Tour de France 2019: etap 17 – przekroje/mapki

Zapowiedź 17. etapu Tour de France. 24 lipca: Pont du Gard – Gap (200 km).

Widzisz: etap do Gap – myślisz: ucieczka. Odcinki prowadzące do tego miasta często są wprowadzeniem do ścigania w Alpach i nie są zbyt trudne, choć liczne pagórki powstrzymują sprinterów od walki. Nie inaczej powinno być tym razem. Col de la Sentinelle nie powinien sprowokować faworytów do walki, a o najwyższe laury powinni bić się śmiałkowie.

Start zaplanowano w okolicach słynnego rzymskiego akweduktu Pont du Gard, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skąd kolarze pomkną na wschód, w kierunku wysokich gór. Początkowo trasa będzie dość płaska, dopiero po około 40 kilometrach zacznie prowadzić delikatnie pod górę. We wczesnej partii podjazdu czeka lotną premia w Vaison-La-Romaine, a długą, delikatną zwieńczy w końcu znajdujący się na półmetku Côte de la Rochette du Bois, oficjalnie mający 2,3 kilometra o średnim nachyleniu 6,5% (104,5 km – 95,5 km przed metą; kat. 4).

Za premią do pokonania jest dość długi, ale delikatny zjazd, po którym kolarze przez dłuższy czas pojadą po płaskowyżu. Nie ma tu żadnych wyzwań, dopiero kilkanaście kilometrów przed kreską rozpocznie się Col de la Sentinelle (191,5 km – 8,5 km przed metą; 5,2 km; 5,4%, kat. 3). Nie jest to najtrudniejsza alpejska przełęcz, dlatego też faworyci raczej powinni się z nią rozprawić bez problemu. Ich celem powinno być wytrwanie do wyzwań na kolejnych dniach.

Z przodu można za to spodziewać podziałów i prób samotnych ataków, a także niecierpliwości – za szczytem czeka wyłącznie stromy zjazd do Gap i krótki przejazd przez centrum.

Po starcie ostrym możemy się spodziewać ciekawej walki, aby wejść w odjazd, a starać się powinni specjaliści od pagórkowatego terenu. Raczej mało prawdopodobne jest, że walczyć będą liderzy klasyfikacji górskiej – do zdobycia na całym etapie są ledwie 3 punkty, dużo mniej, niż przez kolejne dni. Faworyci z kolei powinni starać się także zaoszczędzić siły – od czwartku w zasadzie aż do końca rywalizacji to oni będą w światłach reflektorów.

Premie górskie na trasie
Côte de la Rochette du Bois (104,5 km – 95,5 km przed metą; 2,3 km, 6,2%, kat. 4)
Col de la Sentinelle (191,5 km – 8,5 km przed metą; 5,2 km; 5,4%, kat. 3)

Lotna premia
Vaison-la-Romaine (62,0 km – 138 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:25, start ostry o godz. 12:40 po 7,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:12-17:40.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. Pio

  23 lipca 2019, 23:20 o 23:20

  Sagan powinien wygrać.

  • Mr E

   24 lipca 2019, 11:04 o 11:04

   Ostatnia szansa dla CCC żeby cokolwiek ugrać.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: