Alessandro Petacchi zdyskwalifikowany

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nałożyła dwuletnią dyskwalifikację na byłego kolarza Alessandro Petacchiego.

45-letni dziś zawodnik miał w latach 2012 i 2013 złamać przepisy antydopingowe, stosując zabronione środki wspomagające. Petacchi nie podjął prawnej batalii z Unią i zaakceptował nałożoną na niego karę.

UCI o zawieszeniu zwycięzcy 22 etapów Giro d'Italia poinformowała w specjalnym komunikacie, w sobotę rano.

Włoski sprinter, który karierę zakończył w 2015 roku, powiązany został z doktorem Markiem Schmidtem, mózgiem siatki dopingowej, którą austriacka i niemiecka policja rozbiła pod koniec lutego br.. Uzyskane w śledztwie informacje przekazane zostały UCI, która rozpoczęła wyciąganie konsekwencji.

W ramach tzw. Operation Aderlass śledczy dokonali pierwszych aresztowań podczas mistrzostw świata w narciarstwie w Seefeld. W wyniku nalotów na gabinet Schmidta w Erfurcie oraz zeznań, z lekarzem połączono kolejnych sportowców. Kolarze: Petacchi, Kristijan Koren, Kristijan Durasek, Borut Bozic zostali w maju poinformowani o tym, że Unia uzyskała obciążające ich informacje i natychmiast zostali tymczasowo zawieszeni. Do współpracy ze Schmidtem przyznał się Danilo Hondo, a czteroletnie dyskwalifikacje  Austriacy Stefan Denifl i Georg Preidler.

Petacchi, który ostatnio współpracował z włoską telewizją "RAI", po publikacji informacji wycofał się z pracy przy Giro d'Italia. Zarzutom współpracy ze Schmidtem zaprzeczał, a na przygotowanie swojego stanowiska w sprawie dostał od UCI w maju 7 dni.

Kolejni zamieszani w Operation Aderlass

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: