Giro Rosa 2019: etap 8. Lizzy Banks po wspaniałej ucieczce

Brytyjka Elizabeth Banks (Bigla) po ucieczce wygrała ósmy odcinek Giro Rosa.

28-latka na mecie zameldowała się przed innymi uciekinierkami: drużynową koleżanką Leah Thomas i Sorayą Paladin (Ale Cipollini).

Czwarte miejsce wywalczyła Małgorzata Jasińska (Movistar Team).

W wyścigu prowadzi Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott). Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) jest trzecia.

Najdłuższy odcinek całego wyścigu (133) był pofałdowany i tylko w środkowej części prowadził przez dwa duże podjazdy Andreis (71 km przed metą; 5,7 km; 7,5%) i Clauzetto (37 km przed metą; 6,2 km; 5,2%).

Trasa odpowiadać mogła uciekinierkom, w kalkulacjach których świtała myśl, że główne rozgrywające wyścigu nie będą chciały fatygować się przed sobotnim, górskim odcinkiem. Liczne ataki rwały peleton od startu w Vittorio Veneto ale żadnej z zawodniczek nie udało się zyskać większej przewagi.

Gorąco zrobiło się na pierwszej górskiej premii, którą jako pierwsza minęła liderka wyścigu, Annemiek van Vleuten. Zawodniczka Mitchelton-Scott odjechała 9-osobowej grupce, ale na zjeździe została dogoniona.

Po uspokojeniu atak sformować udało się dziesięciu zawodniczkom. W grupce znalazły się Soraya Paladin (Ale Cipollini), Lizzy Banks i Leah Thomas (Bigla), Pauliena Rooijakkers (CCC-Liv), Shara Gillow (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Małgorzata Jasińska (Movistar Team), Sofie de Vuyst (Parkhotel Valkenburg), Ruth Winder (Trek-Segafredo), Alice Maria Arzuffi i Elena Pirrone (Valcar Cylance) i Kathrin Hammes (WNT-Rotor).

Grupka zdobyła drugą górską premię z przewagą 35 sekund nad peletonem. Ten gonił, ale na 26 kilometrów przed metą różnica urosła do 50 sekund i akcja została odpuszczona.

10 kilometrów przed metą ruszyła Banks, polegając na mocy swoich nóg i aktywności Thomas, która kasowała próby kontr. Brytyjka z zapasem 33 sekund wpadła na ostatni kilometr i odniosła największy triumf w zawodowej karierze.

