Critérium du Dauphiné 2019: etap 8. Dylan van Baarle po ucieczce, wyścig Jakoba Fuglsanga

Dylan van Baarle

Duńczyk Jakob Fuglsang (Astana) triumfował w 71. Critérium du Dauphiné. W Champéry ostatni etap wziął Dylan van Baarle (Team Ineos).

Holender pokonał na finiszu Jacka Haiga (Mitchelton-Scott), a trzecie miejsce zajął następny uciekinier Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal).

Michał Kwiatkowski (Team Ineos) ukończył wyścig na 29. pozycji.

Rywalizację zakończył krótki (113,5 km), górski odcinek, którego ostatnie 37 kilometrów poprowadziło po szwajcarskich szosach. Po kilkudziesięciu kilometrach z trzema premiami niskich kategorii pierwszym wyzwaniem był nieregularny Col du Corbier (49 km – 64,5 km przed metą; 7,6 km; 7,5%, kat. 1).

W tym miejscu pierwszy, z przewagą 3:45 minut, zameldował się odjazd w składzie Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Alessandro De Marchi (CCC Team), Dylan van Baarle (Ineos), Jack Haig (Mitchelton-Scott), Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe), Carlos Verona (Movistar), Sébastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal), Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida) i Warren Barguil (Arkea-Samsic).

Po opuszczeniu przełęczy wycofał się jadący z gorączką wicelider rywalizacji Adam Yates (Mitchelton-Scott). Do Szwajcarii wyścig wjechał na Pas de Morgins (76,5 km – 37 km przed metą; 4,8 km; 5,3%, kat. 3), gdzie peleton zbliżył się na 3 minuty.

Tempo zaczął podkręcać Team Ineos, zbliżając pościg na półtorej minuty przed Côte des Rives (101,5 km – 12 km przed metą; 8,4 km; 6,4%, kat. 1). Czołówka na przełęczy Rives podzieliła się. Zaatakował Jack Haig, do którego przeskoczył Dylan van Baarle. 20 sekund do dwójki tracili Alaphilippe i Hagen, natomiast grupa lidera, prowadzona przez Michała Kwiatkowskiego, nie liczyła się w walce o etap, gdyż była wciąż spóźniona o blisko 2 minuty.

Ostatni fragment wyścigu prowadził do Champéry (5,5 km; 4,2%, kat. 3). Haig i Van Baarle zgodnie dojechali razem do finiszu, gdzie Holender łatwo pozbawił złudzeń Australijczyka. Z tyłu mocno depnął Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), ale niewiele tym zdziałał. Fuglsang spokojnie dowiózł żółtą koszulkę do mety, po raz drugi triumfując w klasyfikacji generalnej „Delfinatu”.

Wyniki 8. etapu Critérium du Dauphiné 2019 (2.WT), Cluses - Champéry (113,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Dylan van BaarleTeam Ineos3:05:48
2.Jack HaigMitchelton-Scott
3.Carl Fredrik HagenLotto Soudal00:50
4.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic01:12
5.Sepp KussJumbo-Visma
6.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
7.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step01:16
8.Alexey LutsenkoAstana Pro Team01:59
9.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team
10.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
11.Nairo QuintanaMovistar Team
12.Bjorg LambrechtLotto Soudal
13.Romain BardetAG2R La Mondiale
14.Thibaut PinotGroupama-FDJ
15.Wout PoelsTeam Ineos
16.Jakob FuglsangAstana Pro Team
17.Dan MartinUAE Team Emirates
18.Tejay van GarderenEF Education First
19.Gorka IzagirreAstana Pro Team02:04
20.Richie PorteTrek-Segafredo02:05
21.Magnus CortAstana Pro Team
22.Dylan TeunsBahrain-Merida02:38
23.Neilson PowlessJumbo-Visma
24.David GauduGroupama-FDJ02:44
25.Alessandro de MarchiCCC Team
26.Rudy MolardGroupama-FDJ02:56
27.Carlos VeronaMovistar Team
28.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
29.Hugo HouleAstana Pro Team03:32
30.Julien BernardTrek-Segafredo
31.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe03:39
32.Michał KwiatkowskiTeam Ineos03:45
33.Serge PauwelsCCC Team04:08
34.Florian StorkTeam Sunweb04:34
35.Joey RosskopfCCC Team05:17
36.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic
37.Toms SkujinsTrek-Segafredo
38.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
39.Nils PolittKatusha-Alpecin
40.Cesare BenedettiBora-hansgrohe07:09
41.Damien HowsonMitchelton-Scott
42.Christoph PfingstenBora-hansgrohe
43.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels
44.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
45.Niklas EgTrek-Segafredo
46.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
47.Edvald Boasson HagenDimension Data
48.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic
49.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
50.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team
51.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step
52.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
53.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
54.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
55.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates
56.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
57.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step
58.José GoncalvesKatusha-Alpecin
59.Paweł BernasCCC Team
60.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
61.Eduardo SepulvedaMovistar Team
62.Jens KeukeleireLotto Soudal
63.Simone PetilliUAE Team Emirates
64.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
65.Mark PadunBahrain-Merida
66.Martijn TusveldTeam Sunweb
67.Robert PowerTeam Sunweb
68.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
69.Jonas KochCCC Team
70.Gianni MosconTeam Ineos
71.Imanol ErvitiMovistar Team09:29
72.Rafael VallsMovistar Team
73.Rubén FernandezMovistar Team
74.Edward TheunsTrek-Segafredo09:43
75.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits
76.Johannes FrohlingerTeam Sunweb
77.Anthony RouxGroupama-FDJ11:19
78.Logan OwenEF Education First
79.Laurens Ten DamCCC Team14:12
80.Ian StannardTeam Ineos15:31
81.Vasil KiryienkaTeam Ineos
82.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale15:52
83.James WhelanEF Education First16:01
84.Pascal EenkhoornJumbo-Visma
85.Alex DowsettKatusha-Alpecin
86.Rory SutherlandUAE Team Emirates
87.Rémy MertzLotto Soudal
88.Wout van AertJumbo-Visma
89.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
90.Florian VachonTeam Arkéa Samsic
91.Peter StetinaTrek-Segafredo
92.Jan TratnikBahrain-Merida
93.Luka PibernikBahrain-Merida
94.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
95.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels
96.William BonnetGroupama-FDJ
97.Julius van Den BergEF Education First
98.Lennard HofstedeJumbo-Visma
99.Jaco VenterDimension Data
100.Koen de KortTrek-Segafredo
101.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic
102.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
103.Sam BennettBora-hansgrohe
104.Stefan de BodDimension Data17:03
105.Hernando BohorquezAstana Pro Team
106.Nick SchultzMitchelton-Scott18:27
DNFEdward RavasiUAE Team Emirates
DNFJulien VermoteDimension Data
DNFClément VenturiniAG2R La Mondiale
DNFSimon ClarkeEF Education First
DNFDion SmithMitchelton-Scott
DNFSteven KruijswijkJumbo-Visma
DNFAdam YatesMitchelton-Scott
DNFGregor MuhlbergerBora-hansgrohe
DNFFabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team
DNSMichael WoodsEF Education First
DNSStéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits
DNSThomas DegandWanty-Gobert Cycling Team
DNSCyril GautierVital Concept-B&B Hotels
DNSDarwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
DNSPierre RollandVital Concept-B&B Hotels
DNSAlberto BettiolEF Education First
DNSCasper PedersenTeam Sunweb

Klasyfikacja końcowa wyścigu

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jakob FuglsangAstana Pro Team30:44:27
2.Tejay van GarderenEF Education First00:20
3.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:21
4.Wout PoelsTeam Ineos00:28
5.Thibaut PinotGroupama-FDJ00:33
6.Dylan TeunsBahrain-Merida01:11
7.Alexey LutsenkoAstana Pro Team01:12
8.Dan MartinUAE Team Emirates01:21
9.Nairo QuintanaMovistar Team01:24
10.Romain BardetAG2R La Mondiale01:38
11.Richie PorteTrek-Segafredo01:44
12.Bjorg LambrechtLotto Soudal03:17
13.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic05:28
14.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team05:29
15.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ06:26
16.Hermann PernsteinerBahrain-Merida06:46
17.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team08:23
18.Gorka IzagirreAstana Pro Team08:49
19.Magnus CortAstana Pro Team09:24
20.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits12:03
21.Rudy MolardGroupama-FDJ12:47
22.Simone PetilliUAE Team Emirates13:10
23.Mickaël CherelAG2R La Mondiale13:34
24.Neilson PowlessJumbo-Visma14:59
25.Joey RosskopfCCC Team15:09
26.Sepp KussJumbo-Visma19:19
27.Jack HaigMitchelton-Scott21:11
28.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step21:22
29.Michał KwiatkowskiTeam Ineos22:34
30.Damien HowsonMitchelton-Scott24:13
31.Carl Fredrik HagenLotto Soudal26:14
32.Dylan van BaarleTeam Ineos26:20
33.Nils PolittKatusha-Alpecin27:48
34.Gianni MosconTeam Ineos27:59
35.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step28:48
36.Carlos VeronaMovistar Team29:37
37.Serge PauwelsCCC Team29:54
38.Alessandro de MarchiCCC Team33:30
39.Rubén FernandezMovistar Team34:01
40.David GauduGroupama-FDJ36:12
41.Robert PowerTeam Sunweb36:51
42.Toms SkujinsTrek-Segafredo37:55
43.Edvald Boasson HagenDimension Data38:57
44.Eduardo SepulvedaMovistar Team39:03
45.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits40:59
46.Julien BernardTrek-Segafredo43:25
47.Wout van AertJumbo-Visma45:09
48.Rafael VallsMovistar Team47:23
49.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic47:46
50.Oliver NaesenAG2R La Mondiale48:36
51.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic48:58
52.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ49:46
53.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe50:03
54.Paweł BernasCCC Team50:18
55.Lennard HofstedeJumbo-Visma50:34
56.Jonas KochCCC Team51:09
57.José GoncalvesKatusha-Alpecin52:04
58.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates52:55
59.Nick SchultzMitchelton-Scott52:56
60.Niklas EgTrek-Segafredo53:07
61.Florian StorkTeam Sunweb53:34
62.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team54:25
63.Jan TratnikBahrain-Merida56:07
64.Mark PadunBahrain-Merida56:24
65.Hugo HouleAstana Pro Team56:37
66.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels57:16
67.Hernando BohorquezAstana Pro Team58:51
68.Sonny ColbrelliBahrain-Merida58:56
69.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic59:38
70.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step59:51
71.Daryl ImpeyMitchelton-Scott1:01:08
72.Jens KeukeleireLotto Soudal1:03:07
73.Logan OwenEF Education First1:04:02
74.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step1:04:19
75.Anthony RouxGroupama-FDJ1:05:00
76.Petr VakocDeceuninck-Quick Step1:05:34
77.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb1:08:12
78.Stefan de BodDimension Data1:08:29
79.Christoph PfingstenBora-hansgrohe1:09:22
80.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale1:10:51
81.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits1:11:47
82.Rémy MertzLotto Soudal1:11:51
83.Martijn TusveldTeam Sunweb1:12:03
84.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates1:13:30
85.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic1:14:21
86.Laurens Ten DamCCC Team1:14:24
87.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal1:16:30
88.Cesare BenedettiBora-hansgrohe1:16:54
89.Imanol ErvitiMovistar Team1:19:50
90.Edward TheunsTrek-Segafredo1:20:19
91.Pascal EenkhoornJumbo-Visma1:20:31
92.Koen de KortTrek-Segafredo1:21:08
93.Johannes FrohlingerTeam Sunweb1:21:45
94.Alex DowsettKatusha-Alpecin1:23:40
95.Peter StetinaTrek-Segafredo1:25:23
96.Ian StannardTeam Ineos1:25:50
97.Rory SutherlandUAE Team Emirates1:27:50
98.Luka PibernikBahrain-Merida1:29:19
99.Florian VachonTeam Arkéa Samsic1:29:30
100.James WhelanEF Education First1:30:27
101.Vasil KiryienkaTeam Ineos1:32:25
102.Sam BennettBora-hansgrohe1:32:57
103.Jaco VenterDimension Data1:34:55
104.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels1:35:14
105.William BonnetGroupama-FDJ1:36:30
106.Julius van Den BergEF Education First1:37:10

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: