Tour de France 2019. Greg van Avermaet: "chcę wygrać etap"

Greg van Avermaet stanie na czele składu grupy CCC na tegoroczny Tour de France. Belg ma w głowie jasny cel.

Po raz drugi w historii Tour de France rozpocznie się w Brukseli, a po raz piąty w Belgii. Pierwszy i ostatni start w stolicy tego królestwa miał miejsce w 1958 roku, a więc to w kolarstwie zamierzchłe czasy.

Liderem polskiej formacji CCC na 106. edycję Tour de France jest Greg Van Avermaet, dla którego start największego kolarskiego wyścigu w rodzimym kraju będzie wielkim wydarzeniem.

Grand Depart w Belgii to naprawdę wyjątkowa rzecz. To, że mam szansę ścigania się w największym wyścigu roku przed rodziną i przyjaciółmi, zdecydowanie daje mi dodatkową motywację

– mówił w komunikacie zespołu mistrz olimpijski.

Dla Van Avermaeta Tour de France wiąże się z dobrymi wspomnieniami. Przed rokiem razem z drużyną BMC Racing królował w drużynowej jeździe na czas, co zapewniło mu 8 dni w żółtej koszulce lidera.

Nigdy nie spodziewałem się, że będę nosił żółtą koszulkę przez osiem dni w zeszłym roku i sądzę, że to dobre przypomnienie, że trzeba wykorzystywać każdą szansę, która nadarzy się podczas wyścigu i być agresywnym od startu do mety

– wspominał specjalista od klasyków.

Belg z zespołu Jima Ochowicza malliot jaune założył także w 2016 roku. Wtedy, po samotnym rajdzie, genialnym z punktu widzenia taktyki, triumfował na 5. etapie i przez 3 dni piastował rolę lidera. Rok wcześniej, w Rodez, ograł z kolei Petera Sagana i na koncie zapisał pierwszy etapowy sukces w "Wielkiej Pętli".

W szeregach grupy CCC zabraknie lidera, który powalczy o klasyfikację generalną. Nie zabraknie natomiast zawodników zdolnych do agresywnej i walecznej jazdy na przestrzeni trzech tygodni.

Chcę wygrać etap, to nie jest tajemnica. Bez lidera na klasyfikację generalną wszyscy mamy swobodę działania i to jest bardzo ekscytujące. Nie tylko dla mnie, ale dla całego zespołu

– zapowiada Van Avermaet.

Mistrz olimpijski o wygranie etapu powalczyć będzie chciał w pierwszym tygodniu rywalizacji. Pierwszy etap w Brukseli nie jest wprawdzie do końca płaski, ale w końcówce powinni poradzić sobie kluczowi sprinterzy. Van Avermaet na pewno próbował będzie, ale na uwadze ma także pagórki na drodze do Épernay czy Nancy, na trzecim i czwartym etapie, które powinny mu bardziej odpowiadać.

Kacper Wośkowiak

Recent Posts

Tour Bitwa Warszawska 1920: etap 2. Tesfatsion zwycięzcą skróconego odcinka

Natnael Tesfatsion (NTT Continental Cycling Team) został w Serocku zwycięzcą drugiego etapu zmagań na trasie Tour Bitwa Warszawska 1920.

14 sierpnia 2020, 18:28

Kto zostanie królem Il Lombardia anno domini 2020?

Kto wygra Il Lombardia? Kto w tym roku jako pierwszy wedrze się na mury lombardzkiej twierdzy?

14 sierpnia 2020, 17:50

Criterium du Dauphine 2020: etap 3. Udany rajd Davide Formolo

Mistrz Włoch Davide Formolo, po ataku rozpoczętym na Col de la Madeleine, wygrał trzeci etap Criterium du Dauphine.

14 sierpnia 2020, 16:33

Criterium du Dauphine 2020. Dan Martin kontuzjowany

Dan Martin nie przystąpił do trzeciego etapu Criterium du Dauphine, poinformował zespół Israel Start-Up Nation.

14 sierpnia 2020, 12:46

Diamenty są wieczne. Prezentacja Il Lombardia 2020

Monumentalność tegorocznego Il Lombardia przesłania natłok wyścigów wpakowanych w studniowy sezon, ale włoski klasyk to nie kolejny wyścig przygotowawczy.

14 sierpnia 2020, 11:36

Il Lombardia 2020. Majka i Schachmann na czele Bora-hansgrohe

Rafał Majka i Maximilian Schachmann poprowadzą formację Bora-hansgrohe w monumencie Il Lombardia.

14 sierpnia 2020, 09:04