Wyniki 8. etapu Giro Rosa Iccrea – Giro d'Italia Femminile Internazionale 2019 (2.WWT), Vittorio Veneto – Maniago (133,3 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling3:38:17
2.Leah ThomasBigla Pro Cycling00:30
3.Soraya PaladinAlé Cipollini
4.Małgorzata JasińskaMovistar Team
5.Sofie de VuystParkhotel Valkenburg
6.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling
7.Pauliena RooijakkersCCC-Liv
8.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
9.Ruth WinderTrek-Segafredo Women
10.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling
11.Marianne VosCCC-Liv02:56
12.Jelena EricAlé Cipollini
13.Lucinda BrandTeam Sunweb
14.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano
15.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
16.Ashleigh MoolmanCCC-Liv
17.Nikola NoskovaBigla Pro Cycling
18.Hanna NilssonBTC City Ljubljana
19.Demi VolleringParkhotel Valkenburg
20.Elena PirroneValcar Cylance Cycling
21.Amanda SprattMitchelton-Scott
22.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling
23.Elise ChabbeyBigla Pro Cycling
24.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott
25.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team
26.Cecilie Uttrup LudwigBigla Pro Cycling
27.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling
28.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg
29.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women
30.Eider MerinoMovistar Team
31.Katia RagusaBepink
32.Katie HallBoels-Dolmans Cycling Team
33.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
34.Paula PatinoMovistar Team
35.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing
36.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies
37.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria
38.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling03:06
39.Mikayla HarveyBigla Pro Cycling
40.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing
41.Juliette LabousTeam Sunweb
42.Tayler WilesTrek-Segafredo Women03:08
43.Lucy KennedyMitchelton-Scott
44.Enara LopezBizkaia Durango08:53
45.Maaike BoogaardBTC City Ljubljana
46.Natalie GrinczerBizkaia Durango
47.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team
48.Floortje MackaijTeam Sunweb
49.Kelly van Den SteenLotto Soudal Ladies
50.Nicole SteigengaBepink
51.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling
52.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
53.Yevgenia VysotskaServetto-Piumate-Beltrami TSA
54.Ahreum NaAlé Cipollini
55.Marketa HajkovaServetto-Piumate-Beltrami TSA
56.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing
57.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team
58.Deborah PaineCogeas-Mettler Pro Cycling Team
59.Rossella RattoBTC City Ljubljana
60.Alice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria
61.Sofia BertizzoloTeam Virtu Cycling
62.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling
63.Riejanne MarkusCCC-Liv
64.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano
65.Arianna FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria
66.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team
67.Tatiana GuderzoBepink
68.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
69.Nicole D'agostinBizkaia Durango
70.Nadia QuagliottoAlé Cipollini
71.Eugenia BujakBTC City Ljubljana
72.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg
73.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo
74.Michela BalducciAromitalia Vaiano
75.Marta LachCCC-Liv
76.Urša PintarBTC City Ljubljana
77.Lara VieceliWNT-Rotor Pro Cycling
78.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling
79.Urška ZigartBTC City Ljubljana
80.Jeanne KorevaarCCC-Liv
81.Leah KirchmannTeam Sunweb
82.Eri YonamineAlé Cipollini
83.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies
84.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA
85.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
86.Cristina MartinezBizkaia Durango
87.Aude BiannicMovistar Team
88.Asja PaladinValcar Cylance Cycling09:06
89.Sheyla GutierrezMovistar Team09:09
90.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women19:11
91.Grace BrownMitchelton-Scott
92.Alexis RyanCanyon SRAM Racing
93.Annelies DomLotto Soudal Ladies
94.Olga DeykoCogeas-Mettler Pro Cycling Team
95.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano
96.Ana CovrigEurotarget-Bianchi-Vittoria
97.Lucía GonzalezBizkaia Durango
98.Kseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA
99.Chiara PeriniBepink
100.Simona BortolottiConceria Zabri-Fanini
101.Kirsten WildWNT-Rotor Pro Cycling19:17
102.Julia SoekTeam Sunweb
103.Esther van VeenParkhotel Valkenburg
104.Lisa MorzentiEurotarget-Bianchi-Vittoria
105.Romy KasperAlé Cipollini
106.Moniek TennigloMitchelton-Scott
107.Birgitte KrogsgaardTeam Virtu Cycling
108.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling
109.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women
110.Sarah RoyMitchelton-Scott
111.Anouska KosterTeam Virtu Cycling
112.Trixi WorrackTrek-Segafredo Women
113.Antri ChristoforouCogeas-Mettler Pro Cycling Team25:48
114.Sandra AlonsoBizkaia Durango
115.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling
116.Sofia BegginAromitalia Vaiano
117.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo
118.Danique BraamLotto Soudal Ladies
119.Lisa de RanieriConceria Zabri-Fanini
120.Silvia ValsecchiBepink
121.Dani ChristmasLotto Soudal Ladies
122.Basei Marzia SaltonConceria Zabri-Fanini37:29

Klasyfikacja generalna po 8. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott18:43:01
2.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team04:11
3.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing04:26
4.Lucinda BrandTeam Sunweb05:26
5.Amanda SprattMitchelton-Scott05:33
6.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women05:46
7.Soraya PaladinAlé Cipollini06:06
8.Katie HallBoels-Dolmans Cycling Team06:23
9.Ashleigh MoolmanCCC-Liv06:42
10.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling06:49
11.Juliette LabousTeam Sunweb06:52
12.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling08:08
13.Sofie de VuystParkhotel Valkenburg
14.Cecilie Uttrup LudwigBigla Pro Cycling08:23
15.Demi VolleringParkhotel Valkenburg08:40
16.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies09:41
17.Eider MerinoMovistar Team09:49
18.Marianne VosCCC-Liv10:26
19.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing11:01
20.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing11:43
21.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling11:51
22.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling12:00
23.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria12:11
24.Leah ThomasBigla Pro Cycling12:52
25.Ruth WinderTrek-Segafredo Women13:08
26.Paula PatinoMovistar Team13:29
27.Elise ChabbeyBigla Pro Cycling14:24
28.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope16:11
29.Tayler WilesTrek-Segafredo Women16:57
30.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope17:03
31.Tatiana GuderzoBepink17:35
32.Katia RagusaBepink17:51
33.Hanna NilssonBTC City Ljubljana19:15
34.Mikayla HarveyBigla Pro Cycling20:31
35.Lucy KennedyMitchelton-Scott21:05
36.Elena PirroneValcar Cylance Cycling23:29
37.Nikola NoskovaBigla Pro Cycling24:39
38.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing26:52
39.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team30:46
40.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg30:59
41.Leah KirchmannTeam Sunweb31:02
42.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling31:14
43.Małgorzata JasińskaMovistar Team31:24
44.Floortje MackaijTeam Sunweb32:57
45.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling33:20
46.Urša PintarBTC City Ljubljana33:42
47.Asja PaladinValcar Cylance Cycling33:49
48.Cristina MartinezBizkaia Durango35:15
49.Marta LachCCC-Liv35:33
50.Kelly van Den SteenLotto Soudal Ladies39:37
51.Riejanne MarkusCCC-Liv39:51
52.Nadia QuagliottoAlé Cipollini42:01
53.Sofia BertizzoloTeam Virtu Cycling42:12
54.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling42:42
55.Pauliena RooijakkersCCC-Liv43:53
56.Urška ZigartBTC City Ljubljana44:54
57.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano45:23
58.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA46:54
59.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team47:52
60.Jeanne KorevaarCCC-Liv48:03
61.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing48:51
62.Eugenia BujakBTC City Ljubljana49:45
63.Aude BiannicMovistar Team49:55
64.Natalie GrinczerBizkaia Durango50:43
65.Arianna FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria51:19
66.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano51:31
67.Enara LopezBizkaia Durango52:12
68.Anouska KosterTeam Virtu Cycling52:15
69.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano52:16
70.Jelena EricAlé Cipollini53:02
71.Romy KasperAlé Cipollini53:15
72.Lara VieceliWNT-Rotor Pro Cycling54:01
73.Ahreum NaAlé Cipollini55:52
74.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling56:27
75.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team57:11
76.Lisa MorzentiEurotarget-Bianchi-Vittoria57:45
77.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope58:03
78.Alice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria58:35
79.Deborah PaineCogeas-Mettler Pro Cycling Team59:18
80.Eri YonamineAlé Cipollini59:40
81.Rossella RattoBTC City Ljubljana59:49
82.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies1:01:16
83.Maaike BoogaardBTC City Ljubljana1:02:25
84.Yevgenia VysotskaServetto-Piumate-Beltrami TSA1:02:55
85.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope1:03:35
86.Nicole D'agostinBizkaia Durango1:04:15
87.Birgitte KrogsgaardTeam Virtu Cycling1:06:39
88.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling1:09:46
89.Michela BalducciAromitalia Vaiano1:11:10
90.Alexis RyanCanyon SRAM Racing1:12:08
91.Moniek TennigloMitchelton-Scott1:13:09
92.Lucía GonzalezBizkaia Durango1:14:50
93.Silvia ValsecchiBepink1:16:38
94.Grace BrownMitchelton-Scott1:17:12
95.Julia SoekTeam Sunweb1:17:50
96.Antri ChristoforouCogeas-Mettler Pro Cycling Team1:18:24
97.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women1:19:39
98.Kirsten WildWNT-Rotor Pro Cycling1:19:41
99.Trixi WorrackTrek-Segafredo Women1:21:24
100.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo1:21:45
101.Annelies DomLotto Soudal Ladies1:21:52
102.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg1:21:53
103.Kseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA1:21:56
104.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women1:22:00
105.Dani ChristmasLotto Soudal Ladies1:22:55
106.Sarah RoyMitchelton-Scott1:23:10
107.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling1:23:59
108.Sofia BegginAromitalia Vaiano1:24:39
109.Nicole SteigengaBepink1:25:37
110.Chiara PeriniBepink1:31:52
111.Ana CovrigEurotarget-Bianchi-Vittoria1:32:29
112.Sandra AlonsoBizkaia Durango1:38:23
113.Esther van VeenParkhotel Valkenburg1:39:05
114.Sheyla GutierrezMovistar Team1:43:19
115.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo1:46:00
116.Danique BraamLotto Soudal Ladies1:48:48
117.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling1:49:36
118.Marketa HajkovaServetto-Piumate-Beltrami TSA1:54:50
119.Lisa de RanieriConceria Zabri-Fanini2:01:03
120.Simona BortolottiConceria Zabri-Fanini2:04:12
121.Olga DeykoCogeas-Mettler Pro Cycling Team2:20:46
122.Basei Marzia SaltonConceria Zabri-Fanini2:28:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: