Torowe MME 2019. Wiktoria Pikulik i Szymon Potasznik ze srebrnymi medalami

Po dwa medale sięgnęli reprezentanci Polski w czwartym dniu rywalizacji w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym w Gandawie.

W wyścigu punktowym orliczek Wiktoria Pikulik zdobyła srebrny medal. Na jej koncie znalazło się 61 punktów, w tym te zarobione za dwa nadrobione okrążenia i drugie miejsce na ostatnim finiszu. Triumfowała Rosjanka Natalia Studenikina, która aż trzykrotnie zdublowała swoje rywalki. Brązowy medal trafił do reprezentantki gospodarzy, Shari Bossuyt.

Kapitalną walkę o srebrny medal stoczył Szymon Potasznik, który ostatecznie znalazł się na drugim stopniu podium wśród juniorów w omnium. Po trzech konkurencjach Polak znajdował się dwa punkty za Rosjaninem Denisem Denisovem. W trakcie wyścigu punktowego Denisov zdyskwalifikowany został za spowodowanie kraksy, a na pierwsze miejsce wskoczył aktywnie jadący Holender Casper van Uden. Na ostatnim finiszu Polak stoczył bój z Brytyjczykiem Samem Watsonem i Hiszpanem Javierem Serrano, a trzecie miejsce na kresce wystarczyło na srebrny medal. Podium konkurencji dopełnił Serrano.

W wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego juniorek Natalia Nieruchalska uplasowała się na czwartym miejscu, a przegrała jedynie z wczorajszymi medalistkami sprintu. Złoto zdobyła, wczoraj druga, Brytyjka Emma Finucane, srebro przypadło Niemce Alessie-Catrionie Propster. Brąz ponownie padł łupem Francuzki Taky Marie Kouame. Druga z Polek, Zofia Picz, otworzyła drugą dziesiątkę.

Po dynamicznej końcówce wyścig punktowy kategorii młodzieżowców wygrał Niemiec Richard Banusch. Reprezentant Polski Bartosz Rudyk był aktywny na początku i na końcu rywalizacji (triumfował na ostatnim finiszu), ale dwa stracone wcześniej okrążenia spowodowały, że ostatecznie zajął 14. miejsce.

W piątym dniu czeka nas clou programu Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W fazie finałowej zmierzą się najlepsi sprinterzy wśród orlików. W pierwszym półfinale pojadą mistrz świata Harrie Lavreysen i obrońca tytułu Francuz Ryan Helal. W drugim biegu zobaczymy kolejnego trójkolorowego Sebastiena Vigiera, byłego mistrza Europy i najmniej utytułowanego Czecha Martina Cechmana. Polacy: Cezary Łączkowski i Daniel Rochna odpadli w 1/8.

Wśród kobiet po złoto sięgnęła Mistrzyni Europy Mathilde Gros, która pokonała Niemkę Lea Sophie Friedrich. W decydującym biegu brązowy medal wywalczyła Włoszka Miriam Vece.

Po czterech dniach zmagań Polacy mogą pochwalić się dorobkiem 3 złotych, 3 srebrnych i 1 brązowego medalu.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy organizowane są przez Europejską Unię Kolarską (UEC) i obejmują zmagania kategorii juniorskich (U19) i młodzieżowych (U23). Reprezentacja Polski przed rokiem z tej imprezy przywiozła 13 medali: 2 złote, 2 srebrne i 9 brązowych.