GarciaMovistar Team00:17
9.Soraya PaladinAlé Cipollini
10.Vita HeineHitec Products
11.Stine BorgliFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope00:20
12.Lorena WiebesParkhotel Valkenburg00:22
13.Jeanne KorevaarCCC-Liv00:25
14.Rossella RattoBTC City Ljubljana
15.Christine MajerusBoels-Dolmans
16.Anna HendersonTeam TIBCO-SVB00:28
17.Riejanne MarkusCCC-Liv00:30
18.Hanna NilssonBTC City Ljubljana
19.Ruth WinderTrek-Segafredo Women00:32
20.Marta BastianelliTeam Virtu Cycling
21.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
22.Eugenia BujakBTC City Ljubljana00:33
23.Juliette LabousTeam Sunweb00:39
24.Chloe HoskingAlé Cipollini
25.Aude BiannicMovistar Team
26.Elizabeth HoldenDrops
27.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans00:43
28.Moniek TennigloMitchelton-Scott00:47
29.Marta LachCCC-Liv01:02
30.Anastasiia ChursinaBTC City Ljubljana01:15
31.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women01:22
32.Elena CecchiniCanyon SRAM Racing
33.Amalie DideriksenBoels-Dolmans
34.Lisa KleinCanyon SRAM Racing
35.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
36.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
37.Eva BuurmanBoels-Dolmans
38.Joscelin LowdenDrops01:26
39.Abby-Mae ParkinsonDrops
40.Sarah RoyMitchelton-Scott01:33
41.Jip van Den BosBoels-Dolmans01:45
42.Ingrid LorvikHitec Products01:55
43.Urša PintarBTC City Ljubljana01:58
44.Sheyla GutierrezMovistar Team02:00
45.Heidi FranzRally UHC Cycling Women02:11
46.Franziska KochTeam Sunweb
47.Roxane KnetemannParkhotel Valkenburg
48.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
49.Valerie DemeyCCC-Liv
50.Vibeke LystadReprezentacja Norwegii
51.Femke MarkusParkhotel Valkenburg
52.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing
53.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg
54.Amalie LutroHitec Products
55.Romy KasperAlé Cipollini
56.Rebecca DurrellTeam TIBCO-SVB
57.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling
58.Jesse VandenbulckeDoltcini-Van Eyck Sport
59.Susanne AndersenTeam Sunweb02:19
60.Silvia PersicoValcar Cylance Cycling02:31
61.Silvia MagriBepink02:32
62.Anna ChristianDrops02:43
63.Elena PirroneValcar Cylance Cycling02:52
64.Diana PenuelaAlé Cipollini02:57
65.Manon LloydDrops03:14
66.Silvia PolliciniValcar Cylance Cycling03:28
67.Skylar SchneiderBoels-Dolmans Cycling Team03:33
68.Barbara GuarischiTeam Virtu Cycling
69.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling03:35
70.Mie Bjørndal OttestadReprezentacja Norwegii
71.Emelie UtvikReprezentacja Norwegii
72.Séverine EraudDoltcini-Van Eyck Sport
73.Agnieszka SkalniakCCC-Liv
74.Paula PatinoMovistar Team03:39
75.Melissa van NeckBepink03:45
76.Natalie RedmondDrops03:51
77.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling03:58
78.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling
79.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
80.Alice BarnesCanyon SRAM Racing
81.Lauretta HansonTrek-Segafredo Women04:04
82.Gillian EllsayRally UHC Cycling Women04:07
83.Louise Norman HansenTeam Virtu Cycling04:20
84.Tayler WilesTrek-Segafredo Women
85.Eri YonamineAlé Cipollini
86.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg
87.Julie Meyer SolvangHitec Products04:51
88.Letizia PaternosterTrek-Segafredo Women05:08
89.Christina SiggaardTeam Virtu Cycling05:16
90.Jessica AllenMitchelton-Scott
91.Birgitte RavndalReprezentacja Norwegii05:27
92.Hayley SimmondsBTC City Ljubljana
93.Emilie MobergTeam Virtu Cycling05:41
94.Francesca PattaroBepink06:04
95.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women06:35
96.Grace BrownMitchelton-Scott
97.Alexandra ManlyMitchelton-Scott
98.Alicia GonzalezMovistar Team07:05
99.Katherine MaineRally UHC Cycling Women08:00
100.Shannon MalseedTeam TIBCO-SVB08:55
101.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport09:05
102.Nicole SteigengaBepink10:36
103.Lourdes OyarbideMovistar Team17:11

