Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2019: etap 3. Norman Vahtra z drugim zwycięstwem

Norman Vahtra (Cycling Tartu) okazał się najszybszy w Radomiu na mecie 3. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019, umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji generlanej.

Estończyk tym razem na kresce wyprzedził Sylwestra Janiszewskiego (Voster ATS) oraz wicelidera wyścigu Patryka Stosza (CCC Development).

W ramach trzeciego dnia Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków organizatorzy przygotowali dla zawodników etap o długości 170 kilometrów, który poprowadził ich z Kielc do Radomia. Pierwsza połowa dystansu prowadziła po interwałowych, świętokrzyskich terenach, ale na kilkadziesiąt kilometrów przed metą szosa wypłaszczała się. Po drodze peleton mijał dziś m.in. Klonów, Błotnicę i Końskie, gdzie wyznaczone były premie.

Dzień jak co dzień. Od samego startu peleton był bardzo aktywny i trwał festiwal ataków. Na podjeździe w Masłowie na prowadzenie wysunęli się Adrian Honkisz (Reprezentacja Polski), Kamil Małecki (CCC Development) i Adam Stachowiak (Voster ATS). W kontrze za nimi ruszyli zaś Adam Kuś (Hurom BDC Development) i Yahor Shpakouskyi (Ferei Pro Cycling Team).

Kilka kilometrów dalej, na dojeździe do pierwszej górskiej premii, sytuacja się ułożyła. Z przodu jechali Małecki i Stachowiak, a Honkisz spadł do grupy z Kusiem i Shpakouskyim. Różnice czasowe nie były zbyt dużej, czołówka miała w zapasie ok. 2 minut nad grupą zasadniczą.

Gdy wydawało się, że wszystko już "poszło", różnice nagle zaczęły topnieć. Współpraca zarówno na czele, jak i kontrze, wyraźnie się nie układała, w efekcie czego po 50 kilometrach było po harcach. Wyścig rozpoczął się na nowo.

Kolejną ucieczkę zawiązali Adam Kuś, Adam Noceń (Reprezentacja Polski) oraz Jayde Julius (Protouch South Africa). Cała trójka w klasyfikacji generalnej traciła po kilka minut do lidera Normana Vahtera (Cycling Tartu), więc peleton dał zielone światło na akcję. Przewaga nowo uformowanej czołówki utrzymywała się na poziomie półtorej minuty.

W miarę zbliżania się do mety peleton jechał coraz żwawiej, stopniowo redukując stratę do uciekinierów. Ostatecznie wyłapano ich na 30 kilometrów przed kreską.

W końcówce tempo znacząco wzrosło, w efekcie czego z grupy zasadniczej odpadało coraz więcej zawodników. Sytuacji nie zmieniły dwie zamykające etap rundy po Radomiu i o kolejności na mecie zadecydował sprint z peletonu.

Wyniki 3. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019 (2.2), Kielce - Radom (170,7 km):

1 Norman Vahtra (Est) Cycling Tartu
2 Sylwester Janiszewski (Pol) Voster ATS
3 Patryk Stosz (CCC Development)

KOMPLET WYNIKÓW

Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51

Mistrzostwa Europy 2020. Evenepoel ma bronić tytułu

Według belgijskiej stacji "Sporza" Remco Evenepoel będzie w Plouay bronił tytułu mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas.

11 lipca 2020, 07:18

Alberto Contador machnął Everesting

Alberto Contador ustanowił nowy rekord akcji Everesting.

10 lipca 2020, 21:24