Holenderskie media zaglądają do apteczki Jumbo-Visma

Jumbo-Visma

Holenderskie media pod lupę wzięły sukcesy zespołu Jumbo-Visma. Złamania przepisów się nie dopatrzyły, ale w dniu przerwy Tour de France temat poprawiania wyników ponownie zagościł na czołówkach gazet.

Gazeta "De Telegraaf" pisze, że zespół używa preparatów ketonowych, które poprawiać mają regenerację oraz stanowić dodatkowe źródło energii.

Związki ketonowe produkowane są naturalnie przez wątrobę w procesie rozkładu tłuszczy, a uwalnianie w okresie niedoboru węglowodanów (głodówka, dieta niskowęglowodanowa) stanowią dla organizmu alternatywne źródło energii. Przyjęcie preparatów ketonowych sprawia, że organizm może jednocześnie korzystać z dwóch "źródeł energii": zgromadzonego w mięśniach glikogenu i podanych ketonów. Pozwala to na utrzymanie maksymalnego wysiłku przez dłuższy czas.

Informację potwierdził Richard Plugge. Według szefa holenderskiego zespołu, jego formacja nie jest jedyną, która sięga po ten cudowny napój. To zgadza się z raportami pojawiającymi się od dobrych paru lat, które mówiły o kilku zespołach WorldTour, które z takowych suplementów mają korzystać.

Preparaty ketonowe są suplementem diety. Można je brać tak jak witaminy. Nie znajdują się na liście środków zakazanych

– stwierdził Plugge w „De Telegraaf”.

Korzyści ze wspomagania się suplementami ketonowymi nie są jednoznaczne. Badania na uniwersytecie w Leuven wykazały, że dla sportowców z dyscyplin wytrzymałościowych może to oznaczać poprawę wydajności o około 15%. Inne badania mówią o znikomych efektach.

Według wynalazcy tego rodzaju środków, sześć zespołów stosowało je już podczas zeszłorocznego Tour de France. Spośród topowych zespołów ignorować te preparaty ma Team Sunweb. Główną tego przyczyną jest fakt, że długoterminowe skutki zdrowotne nie są znane.

Ekipa Jumbo-Visma w tym roku odniosła już 39. zwycięstw, w tym cztery na trasie Tour de France. Oprócz wygranej jazdy drużynowej na czas, na etapach triumfowali Mike Teunissen, Dylan Groenewegen i Wout van Aert.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

7 Comments

 1. mdrak

  16 lipca 2019, 23:03 o 23:03

  Właśnie - skąd nagle kolarze zyskali taką niesamowitą szybkość (van Aert) i wytrzymałość (Teunissen)? Są naprawdę dobrzy od kilku sezonów, a te 15% więcej mocy daje im przewagę bardzo znaczącą w obecnym peletonie.

  • Simoni

   17 lipca 2019, 11:37 o 11:37

   Dynamika i szybkość to pewnie AICAR, znany już od dekady

 2. jarek996

  17 lipca 2019, 06:48 o 06:48

  Gdyby to bylo rzeczywiscie 15% wiecej mocy , to golililby WSZYSTKO i WSZEDZIE ......

  • Simoni

   17 lipca 2019, 14:05 o 14:05

   Jak oni mają to inni też mają, więc się wyrównuje 😉
   Wszystko jednak kosztuje, więc kto nie ma kasy ten odstaje.

 3. Zbig

  17 lipca 2019, 10:15 o 10:15

  Ketony to żadna nowość i wątpliwe by przyjmowanie tych preparatów przekładało się w takim stopniu na wyniki ekipy Jumbo Visma (gdyby tak było to raczej trzymaliby to w tajemnicy). Raczej kontrolowany przeciek, tak by zareklamować produkt.

 4. Maciek79

  17 lipca 2019, 11:33 o 11:33

  Ciekawe na czym "fruwa" G, bobto że juz fruwa niesamowicie boje się myśleć co bedzie w górach

 5. Sidifoc

  17 lipca 2019, 14:47 o 14:47

  Bora w tym sezonie też dużo wygrała i nie mówi tu o liderach drużyny

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: