Kategorie: WiadomościZ kraju

Polscy kolarze i kolarki reprezentowani w CPA

W przeddzień startu Tour de Pologne na konferencji prasowej zaprezentowano Stowarzyszenie Kolarzy Zawodowych w Polsce.

Za stworzenie nowej organizacji zabrał się były kolarz Jarosław Marycz, który stowarzyszenie wprowadził do Związku Kolarzy Zawodowych (CPA), kierowanego przez Gianniego Bugno.

W prezentacji organizacji, która stanowić ma zręby związku zawodowego kolarzy, udział wzięli m.in. Michał Gołaś (Team Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) i Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx).

Cieszymy się, że w końcu zdołaliśmy się zjednoczyć na celu mając dbanie o interesy polskich kolarzy. To idealny czas, aby założyć takie stowarzyszenie, gdyż nigdy nie mieliśmy aż tylu zawodników i drużyn w najwyższej kategorii. Do tego mamy wspaniały wyścig w kalendarzu światowym

– powiedział Marycz.

SKZP to pierwsza forma zawodowej organizacji polskich kolarzy o kolarek, która rozpoznana jest międzynarodowo. O dołączeniu Polski do grona reprezentowanych w gronie CPA krajów rozmowy toczyły się od dłuższego czasu.

W skład CPA wchodzą równie lokalne oddziały, w tym włoski (ACCPI), portugalski (APCP), szwajcarski (ACPS), francuski (UNCP), hiszpański (ACP) i z Ameryki Północnej (ANAPRC), a od teraz także i polski (SKZP). Z udziału w podejmowaniu decyzji wycofali się za to Belgowie i Holendrzy, którzy nie czuli się w organizacji reprezentowani. W przyszłości grono to powiększyć się może o Brytyjczyków i ponownie Belgów.

Muszę gorąco podziękować mistrzyni Polski Annie Plichcie, która wniosła ogromny wkład w stworzenie naszego stowarzyszenia, które łączy kolarzy i kolarki. Dzięki wszystkim jesteśmy już dumną częścią rodziny CPA. Życzę wszystkim polskim kolarzom wspaniałego sezonu

– dodał Marycz.

CPA został stworzony w 1999 roku, podczas Giro d'Italia, gdy kolarze nie zgadzali się z decyzjami Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI) aby przeprowadzać testy antydopingowe. Swoją decyzję wtedy tłumaczyli skandalicznymi warunkami, w jakich miały one być przeprowadzane, a także tym, że jedyną organizacją odpowiedzialną za testy antydopingowe miała być Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

Organizacja od swojego początku ma za zadanie chronić interesy zawodników, a członkiem są wszyscy kolarze ścigający się w drużynach UCI WorldTour i UCI Professional Continental, a także zainteresowane zawodniczki z ekip zarejestrowanych przez UCI. Aby zapewnić jej sprawne funkcjonowanie, z każdej nagrody wręczanej na wyścigach kolarskich odliczane jest 7%, które trafiają na jej konto. W latach 1999-2007 przewodniczącym był Francesco Moser, w latach 2007-2011 Cédric Vasseur, a od 2011 roku tą funkcję pełni Gianni Bugno.

Włocha przed rokiem wybrano na trzecią kadencję, choć wybory odbyły się wobec protestu sporej grupy kolarzy, którzy zarzucili organizacji niedemokratyczne przeprowadzanie wyboru i operowanie według nieaktualizowanych od lat przepisów.

Mikołaj Krok

Share
Opublikowane przez
Mikołaj Krok

Recent Posts

Torowy Puchar Świata 2019/20 #4. Polskie sprinty na podium w Cambridge

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wywalczy drugie miejsce w sprincie drużynowym podczas czwartej rundy Torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w nowozelandzkim…

6 grudnia 2019, 14:28

Itzulia Basque Country 2020 z Arrate na początek

Przyszłoroczny wyścig Dookoła Kraju Basków (6-11 kwietnia) ma rozpocząć etap zakończony podjazdem do Arrate, twierdzi dziennik "AS". (więcej…)

6 grudnia 2019, 09:51

Stuart O'Grady dyrektorem Tour Down Under

Były kolarz Stuart O'Grady został zakontraktowany jako nowy dyrektor wyścigu Tour Down Under. (więcej…)

6 grudnia 2019, 07:12

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39