Tour de France 2019: etap 5 – przekroje/mapki

Zapowiedź 5. etapu Tour de France. 10 lipca: Saint-Dié-des-Vosges – Colmar (175,5 km).

Po płaskim etapie piątego dnia na peleton czeka pagórkowaty test, prowadzący po niższych partiach Wogezów. Podjazdy nie są szczególnie selektywne, a profil wydaje się sprzyjać przede wszystkim uciekinierom.

Po starcie z Saint-Dié-des-Vosges, miasta które debiutuje na planie Tour de France, kolarze pojadą na północ, spędzając pierwszą część dnia w departamencie Dolny Ren. Tam czekają pierwsza premia górska dnia – krótki i niezbyt stromy Côte de Grendelbruch (3,4 km; 4,9%; kat. 3) – i lotny finisz w Heiligenstein. Kilka kilometrów płaskiego terenu poprzedzi zdecydowanie dłuższy podjazd, Côte de Haut-Koenigsbourg, którego średnie nachylenie na odcinku 5,9 kilometrów wynosi 5,8%. To będzie pierwsza premia drugiej kategorii na trasie wyścigu.

Ważne okażą się dwie kolejne wspinaczki, następujące jedna po drugiej Côte des Trois-Épis i Côte des Cinq Châteaux. Obie są dość zbliżone – mają niemal pięć kilometrów, a ich średnie nachylenie przekracza 6%, lecz to tam powinno dojść do podziałów w uciecze i odczepienie słabszych wspinaczy od peletonu.

Po zjeździe z ostatniej górskiej premii pozostanie około 11-kilometrowy płaski dojazd do mety Colmar. W mieście zabraknie szczególnych wyzwań – na ostatnich pięciu kilometrach przygotowano cztery zakręty, a 420 metrów przed kreską do objechania jest rondo.

Colmar to miast położone w Alzacji, znane z pięknej zabudowy i tradycji produkowania win. Jako teren przygraniczny, na przestrzeni lat znajdował się po obu stromach granicy francusko-niemieckiej. Miasto szczyci się dobrze zachowaną średniowieczną i renesansową architekturą, a perełką zabytków jest umieszczona w Musée d'Unterlinden zdobienie (nastawa) ołtarzowe, tzw. Ołtarz z Isenheim, w XVI wieku namalowane przez Matthiasa Grünewalda.

Jeżeli w czołowej grupce znajdzie się zawodnik, który ma niezbyt duże straty w klasyfikacji generalnej, po tym etapie może dojść do zmiany lidera imprezy. Wszystko będzie jednak zależało od tego, czy grupa lidera wyścigu będzie skłonna oddać prowadzenie.

Premie górskie na trasie
Côte de Grendelbruch (44 km – 131,5 km przed metą; 3,4 km; 4,9%; kat. 3)
Côte de Haut-Koenigsbourg (109,5 km – 66 km przed metą; 5,9 km; 5,8%; kat. 2)
Côte des Trois-Épis (140,5 km – 35 km przed metą; 4,9 km; 6,8%; kat. 2)
Côte des Cinq Châteaux (156 km – 19,5 km przed metą; 4,6 km; 6,1%; kat. 3)

Lotna premia
Heiligenstein (71 km – 104,5 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:15, start ostry o godz. 13:25 po 4,6-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:24-17:48.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: