Kategorie: WiadomościZ kraju

Polscy kolarze i kolarki reprezentowani w CPA

W przeddzień startu Tour de Pologne na konferencji prasowej zaprezentowano Stowarzyszenie Kolarzy Zawodowych w Polsce.

Za stworzenie nowej organizacji zabrał się były kolarz Jarosław Marycz, który stowarzyszenie wprowadził do Związku Kolarzy Zawodowych (CPA), kierowanego przez Gianniego Bugno.

W prezentacji organizacji, która stanowić ma zręby związku zawodowego kolarzy, udział wzięli m.in. Michał Gołaś (Team Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) i Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx).

Cieszymy się, że w końcu zdołaliśmy się zjednoczyć na celu mając dbanie o interesy polskich kolarzy. To idealny czas, aby założyć takie stowarzyszenie, gdyż nigdy nie mieliśmy aż tylu zawodników i drużyn w najwyższej kategorii. Do tego mamy wspaniały wyścig w kalendarzu światowym

– powiedział Marycz.

SKZP to pierwsza forma zawodowej organizacji polskich kolarzy o kolarek, która rozpoznana jest międzynarodowo. O dołączeniu Polski do grona reprezentowanych w gronie CPA krajów rozmowy toczyły się od dłuższego czasu.

W skład CPA wchodzą równie lokalne oddziały, w tym włoski (ACCPI), portugalski (APCP), szwajcarski (ACPS), francuski (UNCP), hiszpański (ACP) i z Ameryki Północnej (ANAPRC), a od teraz także i polski (SKZP). Z udziału w podejmowaniu decyzji wycofali się za to Belgowie i Holendrzy, którzy nie czuli się w organizacji reprezentowani. W przyszłości grono to powiększyć się może o Brytyjczyków i ponownie Belgów.

Muszę gorąco podziękować mistrzyni Polski Annie Plichcie, która wniosła ogromny wkład w stworzenie naszego stowarzyszenia, które łączy kolarzy i kolarki. Dzięki wszystkim jesteśmy już dumną częścią rodziny CPA. Życzę wszystkim polskim kolarzom wspaniałego sezonu

– dodał Marycz.

CPA został stworzony w 1999 roku, podczas Giro d'Italia, gdy kolarze nie zgadzali się z decyzjami Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI) aby przeprowadzać testy antydopingowe. Swoją decyzję wtedy tłumaczyli skandalicznymi warunkami, w jakich miały one być przeprowadzane, a także tym, że jedyną organizacją odpowiedzialną za testy antydopingowe miała być Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

Organizacja od swojego początku ma za zadanie chronić interesy zawodników, a członkiem są wszyscy kolarze ścigający się w drużynach UCI WorldTour i UCI Professional Continental, a także zainteresowane zawodniczki z ekip zarejestrowanych przez UCI. Aby zapewnić jej sprawne funkcjonowanie, z każdej nagrody wręczanej na wyścigach kolarskich odliczane jest 7%, które trafiają na jej konto. W latach 1999-2007 przewodniczącym był Francesco Moser, w latach 2007-2011 Cédric Vasseur, a od 2011 roku tą funkcję pełni Gianni Bugno.

Włocha przed rokiem wybrano na trzecią kadencję, choć wybory odbyły się wobec protestu sporej grupy kolarzy, którzy zarzucili organizacji niedemokratyczne przeprowadzanie wyboru i operowanie według nieaktualizowanych od lat przepisów.

Mikołaj Krok

Share
Opublikowane przez
Mikołaj Krok

Recent Posts

Vuelta a San Juan 2020: etap 3. Remco Evenepoel na wyższym poziomie

Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step) wygrał w trzecim dniu Vuelta a San Juan etap jazdy indywidualnej na czas o długości 15 kilometrów.…

29 stycznia 2020, 00:14

Valverde, Soler i Mas ku Tour de France 2020

Ekipa Movistar w sezonie 2020 swoje największe gwiazdy skieruje na Tour de France. (więcej…)

28 stycznia 2020, 22:43

Vuelta a San Juan 2020. Julian Alaphilippe wycofany

Julian Alaphilippe nie przystąpił do trzeciego etapu Vuelta a San Juan. Francuza przed czasówką zmogły problemy żołądkowe. (więcej…)

28 stycznia 2020, 19:50

Przełajowe MŚ 2020. Szóstka biało-czerwonych w Szwajcarii

Sześcioro zawodników wystartuje pod polską flagą w Mistrzostwach Świata w kolarstwie przełajowym w Dübendorfie (1-2 lutego). (więcej…)

28 stycznia 2020, 19:38

Christophe Laporte kontuzjowany

Christophe Laporte wiele nie pościgał się w Argentynie. Kolarz Cofidisu był jedną z ofiar kraksy w końcówce pierwszego etapu Vuelta…

28 stycznia 2020, 12:59

Vuelta a San Juan 2020: etap 2. Fernando Gaviria włączył licznik

Kolumbijczyk Fernando Gaviria pierwszy przeciął w Pocito linię mety drugiego etapu Vuelta a San Juan. (więcej…)

28 stycznia 2020, 01:29