Tour de France 2019: etap 5. Peter Sagan odpalił

Peter Sagan

Peter Sagan (Bora-hansgrohe), po finiszu ze zredukowanego peletonu, odniósł w Colmar zwycięstwo na piątym etapie Tour de France.

Drugie miejsce przypadło Woutowi van Aertowi (Jumbo-Vista), a trzeci kreskę przeciął Matteo Trentin (Mitchelton-Scott).

Liderem "Wielkiej Pętli" pozostał Francuz Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step).

Wyścig wjechał w Wogezy. Na trasie leżały cztery górskie premie, w tym dwie - jedna po drugiej - na końcowych 40 kilometrach.

Ucieczka dnia kształtowała się przez 20 kilometrów, w końcu szczęście dopisało czwórce Tim Wellens (Lotto-Soudal), Mads Würtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Simon Clarke (EF Education First) i Toms Skujins (Trek-Segafredo).

Tempo peletonu regulowały ekipy Bora-hansgrohe i Team Sunweb. Na Côte de Grendelbruch (131,5 km przed metą; 3,4 km; 4,9%; kat. 3) różnica wynosiła 2 minuty i na podobnym poziomie była długo utrzymywana.

Obraz etapu zmienił się na Côte de Haut-Koenigsbourg (66 km przed metą; 5,9 km; 5,8%; kat. 2), ponieważ przewaga zaczęła powoli topnieć. Czołówka rozpadła się podczas pokonywania Côte des Trois-Épis (35 km przed metą; 4,9 km; 6,8%; kat. 2). Skujins wyszedł na samotne prowadzenie, meldując się na górskiej premii z zapasem jednej minuty.

Przygoda mistrza Łotwy zakończyła się na ostatnim podjeździe Côte des Cinq Châteaux (19,5 km przed metą; 4,6 km; 6,1%; kat. 3). Peleton wciąż pozostawał duży, acz osierocony przez najszybszych sprinterów.

Po zjeździe na odskok zdecydował się Rui Costa. Zawodnik UAE Team Emirates zdobył kilkanaście sekund, jednak dwa kilometry przed metą zapędy Portugalczyka zostały powstrzymane.

Na finiszu pewne zwycięstwo odniósł Sagan, już 12 w historii startów Słowaka w Tour de France.

