Igrzyska Europejskie 2019. Lorena Wiebes złota w Mińsku

Lorena Wiebes zwyciężyła w wyścigu ze startu wspólnego Igrzysk Europejskich w Mińsku.

20-letnia Holenderka na finiszu z grupy okazała się najlepsza, na metę wjeżdżając przed swoją rodaczką Marianne Vos. Podium dopełniła Białorusinka Tatsiana Sharakova.

Najwyżej sklasyfikowana Polka, Katarzyna Wilkos, zajęła 14. miejsce.

Dla Wiebes to kolejne potwierdzenie, że wkracza do grona najszybszych zawodniczek w peletonie. Młodziutka zawodniczka w tym roku wygrała Tour of Chongming Island, Nokere Koerse i etap Women’s Tour de Yorkshire, a także zajęła drugie miejsca w Gandawa-Wevelgem i Driedaagse Brugge-De Panne.

Rywalizacja kobiet toczyła się na 15-kilometrowej rundzie w Mińsku, a dystans wynosił 120 kilometrów. Płaską trasę w finale znaczyła króciutka, 300-metrowa wspinaczka po bruku, a 200 metrów przed metą jeszcze jedna mała zmarszczka terenu. Te miały ostatnie trzy kilometry urozmaicić i dać szanse zawodniczkom chcącym zapobiec sprintowi z grupy.

Rywalizację w stolicy Białorusi napędzała ucieczka w składzie Hannah Ludwig (Niemcy), Omer Shapira (Izrael) oraz Hanna Tserakh (Białoruś), nad peletonem prowadzonym przez Holenderki uzyskując nieco ponad 2 minuty przewagi.

Trójka robiła co mogła, ale praca Amy Pieters i Chantal Blaak nieubłaganie okrajała ich bufor i na ostatnim okrążeniu zostało z tego zaledwie 15 sekund. Grupkę szybko złapano, natomiast na ostatnim podjeździe tempo podkręciła Anna van der Breggen, rozbijając peleton. To nie przestraszyła Włoszek, ale na ostatnich metrach rozprowadzana przez doświadczoną Marianne Vos Lorena Wiebes nie miała problemu ze zdobyciem złota.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego kobiet Igrzysk Europejskich 2019 (JC), Mińsk (120 km):