Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2019: etap 5. Norman Vahtra przypieczętowuje sukces w Krośnie

Norman Vahtra (Cycling Tartu) sięgnął w Krośnie po zwycięstwo na ostatnim etapie 30. edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, przypieczętowując jednocześnie triumf w końcowej klasyfikacji generalnej.

Na mecie ostatniego etapu Vahtra wyprzedził Jasona van Dalena (Metec TKH) i Christiana Kocha (LKT Team Brandenburg). Z kolei na podium klasyfikacji generalnej obok Estończyka stanęli Patryk Stosz (CCC Development) i van Dalen.

Ostatniego dnia rywalizacji w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków na kolarzy czekał królewski etap. 182-kilometrowa trasa poprowadziła ich z Tarnobrzegu do Krosna. Pierwsza połowa dystansu była płaska jak stół, ale im bliżej było mety, tym większe były emocje.

Peleton najpierw pokonał podjazd w Pastrągowej (91km), a następnie dwukrotnie wspinał się pod Zamek Kamieniec (158km; 175km). Stamtąd do mety pozostawało 7 kilometrów dość wąskiego i krętego zjazdu, na którym nie było już gdzie nadrobić poniesionej wcześniej straty.

Podobnie jak na wcześniejszych etapach, także tym razem ataki rozpoczęły się tuż po starcie ostrym. Chętnych do odjazdów nie brakowało i dość szybko na prowadzenie wysunęła się szeroka w składzie grupa. Ekipa CCC Development nie była jednak zadowolona z takiego rozwoju sytuacji i po pewnym czasie skasowała tę akcję.

Po kilku następnych skokach na czele uformował się kolejny odjazd, tym razem 9 zawodników. Byli to: Clint Hendricks (Protouch South Africa), Jelle Bootsveld (MEtec TKH), Aristidas Kelmelis i Rokas Kmieliauskas (Klaipeda), Dusan Kalaba i Vladyslav Pohorelov (Ferei), Jan Ryba (Sparta Praha), Yahor Shpakouski (Reprezentacja Białorusi) oraz Gergo Gonczy (Epronex).

Przewaga prowadzącej grupki sięgnęła maksymalnie 8 minut. Dopiero po minięciu półmetka trasy w peletonie do pracy zabrały się ekipy CCC Development, Voster ATS oraz Hurom BDC Development. Narzucili oni wysokie tempo, mocno naciągając grupę zasadniczą. Pogoń przyniosła oczekiwany efekt, bo na dojeździe do pokonywanego po raz pierwszy podjazdu pod Zamek po ucieczce nie było już śladu.

Dość długa i wymagająca wspinaczka mocno przetrzebiła szeregi peletonu, który rozbił się na wiele grup. Na czele mocno kręcił Adam Stachowiak (Voster ATS), za którym czaili się m.in. Patryk Stosz (CCC) i Jakub Kaczmarek (Hurom BDC). Tracić zaczął za to lider klasyfikacji generalnej Norman Vahtra (Cycling Tartu), który został sporo z tyłu i dopiero po długim zjeździe zdołał powrócić do czołówki wraz z kilkoma innymi zawodnikami.

Drugi przejazd przez Zamek Kamieniec ponownie stanowił pole popisu Adama Stachowiaka, który raz jeszcze próbował nadrobić dystans nad rywalami. Ci jednak podążali za jego kołem i nie pozwolili się urwać. Ambitny zawodnik Vostera raz jeszcze skoczył, tym razem już na zjeździe, ale i tym razem pogodzić się musiał z porażką. Ekipa CCC ani myślała odpuścić rywala.

Na 5 kilometrów przed metą śmiałego ataku z czołówki podjął się jeszcze Bartosz Warchoł (Region Dolny Śląsk), niemniej on także nie zdołał dowieźć niewielkiej przewagi do mety. Ostatecznie o zwycięstwie zadecydował długi finisz.

Wyniki 5. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019 (2.2), Tarnobrzeg - Krosno (182 km):

1 Norman Vahtra (Est) Cycling Tartu
2 Jason van Dalen (Ned) Metec TKH
3 Christian Koch (Ger) LKT Team Brandenburg

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Norman Vahtra (Est) Cycling Tartu
2 Patryk Stosz (Pol) CCC Development Team
3 Jason van Dalen (Ned) Metec TKH

PEŁNE WYNIKI

Martyna Maria Kobylińska

Share
Opublikowane przez
Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

DVV Verzekeringen Trofee 2019/20 #4: Fantastyczny Toon Aerts przerywa serię Van der Poela

Mistrz Belgii Toon Aerts wygrał w Ronse wyścig zaliczany do cyklu DVV Verzekeringen Trofee. (więcej…)

14 grudnia 2019, 16:55

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #5. Lee znów najlepszą sprinterką, Płosaj i Pikulik 7. w madisonie

Mistrzyni świata Wai Sze Lee wygrała sprinterską rywalizację kobiet w australijskim Brisbane, gdzie rozgrywana była piąta i przedostatnia runda Torowego…

14 grudnia 2019, 14:26

Hugh Carthy i Sergio Higuita zadebiutują w Tour de France

Szef EF Education First, Jonathan Vaughters, zapowiedział że Tour de France jego drużyna planuje zaatakować szeroką ławą dobrych wspinaczy. (więcej…)

13 grudnia 2019, 14:11

Torowy Puchar Świata 2019/20 #5. Urszula Łoś i Marlena Karwacka zwycięskie

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wygrały sprint drużynowy, w pierwszym dniu Torowego Pucharu Świata na obiekcie w australijskim Brisbane. (więcej…)

13 grudnia 2019, 13:15

Tejay van Garderen na głęboką wodę

Tejay van Garderen wciąż nie składa broni. Niespełniony amerykański talent w nowym sezonie chce zaatakować Giro d'Italia i z rozpędu…

13 grudnia 2019, 12:34

Alan, Norbert i Adrian Banaszek w grupie Mazowsze Serce Polski

Alan Banaszek, Norbert Banaszek i Adrian Banaszek ścigali się będą w kontynentalnej ekipie Mazowsze Serce Polski. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:52