Wyniki 5. etapu Tour de France 2019 (GT), Saint-Dié-des-Vosges – Colmar (175,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Peter SaganBora-hansgrohe4:02:33
2.Wout van AertJumbo-Visma
3.Matteo TrentinMitchelton-Scott
4.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
5.Greg van AvermaetCCC Team
6.Julien SimonCofidis, Solutions Crédits
7.Michael MatthewsTeam Sunweb
8.Nils PolittKatusha-Alpecin
9.Jasper StuyvenTrek-Segafredo
10.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step
11.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team
12.Edvald Boasson HagenDimension Data
13.Alberto BettiolEF Education First
14.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
15.Alexey LutsenkoAstana Pro Team
16.Omar FraileAstana Pro Team
17.Fabio FellineTrek-Segafredo
18.David GauduGroupama-FDJ
19.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic
20.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
21.Laurens de PlusJumbo-Visma
22.Michał KwiatkowskiTeam Ineos
23.Tiesj BenootLotto Soudal
24.Geraint ThomasTeam Ineos
25.Romain BardetAG2R La Mondiale
26.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
27.Patrick KonradBora-hansgrohe
28.Pello BilbaoAstana Pro Team
29.Giulio CicconeTrek-Segafredo
30.Joey RosskopfCCC Team
31.Julien BernardTrek-Segafredo
32.Michael ValgrenDimension Data
33.Jakob FuglsangAstana Pro Team
34.Steven KruijswijkJumbo-Visma
35.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
36.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
37.Bauke MollemaTrek-Segafredo
38.Luis León SanchezAstana Pro Team
39.Richie PorteTrek-Segafredo
40.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale
41.Thibaut PinotGroupama-FDJ
42.Tanel KangertEF Education First
43.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
44.Gianni MosconTeam Ineos
45.Egan BernalTeam Ineos
46.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe
47.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
48.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
49.Andrey AmadorMovistar Team
50.Roman KreuzigerDimension Data
51.Nairo QuintanaMovistar Team
52.Adam YatesMitchelton-Scott
53.Enric MasDeceuninck-Quick Step
54.Dylan TeunsBahrain-Merida
55.Mathias FrankAG2R La Mondiale
56.Alejandro ValverdeMovistar Team
57.George BennettJumbo-Visma
58.Mikel LandaMovistar Team
59.Michael WoodsEF Education First
60.Rein TaaramaeTeam Total Direct Energie
61.Rigoberto UranEF Education First
62.Sergio HenaoUAE Team Emirates
63.Alessandro de MarchiCCC Team
64.Tejay van GarderenEF Education First
65.Fabio AruUAE Team Emirates
66.Dan MartinUAE Team Emirates
67.Gorka IzagirreAstana Pro Team
68.Marc SolerMovistar Team
69.Jack HaigMitchelton-Scott
70.Rudy MolardGroupama-FDJ
71.Wout PoelsTeam Ineos
72.Simon GeschkeCCC Team
73.Wilco KeldermanTeam Sunweb
74.Romain SicardTeam Total Direct Energie
75.Jesús HerradaCofidis, Solutions Crédits
76.Rui CostaUAE Team Emirates
77.Nicolas RocheTeam Sunweb
78.Matej MohoricBahrain-Merida00:17
79.Jonathan CastroviejoTeam Ineos00:51
80.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe01:44
81.Lennard KamnaTeam Sunweb02:06
82.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic06:25
83.Lilian CalmejaneTeam Total Direct Energie07:41
84.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
85.Toms SkujinsTrek-Segafredo
86.Thomas de GendtLotto Soudal08:16
87.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
88.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits
89.Paul OurselinTeam Total Direct Energie
90.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
91.Serge PauwelsCCC Team
92.Ben KingDimension Data
93.Jan TratnikBahrain-Merida
94.José GoncalvesKatusha-Alpecin
95.Michael ScharCCC Team
96.Łukasz WiśniowskiCCC Team
97.Jasper de BuystLotto Soudal
98.Tim WellensLotto Soudal
99.Anthony RouxGroupama-FDJ
100.Tony GallopinAG2R La Mondiale
101.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida
102.Nelson OliveiraMovistar Team
103.Jens KeukeleireLotto Soudal
104.Luke DurbridgeMitchelton-Scott
105.Rohan DennisBahrain-Merida
106.Damiano CarusoBahrain-Merida
107.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale
108.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic
109.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic
110.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin
111.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step
112.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb11:04
113.Stefan KungGroupama-FDJ12:55
114.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step
115.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits
116.Anthony PerezCofidis, Solutions Crédits
117.Simon ClarkeEF Education First13:48
118.Nikias ArndtTeam Sunweb
119.Lukas PostlbergerBora-hansgrohe
120.Sven Erik BystromUAE Team Emirates14:48
121.Hugo HouleAstana Pro Team
122.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
123.Dylan van BaarleTeam Ineos
124.Koen de KortTrek-Segafredo
125.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
126.Tony MartinJumbo-Visma
127.Imanol ErvitiMovistar Team
128.Reinardt Janse van RensburgDimension Data
129.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
130.Anthony TurgisTeam Total Direct Energie
131.Niccolò BonifazioTeam Total Direct Energie
132.Daniel OssBora-hansgrohe
133.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic
134.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott
135.Simon YatesMitchelton-Scott
136.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team14:52
137.Michael HepburnMitchelton-Scott16:58
138.Tom ScullyEF Education First
139.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team
140.Carlos VeronaMovistar Team
141.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits
142.Lars Ytting BakDimension Data
143.William BonnetGroupama-FDJ
144.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team
145.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team
146.Christophe LaporteCofidis, Solutions Crédits
147.Alex DowsettKatusha-Alpecin
148.Chad HagaTeam Sunweb
149.Patrick BevinCCC Team
150.Fabien GrellierTeam Total Direct Energie
151.Florian VachonTeam Arkéa Samsic
152.Marco HallerKatusha-Alpecin
153.Sebastian LangeveldEF Education First
154.Luke RoweTeam Ineos
155.Caleb EwanLotto Soudal
156.Maxime MonfortLotto Soudal
157.André GreipelTeam Arkéa Samsic18:37
158.Alexander KristoffUAE Team Emirates
159.Rick ZabelKatusha-Alpecin
160.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma
161.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step
162.Jens DebusschereKatusha-Alpecin
163.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
164.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team
165.Giacomo NizzoloDimension Data
166.Marcus BurghardtBora-hansgrohe
167.Magnus CortAstana Pro Team
168.Mike TeunissenJumbo-Visma
169.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie
170.Dylan GroenewegenJumbo-Visma
171.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
172.Roger KlugeLotto Soudal
173.Maximiliano RichezeDeceuninck-Quick Step
174.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step
175.Steve CummingsDimension Data
176.Cees BolTeam Sunweb

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step18:44:12
2.Wout van AertJumbo-Visma00:14
3.Steven KruijswijkJumbo-Visma00:25
4.George BennettJumbo-Visma
5.Michael MatthewsTeam Sunweb00:40
6.Egan BernalTeam Ineos
7.Geraint ThomasTeam Ineos00:45
8.Enric MasDeceuninck-Quick Step00:46
9.Peter SaganBora-hansgrohe00:50
10.Greg van AvermaetCCC Team00:51
11.Michael WoodsEF Education First
12.Wilco KeldermanTeam Sunweb
13.Thibaut PinotGroupama-FDJ00:52
14.Rigoberto UranEF Education First00:53
15.Tejay van GarderenEF Education First
16.Sonny ColbrelliBahrain-Merida00:56
17.Matteo TrentinMitchelton-Scott00:57
18.David GauduGroupama-FDJ
19.Rudy MolardGroupama-FDJ
20.Nicolas RocheTeam Sunweb01:00
21.Vincenzo NibaliBahrain-Merida01:01
22.Alexey LutsenkoAstana Pro Team01:06
23.Adam YatesMitchelton-Scott
24.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
25.Jakob FuglsangAstana Pro Team
26.Luis León SanchezAstana Pro Team
27.Pello BilbaoAstana Pro Team
28.Patrick KonradBora-hansgrohe01:11
29.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
30.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits01:18
31.Jesús HerradaCofidis, Solutions Crédits
32.Edvald Boasson HagenDimension Data01:19
33.Roman KreuzigerDimension Data
34.Tiesj BenootLotto Soudal
35.Dan MartinUAE Team Emirates01:28
36.Rui CostaUAE Team Emirates
37.Nairo QuintanaMovistar Team01:30
38.Alejandro ValverdeMovistar Team
39.Mikel LandaMovistar Team
40.Marc SolerMovistar Team
41.Jasper StuyvenTrek-Segafredo01:34
42.Giulio CicconeTrek-Segafredo01:43
43.Richie PorteTrek-Segafredo
44.Fabio FellineTrek-Segafredo
45.Bauke MollemaTrek-Segafredo
46.Romain BardetAG2R La Mondiale01:44
47.Andrey AmadorMovistar Team01:48
48.Michael ValgrenDimension Data02:00
49.Rein TaaramaeTeam Total Direct Energie02:07
50.Jack HaigMitchelton-Scott02:15
51.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic02:16
52.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team02:18
53.Fabio AruUAE Team Emirates02:19
54.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team02:23
55.Dylan TeunsBahrain-Merida02:27
56.Gianni MosconTeam Ineos02:33
57.Simon GeschkeCCC Team02:44
58.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe02:55
59.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ02:56
60.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe03:03
61.Mathias FrankAG2R La Mondiale03:12
62.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale03:16
63.Wout PoelsTeam Ineos03:31
64.Mickaël CherelAG2R La Mondiale03:43
65.Nils PolittKatusha-Alpecin04:11
66.Tanel KangertEF Education First04:13
67.Michał KwiatkowskiTeam Ineos04:31
68.Alessandro de MarchiCCC Team04:40
69.Julien BernardTrek-Segafredo05:03
70.Julien SimonCofidis, Solutions Crédits05:41
71.Laurens de PlusJumbo-Visma05:48
72.Joey RosskopfCCC Team05:52
73.Lennard KamnaTeam Sunweb09:05
74.Matej MohoricBahrain-Merida09:30
75.Jonathan CastroviejoTeam Ineos09:34
76.Sergio HenaoUAE Team Emirates09:39
77.Omar FraileAstana Pro Team10:48
78.Romain SicardTeam Total Direct Energie11:02
79.Gorka IzagirreAstana Pro Team
80.Jan TratnikBahrain-Merida12:37
81.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin12:38
82.Alberto BettiolEF Education First14:20
83.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step15:00
84.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic17:36
85.Anthony RouxGroupama-FDJ18:36
86.Nelson OliveiraMovistar Team18:41
87.Simon ClarkeEF Education First18:52
88.Rohan DennisBahrain-Merida19:06
89.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits19:25
90.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin19:30
91.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team19:34
92.Lilian CalmejaneTeam Total Direct Energie20:51
93.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb21:52
