Mistrzostwa Europy 2019. Sztafeta dla Holandii

Reprezentacja Holandii zdobyła złoto mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym w jeździe drużynowej na czas sztafet mieszanych.

Srebrny medal przypadł Niemcom, a na podium stanęli również przedstawiciele Włoch.

Reprezentacja Polski nie stanęła na starcie.

Wyścig drużynowy, na starcie którego stanęły w Alkmaar mieszane sztafety narodowe rozgrywany był po raz pierwszy. Organizatorzy w ten sposób chcieli dać narodowym federacjom możliwość sprawdzenia swoich podopiecznych w nowym formacie rywalizacji, który dodany został do programu mistrzostw świata.

Z tej okazji skorzystało zaledwie osiem federacji: niemiecka, belgijska, holenderska, francuska, włoska, słowacka, czeska i rosyjska.

Trasę jazdy drużynowej na czas stanowił zupełnie płaski odcinek o długości 22 kilometrów i 400 metrów. Zaprojektowana przez organizatorów pętla prowadziła z serca Alkmaar na obrzeża i z powrotem, a długie proste umożliwiały rozwinięcie sporych prędkości i premiowały specjalistki oraz specjalistów w jeździe na czas.

Wyścig rozgrywany był w formacie sztafety między trzyosobowymi zespołami: męskim i żeńskim. Jedną rundę pokonywali najpierw panowie, a trójka pań swoje kółko rozpoczynała, gdy linię mety osiągnął drugi zawodnik męskiej obsady. Na mecie liczył się czas drugiej zawodniczki.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2019 – jazda drużynowa na czas sztafet narodowych (CC), Alkmaar (44,8 km):