Klasyfikacja generalna po 3. etapie

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Marianne VosCCC-Liv10:00:00
2.Coryn RiveraTeam Sunweb00:19
3.Leah KirchmannTeam Sunweb00:31
4.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
5.Lorena WiebesParkhotel Valkenburg00:32
6.Floortje MackaijTeam Sunweb00:35
7.Christine MajerusBoels-Dolmans00:45
8.Marta BastianelliTeam Virtu Cycling00:48
9.Riejanne MarkusCCC-Liv00:50
10.Hanna NilssonBTC City Ljubljana
11.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope00:52
12.Ruth WinderTrek-Segafredo Women
13.Chloe HoskingAlé Cipollini00:53
14.Eugenia BujakBTC City Ljubljana
15.Aude BiannicMovistar Team00:59
16.Juliette LabousTeam Sunweb
17.Moniek TennigloMitchelton-Scott01:07
18.Marta LachCCC-Liv01:22
19.Amalie DideriksenBoels-Dolmans01:38
20.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women01:42
21.Lisa KleinCanyon SRAM Racing
22.Abby-Mae ParkinsonDrops01:46
23.Sarah RoyMitchelton-Scott01:53
24.Anna HendersonTeam TIBCO-SVB02:05
25.Sheyla GutierrezMovistar Team02:20
26.Romy KasperAlé Cipollini02:31
27.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling
28.Valerie DemeyCCC-Liv
29.Susanne AndersenTeam Sunweb02:39
30.Vita HeineHitec Products02:58
31.Elena PirroneValcar Cylance Cycling03:12
32.Franziska KochTeam Sunweb03:24
33.Joscelin LowdenDrops04:15
34.Anastasiia ChursinaBTC City Ljubljana04:19
35.Stine BorgliFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope04:38
36.Jeanne KorevaarCCC-Liv04:43
37.Rossella RattoBTC City Ljubljana
38.Mavi GarciaMovistar Team04:48
39.Elizabeth HoldenDrops04:57
40.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing05:11
41.Lucy KennedyMitchelton-Scott05:24
42.Letizia PaternosterTrek-Segafredo Women05:28
43.Soraya PaladinAlé Cipollini
44.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans05:31
45.Silvia PersicoValcar Cylance Cycling05:38
46.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope05:40
47.Eva BuurmanBoels-Dolmans
48.Elena CecchiniCanyon SRAM Racing05:53
49.Urša PintarBTC City Ljubljana06:16
50.Vibeke LystadReprezentacja Norwegii06:42
51.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing
52.Grace BrownMitchelton-Scott06:55
53.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope06:57
54.Jip van Den BosBoels-Dolmans07:33
55.Séverine EraudDoltcini-Van Eyck Sport07:53
56.Agnieszka SkalniakCCC-Liv
57.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling
58.Alice BarnesCanyon SRAM Racing08:10
59.Demi VolleringParkhotel Valkenburg08:34
60.Tayler WilesTrek-Segafredo Women08:49
61.Emelie UtvikReprezentacja Norwegii09:10
62.Lauretta HansonTrek-Segafredo Women09:25
63.Amalie LutroHitec Products09:42
64.Femke MarkusParkhotel Valkenburg
65.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling09:46
66.Silvia MagriBepink10:42
67.Roxane KnetemannParkhotel Valkenburg11:30
68.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg
69.Ingrid LorvikHitec Products11:41
70.Barbara GuarischiTeam Virtu Cycling11:47
71.Paula PatinoMovistar Team11:56
72.Jesse VandenbulckeDoltcini-Van Eyck Sport11:57
73.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
74.Heidi FranzRally UHC Cycling Women12:56
75.Birgitte RavndalReprezentacja Norwegii12:58
76.Silvia PolliciniValcar Cylance Cycling13:14
77.Skylar SchneiderBoels-Dolmans13:19
78.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg13:39
79.Alexandra ManlyMitchelton-Scott13:40
80.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling13:44
81.Eri YonamineAlé Cipollini14:06
82.Anna ChristianDrops14:12
83.Diana PenuelaAlé Cipollini14:26
84.Manon LloydDrops14:43
85.Emilie MobergTeam Virtu Cycling15:00
86.Mie Bjørndal OttestadReprezentacja Norwegii15:04
87.Gillian EllsayRally UHC Cycling Women15:36
88.Francesca PattaroBepink15:50
89.Julie Meyer SolvangHitec Products16:20
90.Christina SiggaardTeam Virtu Cycling16:45
91.Jessica AllenMitchelton-Scott
92.Louise Norman HansenTeam Virtu Cycling16:49
93.Hayley SimmondsBTC City Ljubljana16:56
94.Katherine MaineRally UHC Cycling Women17:46
95.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women18:04
96.Melissa van NeckBepink18:24
97.Alicia GonzalezMovistar Team18:34
98.Shannon MalseedTeam TIBCO-SVB18:41
99.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport20:34
100.Rebecca DurrellTeam TIBCO-SVB21:06
101.Nicole SteigengaBepink22:05
102.Lourdes OyarbideMovistar Team28:40
103.Natalie RedmondDrops36:11

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: