Pascal Ackermann (Bora – hansgrohe) sięgnął w Krakowie po zwycięstwo na mecie 1. etapu Tour de Pologne.
Ackermann, który jednocześnie został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej polskiego wyścigu, wyprzedził na kresce Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) i Fabio Jakobsena (Deceuninck – Quick Step). 8. miejsce zajął Paweł Franczak (Reprezentacja Polski/Voster ATS).
Etapem inaugurującym rywalizację w 76. Tour de Pologne był liczący nieco ponad 132 kilometry odcinek zapętlony wokół Krakowa. Krótka, względnie płaska trasa prowadziła peleton m.in. przez Świątniki Górne, Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice czy Kaszów. Na zawodników czekały trzy lotne i trzy górskie premie 4. kategorii.
Na odjazd nie trzeba było długo czekać. Bardzo szybko na czele pojawiła się dwójka kolarzy, a tradycyjnie już jednym z nich był reprezentant Polski. Tym razem był nim Jakub Kaczmarek, na co dzień reprezentujący grupę Hurom BDC Development. Drugim z harcowników był zaś Charles Planet z Team Novo Nordisk.
Uciekająca dwójka uzyskała blisko 4 minuty przewagi nad spokojnie kręcącym peletonem, który miał wszystko pod kontrolą. W miarę zbliżania się do Krakowa rozpoczęło się stopniowe redukowanie straty, by w końcówce o etapowe zwycięstwo walczyć mogli sprinterzy.
Już na pierwszym odcinku Tour de Pologne pecha miało kilku zawodników, którzy zaplątali się w kraksy. Jako pierwszy bliskie spotkanie z ziemią zaliczył Adrian Kurek (Reprezentacja Polski / Hurom BDC Development) i przez jakiś czas nie było jasne, czy kontynuuje on jazdę. Na 16 kilometrów przed metą kraksę zaliczyła także dwójka kojarzy Cofidisu – Filippo Fortin i Luis Angel Mate – którzy wpadli na płotek zabezpieczający trasę. W tym przypadku obaj pożegnali się z wyścigiem.
Na finałowe rundy po Krakowie (3x4km) peleton wjechał już razem, a po ucieczce nie było śladu. Na okrążeniach sprinterskie ekipy formowały widowiskowe pociąg, pracując na rzecz swoich sprinterów.
Długi finisz jako pierwszy zaczął Ben Swift (Team Ineos), ale rywale szybko go wyprzedzili. Ostatecznie walkę o zwycięstwo stoczyli między sobą Pascal Ackermann i Fernando Gaviria, a szybszy okazał się – tak jak przed rokiem – Niemiec.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | 2:57:58 |
2. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
3. | Fabio Jakobsen | Deceuninck-Quick Step | |
4. | Max Walscheid | Team Sunweb | |
5. | Danny van Poppel | Jumbo-Visma | |
6. | Jakub Mareczko | CCC Team | |
7. | Sacha Modolo | EF Education First | |
8. | Paweł Franczak | Poland | |
9. | John Degenkolb | Trek-Segafredo | |
10. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
11. | Marc Sarreau | Groupama-FDJ | |
12. | Rüdiger Selig | Bora-hansgrohe | |
13. | Simone Consonni | UAE Team Emirates | |
14. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
15. | Mamyr Stash | Gazprom-RusVelo | |
16. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
17. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
18. | Eduard Prades | Movistar Team | |
19. | Enzo Wouters | Lotto Soudal | |
20. | Ben Swift | Team Ineos | |
21. | Enrico Gasparotto | Dimension Data | |
22. | Rubén Fernandez | Movistar Team | |
23. | Davide Formolo | Bora-hansgrohe | |
24. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | |
25. | Sergey Shilov | Gazprom-RusVelo | |
26. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | |
27. | Andrea Peron | Team Novo Nordisk | |
28. | Sergio Higuita | EF Education First | |
29. | Asbjørn Kragh Andersen | Team Sunweb | |
30. | Luka Pibernik | Bahrain-Merida | |
31. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | |
32. | Silvan Dillier | AG2R La Mondiale | |
33. | Carl Fredrik Hagen | Lotto Soudal | |
34. | Joaquín Rojas José | Movistar Team | |
35. | Robert Power | Team Sunweb | |
36. | Carlos Betancur | Movistar Team | |
37. | Bernhard Eisel | Dimension Data | |
38. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
39. | Reto Hollenstein | Katusha-Alpecin | |
40. | Péter Kusztor | Team Novo Nordisk | |
41. | Simon Spilak | Katusha-Alpecin | |
42. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | |
43. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | |
44. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
45. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
46. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | |
47. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
48. | Chun Kai Feng | Bahrain-Merida | |
49. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | |
50. | Gino Mader | Dimension Data | |
51. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
52. | Domenico Pozzovivo | Bahrain-Merida | |
53. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
54. | Łukasz Owsian | CCC Team | |
55. | Damien Howson | Mitchelton-Scott | |
56. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
57. | Maciej Paterski | Poland | |
58. | Ben O'connor | Dimension Data | |
59. | Nick Schultz | Mitchelton-Scott | |
60. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | |
61. | Bob Jungels | Deceuninck-Quick Step | |
62. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | |
63. | Simon Geschke | CCC Team | |
64. | Petr Vakoc | Deceuninck-Quick Step | |
65. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
66. | Quentin Jauregui | AG2R La Mondiale | |
67. | Nathan Brown | EF Education First | |
68. | Marek Rutkiewicz | Poland | |
69. | Szymon Rekita | Poland | |
70. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | |
71. | Salvatore Puccio | Team Ineos | |
72. | Brian Kamstra | Team Novo Nordisk | |
73. | Dmitry Strakhov | Katusha-Alpecin | |
74. | Luis Villalobos | EF Education First | |
75. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | |
76. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
77. | Rodrigo Contreras | Astana Pro Team | |
78. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
79. | Pavel Kochetkov | Katusha-Alpecin | |
80. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
81. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | |
82. | Miguel Angel Lopez | Astana Pro Team | |
83. | Pavel Sivakov | Team Ineos | |
84. | Léo Vincent | Groupama-FDJ | |
85. | Amaro Antunes | CCC Team | |
86. | Paweł Cieślik | Poland | |
87. | Pierre Latour | AG2R La Mondiale | |
88. | Alexandre Geniez | AG2R La Mondiale | |
89. | Mathias Le Turnier | Cofidis, Solutions Crédits | |
90. | Owain Doull | Team Ineos | |
91. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
92. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | |
93. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
94. | Fumiyuki Beppu | Trek-Segafredo | |
95. | Neilson Powless | Jumbo-Visma | |
96. | Ildar Arslanov | Gazprom-RusVelo | |
97. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
98. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
99. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | |
100. | Joonas Henttala | Team Novo Nordisk | |
101. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | |
102. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
103. | Rafael Valls | Movistar Team | |
104. | Serge Pauwels | CCC Team | |
105. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | |
106. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | |
107. | Sam Brand | Team Novo Nordisk | |
108. | Winner Anacona | Movistar Team | |
109. | Tao Geoghegan Hart | Team Ineos | |
110. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
111. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | |
112. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
113. | Clément Chevrier | AG2R La Mondiale | |
114. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Crédits | |
115. | Fabio Sabatini | Deceuninck-Quick Step | |
116. | Jelle Wallays | Lotto Soudal | |
117. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
118. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | |
119. | Adrian Kurek | Poland | |
120. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | |
121. | Mickaël Delage | Groupama-FDJ | |
122. | Daniel Navarro | Katusha-Alpecin | |
123. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | |
124. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
125. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
126. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
127. | Jakub Kaczmarek | Poland | |
128. | David Lozano | Team Novo Nordisk | |
129. | Manuele Mori | UAE Team Emirates | |
130. | Michael Storer | Team Sunweb | |
131. | Michał Gołaś | Team Ineos | |
132. | Domen Novak | Bahrain-Merida | |
133. | Stefan de Bod | Dimension Data | |
134. | Jan Tratnik | Bahrain-Merida | |
135. | Max Kanter | Team Sunweb | 00:25 |
136. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 00:32 |
137. | Kamil Gradek | CCC Team | 00:49 |
138. | Paweł Bernas | CCC Team | 00:51 |
139. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
140. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 00:56 |
141. | Sean Bennett | EF Education First | 01:13 |
142. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | 01:47 |
143. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | |
144. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 01:53 |
145. | Logan Owen | EF Education First | 01:59 |
146. | Julius van Den Berg | EF Education First | 00:59 |
147. | Jaco Venter | Dimension Data | 02:51 |
148. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | |
149. | Enrico Battaglin | Katusha-Alpecin | |
150. | Jan Hirt | Astana Pro Team | 03:31 |
151. | Mark Cavendish | Dimension Data | 03:38 |
DNF | Luis Angel Mate | Cofidis, Solutions Crédits | |
DNF | Filippo Fortin | Cofidis, Solutions Crédits |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | 2:57:48 |
2. | Jakub Kaczmarek | Poland | 00:03 |
3. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | 00:04 |
4. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | |
5. | Fabio Jakobsen | Deceuninck-Quick Step | 00:06 |
6. | Adrian Kurek | Poland | 00:07 |
7. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | 00:09 |
8. | Quentin Jauregui | AG2R La Mondiale | |
9. | Max Walscheid | Team Sunweb | 00:10 |
10. | Danny van Poppel | Jumbo-Visma | |
11. | Jakub Mareczko | CCC Team | |
12. | Sacha Modolo | EF Education First | |
13. | Paweł Franczak | Poland | |
14. | John Degenkolb | Trek-Segafredo | |
15. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
16. | Marc Sarreau | Groupama-FDJ | |
17. | Rüdiger Selig | Bora-hansgrohe | |
18. | Simone Consonni | UAE Team Emirates | |
19. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
20. | Mamyr Stash | Gazprom-RusVelo | |
21. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
22. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
23. | Eduard Prades | Movistar Team | |
24. | Enzo Wouters | Lotto Soudal | |
25. | Ben Swift | Team Ineos | |
26. | Enrico Gasparotto | Dimension Data | |
27. | Rubén Fernandez | Movistar Team | |
28. | Davide Formolo | Bora-hansgrohe | |
29. | Sergey Shilov | Gazprom-RusVelo | |
30. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | |
31. | Andrea Peron | Team Novo Nordisk | |
32. | Sergio Higuita | EF Education First | |
33. | Asbjørn Kragh Andersen | Team Sunweb | |
34. | Luka Pibernik | Bahrain-Merida | |
35. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | |
36. | Silvan Dillier | AG2R La Mondiale | |
37. | Carl Fredrik Hagen | Lotto Soudal | |
38. | Joaquín Rojas José | Movistar Team | |
39. | Robert Power | Team Sunweb | |
40. | Carlos Betancur | Movistar Team | |
41. | Bernhard Eisel | Dimension Data | |
42. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
43. | Reto Hollenstein | Katusha-Alpecin | |
44. | Péter Kusztor | Team Novo Nordisk | |
45. | Simon Spilak | Katusha-Alpecin | |
46. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | |
47. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | |
48. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
49. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
50. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | |
51. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
52. | Chun Kai Feng | Bahrain-Merida | |
53. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | |
54. | Gino Mader | Dimension Data | |
55. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
56. | Domenico Pozzovivo | Bahrain-Merida | |
57. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
58. | Łukasz Owsian | CCC Team | |
59. | Damien Howson | Mitchelton-Scott | |
60. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
61. | Maciej Paterski | Poland | |
62. | Ben O'connor | Dimension Data | |
63. | Nick Schultz | Mitchelton-Scott | |
64. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | |
65. | Bob Jungels | Deceuninck-Quick Step | |
66. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | |
67. | Simon Geschke | CCC Team | |
68. | Petr Vakoc | Deceuninck-Quick Step | |
69. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
70. | Nathan Brown | EF Education First | |
71. | Marek Rutkiewicz | Poland | |
72. | Szymon Rekita | Poland | |
73. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | |
74. | Salvatore Puccio | Team Ineos | |
75. | Brian Kamstra | Team Novo Nordisk | |
76. | Dmitry Strakhov | Katusha-Alpecin | |
77. | Luis Villalobos | EF Education First | |
78. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | |
79. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
80. | Rodrigo Contreras | Astana Pro Team | |
81. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
82. | Pavel Kochetkov | Katusha-Alpecin | |
83. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
84. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | |
85. | Miguel Angel Lopez | Astana Pro Team | |
86. | Pavel Sivakov | Team Ineos | |
87. | Léo Vincent | Groupama-FDJ | |
88. | Amaro Antunes | CCC Team | |
89. | Paweł Cieślik | Poland | |
90. | Pierre Latour | AG2R La Mondiale | |
91. | Alexandre Geniez | AG2R La Mondiale | |
92. | Mathias Le Turnier | Cofidis, Solutions Crédits | |
93. | Owain Doull | Team Ineos | |
94. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
95. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | |
96. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
97. | Fumiyuki Beppu | Trek-Segafredo | |
98. | Neilson Powless | Jumbo-Visma | |
99. | Ildar Arslanov | Gazprom-RusVelo | |
100. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
101. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
102. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | |
103. | Joonas Henttala | Team Novo Nordisk | |
104. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | |
105. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
106. | Rafael Valls | Movistar Team | |
107. | Serge Pauwels | CCC Team | |
108. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | |
109. | Sam Brand | Team Novo Nordisk | |
110. | Winner Anacona | Movistar Team | |
111. | Tao Geoghegan Hart | Team Ineos | |
112. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
113. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | |
114. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
115. | Clément Chevrier | AG2R La Mondiale | |
116. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Crédits | |
117. | Fabio Sabatini | Deceuninck-Quick Step | |
118. | Jelle Wallays | Lotto Soudal | |
119. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
120. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | |
121. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | |
122. | Mickaël Delage | Groupama-FDJ | |
123. | Daniel Navarro | Katusha-Alpecin | |
124. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | |
125. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
126. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
127. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
128. | David Lozano | Team Novo Nordisk | |
129. | Manuele Mori | UAE Team Emirates | |
130. | Michael Storer | Team Sunweb | |
131. | Michał Gołaś | Team Ineos | |
132. | Domen Novak | Bahrain-Merida | |
133. | Stefan de Bod | Dimension Data | |
134. | Jan Tratnik | Bahrain-Merida | |
135. | Max Kanter | Team Sunweb | 00:35 |
136. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 00:42 |
137. | Kamil Gradek | CCC Team | 00:59 |
138. | Paweł Bernas | CCC Team | 01:01 |
139. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
140. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 01:06 |
141. | Julius van Den Berg | EF Education First | 01:09 |
142. | Sean Bennett | EF Education First | 01:23 |
143. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | 01:57 |
144. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | |
145. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 02:03 |
146. | Logan Owen | EF Education First | 02:09 |
147. | Jaco Venter | Dimension Data | 03:01 |
148. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | |
149. | Enrico Battaglin | Katusha-Alpecin | |
150. | Jan Hirt | Astana Pro Team | 03:41 |
151. | Mark Cavendish | Dimension Data | 03:48 |
Belg Thibau Nys (Lidl-Trek) zdobył po podjeździe do Les Marécottes drugi etap Tour de Romandie i objął prowadzenie w wyścigu.
Katarzyna Niewiadoma zmieniła plany na Igrzyska Olimpijskie. Zamiast na czasówce, Polka skupi się na wyścigu ze startu wspólnego i Tour…
Grace Brown sięgnęła po największy triumf kariery, ogrywając największe faworytki podczas niedzielnego Liege-Bastogne-Liege Femmes.
Dorian Godon sięgnął po zwycięstwo na pierwszym etapie Tour de Romandie i został nowym liderem wyścigu.
Dzień Tobiasa Lunda Andresena w Tour of Türkiye. Jai Hindlej pozostanie w Bora-hansgrohe. Wyniki i wiadomości ze środy, 24 kwietnia.
Holender Maikel Zijlaard wygrał w Payerne prolog 77. edycji szwajcarskiego wyścigu Tour de Romandie.