94.Stefan KungGroupama-FDJ21:56
95.Thomas de GendtLotto Soudal22:11
96.Jens KeukeleireLotto Soudal22:15
97.José GoncalvesKatusha-Alpecin22:38
98.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team22:41
99.Luke DurbridgeMitchelton-Scott22:49
100.Jasper de BuystLotto Soudal23:07
101.Anthony PerezCofidis, Solutions Crédits23:14
102.Mike TeunissenJumbo-Visma23:15
103.Ben KingDimension Data23:35
104.Oliver NaesenAG2R La Mondiale23:44
105.Paul OurselinTeam Total Direct Energie23:50
106.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits23:58
107.Tony GallopinAG2R La Mondiale24:21
108.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic24:24
109.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step24:28
110.Damiano CarusoBahrain-Merida24:29
111.Łukasz WiśniowskiCCC Team24:40
112.Hugo HouleAstana Pro Team24:44
113.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic24:45
114.Tim WellensLotto Soudal24:50
115.Toms SkujinsTrek-Segafredo24:54
116.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale25:12
117.Nikias ArndtTeam Sunweb25:16
118.Reinardt Janse van RensburgDimension Data26:29
119.Simon YatesMitchelton-Scott26:36
120.Daniel OssBora-hansgrohe26:42
121.Serge PauwelsCCC Team26:47
122.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida27:08
123.Lars Ytting BakDimension Data27:20
124.Christophe LaporteCofidis, Solutions Crédits27:28
125.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step29:03
126.Maxime MonfortLotto Soudal29:40
127.Dylan van BaarleTeam Ineos30:17
128.Michael ScharCCC Team30:25
129.Anthony TurgisTeam Total Direct Energie30:39
130.Imanol ErvitiMovistar Team30:59
131.Marcus BurghardtBora-hansgrohe31:00
132.Niccolò BonifazioTeam Total Direct Energie31:04
133.Sven Erik BystromUAE Team Emirates31:07
134.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates31:08
135.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic31:14
136.Alexis GougeardAG2R La Mondiale31:16
137.Patrick BevinCCC Team31:21
138.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team31:23
139.Sebastian LangeveldEF Education First32:38
140.Florian VachonTeam Arkéa Samsic32:41
141.Rick ZabelKatusha-Alpecin32:55
142.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits33:11
143.Giacomo NizzoloDimension Data33:23
144.Alexander KristoffUAE Team Emirates33:26
145.Koen de KortTrek-Segafredo33:27
146.Roger KlugeLotto Soudal33:28
147.William BonnetGroupama-FDJ33:35
148.Fabien GrellierTeam Total Direct Energie
149.Marco HallerKatusha-Alpecin33:46
150.Caleb EwanLotto Soudal33:51
151.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team33:54
152.Luke RoweTeam Ineos33:55
153.Alex DowsettKatusha-Alpecin34:10
154.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic34:30
155.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott34:35
156.Magnus CortAstana Pro Team34:55
157.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates34:56
158.Steve CummingsDimension Data35:08
159.Cees BolTeam Sunweb35:09
160.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step35:21
161.Michael HepburnMitchelton-Scott35:22
162.André GreipelTeam Arkéa Samsic35:30
163.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma35:39
164.Maximiliano RichezeDeceuninck-Quick Step35:55
165.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie35:56
166.Lukas PostlbergerBora-hansgrohe36:11
167.Carlos VeronaMovistar Team36:15
168.Dylan GroenewegenJumbo-Visma36:51
169.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step36:52
170.Tony MartinJumbo-Visma37:30
171.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ37:43
172.Tom ScullyEF Education First38:29
173.Jens DebusschereKatusha-Alpecin39:34
174.Chad HagaTeam Sunweb39:51
175.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team41:47
176.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team43:26

Pozostałe klasyfikacje

Klasyfikacja punktowapunkty
1.Peter SaganBora-hansgrohe144
2.Michael MatthewsTeam Sunweb97
3.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step92
4.Sonny ColbrelliBahrain-Merida88
5.Matteo TrentinMitchelton-Scott75
6.Mike TeunissenJumbo-Visma64
7.Greg van AvermaetCCC Team62
8.Jasper StuyvenTrek-Segafredo48
9.Caleb EwanLotto Soudal46
10.Giacomo NizzoloDimension Data40
11.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step37
12.Wout van AertJumbo-Visma34
13.Alexander KristoffUAE Team Emirates33
14.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team32
15.Tim WellensLotto Soudal31
16.Michael ScharCCC Team25
17.Simon ClarkeEF Education First20
18.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team20
19.Paul OurselinTeam Total Direct Energie20
20.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin17
Klasyfikacja górskapunkty
1.Tim WellensLotto Soudal17
2.Toms SkujinsTrek-Segafredo9
3.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team6
4.Simon ClarkeEF Education First4
5.Greg van AvermaetCCC Team2
6.Wilco KeldermanTeam Sunweb1
7.Michael ScharCCC Team1
8.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step1
9.Nairo QuintanaMovistar Team1
10.Lennard KamnaTeam Sunweb1
11.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin1
Klasyfikacja młodzieżowaczas
1.Wout van AertJumbo-Visma18:44:26
2.Egan BernalTeam Ineos00:26
3.Enric MasDeceuninck-Quick Step00:32
4.David GauduGroupama-FDJ00:43
5.Tiesj BenootLotto Soudal01:05
6.Giulio CicconeTrek-Segafredo01:29
7.Gianni MosconTeam Ineos02:19
8.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe02:41
9.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe02:49
10.Nils PolittKatusha-Alpecin03:57
11.Laurens de PlusJumbo-Visma05:34
12.Lennard KamnaTeam Sunweb08:51
13.Matej MohoricBahrain-Merida09:16
14.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin19:16
15.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team19:20
16.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb21:38
17.Paul OurselinTeam Total Direct Energie23:36
18.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic24:10
19.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale24:58
20.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida26:54
Klasyfikacja drużynowaczas
1.Jumbo-Visma56:42:43
2.Team Sunweb01:44
3.EF Education First01:57
4.Team Ineos02:02
5.Groupama-FDJ02:08
6.Mitchelton-Scott02:44
7.Astana Pro Team02:49
8.Bora-hansgrohe03:04
9.Bahrain-Merida03:37
10.Dimension Data04:14
11.CCC Team04:22
12.Movistar Team04:25
13.UAE Team Emirates05:08
14.Trek-Segafredo05:12
15.AG2R La Mondiale06:03
16.Cofidis, Solutions Crédits06:57
17.Deceuninck-Quick Step08:55
18.Wanty-Gobert Cycling Team19:28
19.Team Total Direct Energie32:24
20.Katusha-Alpecin33:21
21.Lotto Soudal37:27
22.Team Arkéa Samsic39:09

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: