Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2019: etap 2. Norman Vahtra najszybszy w Kutnie

Norman Vahtra (Cycling Tartu) triumfował dziś w Kutnie na mecie 2. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, przejmując jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Za plecami Estończyka kreskę przekroczyli Jason van Dalen (Metec TKH) oraz Patryk Stosz (CCC Developmenta).

Drugi z etapów Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków poprowadził peleton ze Zgierza do Kutna. Zawodnicy do pokonania mieli 154 kilometry, a po drodze pojawiali się m.in. w Ozorkowie, Łęczycy, Piątku i Żychlinie.

Temperatura zdecydowanie spadła, a niebo spowite było chmurami. W dalszym ciągu było jednak ciepło, a zawodnikom na trasie towarzyszył silny wiatr - głównie boczny. To właśnie hulające podmuchy miały kluczowe znaczenie na sytuacji na trasie 2. etapu "Solidarki".

Od samego startu peleton jechał bardzo aktywnie. Po licznych atakach na prowadzenie, z nieznaczną przewagą, wysunęła się grupa 27 zawodników. Pośród nich silnie reprezentowane były drużyny Voster ATS, Metec TKH, LKT Team Brandenburg i CCC Development. "Pomarańczowi" w odjeździe mieli 5 z 6 swoich kolarzy.

Po pewnym czasie z czołówki ubyła trójka słabszych zawodników, a jednocześnie jej przewaga nad peletonem wzrosła do ponad minuty. Grupa zasadnicza nie ustawała jednak w pogoni, co sprawiło, że kilka kilometrów dalej zaczęła się dzielić.

Po półmetku rywalizacji uciekająca, 24-osobowa grupa miała w zapasie 50 sekund nad pierwszą grupą peletonu, w której pozostało ok. 30 kolarzy. Kolejni zawodnicy tracili już ponad 3 minuty do czołówki. Z przodu czujnie jechał Patryk Stosz z CCC, zbierając cenne sekundy na lotnych finiszach i wychodząc na pozycję wirtualnego lidera wyścigu.

Tuż przed 100. kilometrem wyścig zatrzymany został przez zamknięty przejazd kolejowy. Ponieważ różnica pomiędzy dwoma pierwszymi grupami wynosiła wówczas poniżej 30 sekund, zgodnie z przepisami grupy zostały połączone i po wznowieniu jazdy nie było już ucieczki.

Przez kolejne kilometry peleton pozostawał bardzo aktywny, jednak do finałowych rund po Kutnie nie pojawił się żaden odjazd. Dopiero na pierwszym z sześciu 5-kilometrowych okrążeń do przodu wyskoczył Tomas Kalojiros ze Sparty Praha. Do prowadzącego Czecha dołączyła następnie jeszcze ósemka zawodników i tak uformowana czołówka pędziła przed siebie z przewagą na poziomie pół minuty.

Patryk Stosz (CCC Development), Sylwester Janiszewski i Mateusz Koamr (Voster ATS), Jakub Kaczmarek (Hurom BDC Development), Jason van Dalen (Metec TKH), Norman Vahtra (Cycling Tartu), Fabian Schormair (P&S Metalltechnic), Paul Taebling (LKT Team Brandenburg) oraz Tomas Kalojiros - tak wyglądał skład ucieczki, która z niewielką przewagą zdołała dojechać do mety, przesądzając o losach etapu.

Wyniki 2. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2019 (2.2), Zgierz - Kutno (154 km):

1 Norman Vahtra (Est) Cycling Tartu
2 Jason van Dalen (Ned) Metec TKH
3 Patryk Stosz (Pol) CCC Development

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: