Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2019: etap 4. Stanisław Aniołkowski wygrywa w Stalowej Woli

Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) triumfował w Stalowej Woli na mecie 4. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019.

"Aniołek" na kresce pewnie wyprzedził lidera klasyfikacji generalnej Normana Vahrtę (Cycling Tartu), który mimo przegranej umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Miejsca na podium etapu dopełnił Arvin de Kleijn (Metec TKH).

W czwartym dniu zmagań na Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków przed zawodnikami rozpościerała się 178-kilometrowa trasa ze Skarżyska Kamiennej do Stalowej Woli. Odcinek był względnie płaski, z nielicznymi, krótkimi podjazdami. Po drodze rozegrania były dwie górskie, trzy lotne i jedna specjalna premia - kolejno w Wielkiej Wsi, Ćmielowie, Ożarowie, Sandomierzu, Nisku i Pysznicy. Z tej ostatniej do mety pozostawało już niespełna 16 kilometrów.

"Dzień ja co dzień" spokojnie było można powiedzieć. Od samego startu kolarze byli bardzo aktywni i podejmowali liczne próby ucieczek. Peleton jednak ani myślał kogokolwiek odpuszczać. Dopiero po kilkudziesięciu kilometrach na 2 minuty odskoczył reprezentant Polski Sebastian Matusiak w towarzystwie Jayde'a Juliusa (Protouch South Africa) i Martona Solymosia (Epronex - Bss Oil Team).

Gdy powyższa trójka wysunęła się na prowadzenie, w peletonie emocje nieco opały i sytuacja się uspokoiła. Tempo w grupie nadawali kolarze grupy lidera Normana Vahtry - Cycling Tartu. Za ich plecami spokojnie podążali zawodnicy Voster ATS, którzy ostrzyli dziś zęby na etapowe zwycięstwo, bowiem meta wyznaczona została w Stalowej Woli - siedzibie zespołu oraz jej sponsorów.

Zmianę sytuacji na trasie przyniósł krótki, ale bardzo stromy podjazd pod rynek Sandomierzu. Na brukowej ściance peleton mocno się podzielił, tworząc kilka mniejszych grup. Kilkanaście kilometrów zajęło ustabilizowanie na nowo sytuacji.

Po 125 kilometrach scalona na nowo grupa zasadnicza, szczuplejsza w sumie o kilkudziesięciu zawodników, złapała prowadzącą trójkę i było po akcji. Harce zaczęły się wówczas na nowo, ale przez długi czas wszystkie akcje były kasowane.

Na 20 kilometrów przed metą nieco do przodu odskoczył Ilya Volkau (Reprezentacja Białorusi), jednak nie utrzymał się on na czele zbyt długo. Koniec końców peleton razem wjechał na dwie finałowe rundy po Stalowej Woli i o kolejności na mecie ponownie zadecydował sprint z grupy.

Wyniki 4. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019 (2.2), Skarżysko Kamienna - Stalowa Wola (178 km):

1 Stanisław Aniołkowski (Pol) CCC Development
2 Norman Vahtra (Est) Cycling Tartu
3 Arvin de Kleijn (Ned) Metec TKH

KOMPLET WYNIKÓW

Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51