Kategorie: AmatorzyZ kraju

Adrian Banaszek z „Pompką Królaka”

Jubileuszowy 10. Memoriał Stanisława Królaka, organizowany w sercu Warszawy na Starym Mieście, ponownie okazał się prawdziwym świętem kolarstwa. Było wszystko to, czym charakteryzuje się kolarskie widowisko. Rekordowa frekwencja w wyścigach amatorskich na rowerach górskich i szosowych. Niesamowite emocje w rywalizacji zawodowców o „Pompkę Królaka”. W sumie około 400 uczestników i tłumy kibiców na kultowej trasie.

Wyjątkowi goście pojawili się w kolarskim miasteczku na Krakowskim Przedmieściu. To m.in. córka Stanisława Królaka, pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju z 1956 roku - Ewa Królak-Bończak oraz brat kolarskiego mistrza sprzed ponad pół wieku Maciej Królak.

Niezwykły klimat Memoriału Królaka podkreśliła też prezentacja i przejazd kolarzy w stylu retro na historycznych rowerach szosowych.

Każdy mógł wystartować i znaleźć coś dla siebie. Swoje wyścigi najpierw miały dzieci i młodzież. Potem amatorzy oddzielnie na rowerach górskich i szosowych, a na koniec zawodowcy stworzyli niesamowite widowisko

– mówił organizator i pomysłodawca Memoriału Stanisława Królaka, były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs.

Wysoka frekwencja – ponad 300 zawodników - w wyścigach amatorów. Rywalizację na rowerach szosowych w kategorii rocznika 1979-2000 wygrał Piotr Nowacki (Ośka Warszawa), przed Kamilem Kuszmidrem (KK Catena Wyszków) i Radosławem Rękawkiem (Cross Cartel); w kat. rocznika 1978+ zwyciężył Michał Maj (Ośka Warszawa), przed Bartoszem Latawcem (Team Varso) i Mateuszem Chojeckim (Ośka Warszawa); w kat. rocznika 2001-2004 najszybszy był Oskar Sasak (Włocławek), przed Krystianem Górskim (Intercars Sonic Bike Team) i Kacprem Bernackim (UKS Wygoda Białystok); a wśród kobiet triumfowała Marzena Moniuszko (Białystok), przed Magdaleną Chmielewską (NaSzosie Team) i Dorotą Rajską (KKT Wiraż). W wyścigach na rowerach górskich w kategorii rocznika 1979-2000 wygrał Kamil Kuszmider, przed Adrianem Kuczyńskim (obaj z KK Catena Wyszków) i Kacprem Cacko (Cozmobike Team); w kat. rocznika 1978+ zwyciężył Tomasz Świderski (Warszawa), przed Bartłomiejem Grudnym (Alltop Stag Team) i Michałem Surmackim (Wodociągi Warszawskie); w kat. rocznika 2001-2004 najszybszy był Jan Ambrożkiewicz, przed Wiktorem Orczykowskim i Mateuszem Szyszko (wszyscy z Warszawskiego Klubu Kolarskiego); a wśród kobiet triumfowała Katarzyna Skura (Jakoobcycles BKK Team), przed Moniką Kowalską (I-Sport) i Agnieszką Troinską (Bike Salon Team).

Wyścig główny zawodowców był rozegrany w formule kryterium na punkty na dystansie 41 km (15 rund po 2,7 km). Prestiżową „Pompkę Królaka” zdobył Adrian Banaszek, który wyprzedził Adama Stachowiaka (obaj z Voster ATS Team) i ubiegłorocznego zwycięzcę Memoriału Królaka Alana Banaszka (Caja Rural). Natomiast po „Kostkę Bednarskiej” sięgnął Stachowiak, najlepszy na premiach górskich na szczycie ulicy Bednarskiej.

10 Kolarski Memoriał Stanisława Królaka w Warszawie - pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy - został zorganizowany przez Fundację Sport przy współpracy z Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie, Strażą Miejską w Warszawie, Polskim Związkiem Kolarskim oraz Poland Bike. Impreza była współfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej na www.memorialkrolaka.pl oraz www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

inf. prasowa

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Dokąd wybiera się Bob Jungels, co z bliźniakami Yates?

Patrick Lefevere jest bliski zatrzymania na przyszły sezon wszystkich swoich obecnych kolarzy. Szef Deceuninck-Quick Step w tej sprawie wciąż nie…

6 lipca 2020, 12:04

Rafał Majka: "nie ma na co czekać"

Rafał Majka przed sobą ma krótki i intensywny sezon, którego kulminacją będzie październikowe Giro d'Italia.

6 lipca 2020, 09:50

Rebelia w szeregach CPA, kolarze chcą zmian w związku zawodowym

Szeroka koalicja chce zmian w Związku Kolarzy Zawodowych (CPA).

6 lipca 2020, 08:19

Movistar także zatroszczy się o klimat

Ekipa Movistar poinformowała, że jest w trakcie wdrażania planu przejścia na odnawialne źródła energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

5 lipca 2020, 18:31

Kalendarz Przełajowego Pucharu Świata 2020/2021

Jedenaście odsłon, pięć krajów. Przełajowy Puchar Świata ma nowy kalendarz, zmodyfikowany w obliczu ograniczeń w organizacji masowych w dobie pandemii.

5 lipca 2020, 14:24

Czarna sobota

Tragicznie zakończył się pierwszy po koronawirusowej przerwie wyścig w Belgii. Na trasie zmarł jeden z uczestników Niels De Vriendt.

4 lipca 2020, 21:40