Brytyjka Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo) wygrała szóstą edycję OVO Energy Women’s Tour, powtarzając sukces odniesiony w roku 2016.
30-latka na ostatnim etapie obroniła prowadzenie i na podium wyścigu stanęła przed Katarzyną Niewiadomą (Canyon-SRAM) oraz Amy Pieters (Boels Dolmans). Dla Deignan, która wczoraj wygrała etap, to pierwszy sukces po powrocie do peletonu po dłuższej przerwie i urodzeniu córeczki.
Mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Movistar) ukończyła zmagania na 9. miejscu.
Na ostatnim odcinku najszybciej finiszowała Pieters, pokonując Leah Kirchmann (Team Sunweb) oraz Roxane Fournier (Movistar Team).
Ostatni akt zmagań prowadził peleton kobiet do południowo-zachodniej części Walii, a na 126-kilometrowym odcinku walka toczyła się o punkty na dwóch górskich premiach i dwóch lotnych finiszach. Pagórkowatą trasę urozmaicała wspinaczka na Black Mountain (8 km, 5%), ze szczytu której do mety pozostawało 57 kilometrów.
Pierwsze ataki ze strony Susanne Andersen (Team Sunweb) rozruszały peleton, a w końcu odjechać udało się Chantal Blaak (Boels Dolmans), Annie Christian (Drops), Grace Brown (Mitchelton-Scott), Romy Kasper (Ale Cipollini), Hannah Barnes (Canyon-SRAM), Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), Leah Thomas (Bigla), Riejanne Markus (CCC-Liv), Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) oraz Janneke Ensing (WNT-Rotor).
Wyścig na 20 minut zatrzymany został przez wypadek spowodowany przy trasie, a po przerwie akcję wznowiono z 11-osobową grupą na czele. Czołówka, w której reprezentowane były wszystkie główne siły w peletonie, uzyskała aprobatę, przez co różnica spokjnie utrzymywała się na poziomie 1:40.
Grupka podzieliła się bonifikatami na lotnym finiszu i z przewagą minuty rozpoczęła wspinaczkę na Black Mountain. Tempo dyktowały Thomas, Van Dijk, Barnes, Ensing oraz Rivera. Za nimi jechała Markus, natomiast resztę zawodniczek wchłonął peleton, wciąż utrzymywany na minutę. Thomas zdobyła walijski szczyt jako pierwsza, natomiast jej grupce nie udało się obronić przed pościgiem i na 39 kilometrów przed metą akcja została skasowana.
Usytuowany 5 kilometrów dalej lotny finisz był zbyt ważny dla ekipy Canyon-SRAM, która liczyła na zyskanie nad prowadzącą w klasyfikacji generalnej Elizabeth Deignan. Na kresce punktowały jednak kolejno Leah Kirchmann (Team Sunweb), Christine Majerus (Boels Dolmans) i Deignan, dzięki czemu Brytyjka zyskała kolejną sekundę w klasyfikacji.
Ataki na ostatnich 25 kilometrach rozkręcały za to Liane Lippert (Team Sunweb), Lizzy Banks (Bigla) oraz Charlotte Becker (Hitec Products), a w końcówce Nadia Quagliotto (Ale Cipollini) i Grace Brown (Mitchelton-Scott).
Ruch Quagliotto został na 9 kilometrów przed metą odpuszczony na 28 sekund, a gdy Włoszkę wsparła kontrująca Australijka, akcja nabrała rozpędu. Dwójka pracowała ile sił w nogach, ale trasa okazał się o 2 kilometry za długa i o etapowe zwycięstwo rywalizowała większa grupka zawodniczek.
Tu najlepiej poradziła sobie Amy Pieters, na finiszu wyraźnie pokonując Leah Kirchmann i dając ekipie Boels Dolmans trzecie etapowe zwycięstwo w tej edycji wyścigu.
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | 3:27:02 |
2. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | |
3. | Roxane Fournier | Movistar Team | |
4. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
5. | Christine Majerus | Boels-Dolmans Cycling Team | |
6. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
7. | Lisa Brennauer | WNT-Rotor Pro Cycling | |
8. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | |
9. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | |
10. | Alexandra Manly | Mitchelton-Scott | |
11. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | |
12. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | |
13. | Leah Thomas | Bigla Pro Cycling | |
14. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | |
15. | Alice Maria Arzuffi | Valcar Cylance Cycling | |
16. | Małgorzata Jasińska | Movistar Team | |
17. | Abby-Mae Parkinson | Drops | |
18. | Brodie Chapman | Team TIBCO-SVB | |
19. | Ane Santesteban | WNT-Rotor Pro Cycling | |
20. | Sara Penton | Team Virtu Cycling | |
21. | Tiffany Cromwell | Canyon SRAM Racing | |
22. | Rachel Neylan | Team Virtu Cycling | |
23. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | |
24. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
25. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | |
26. | Martina Alzini | Bigla Pro Cycling | |
27. | Eleanor Dickinson | Drops | |
28. | Romy Kasper | Alé Cipollini | |
29. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
30. | Kathrin Hammes | WNT-Rotor Pro Cycling | |
31. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | |
32. | Janneke Ensing | WNT-Rotor Pro Cycling | |
33. | Charlotte Becker | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
34. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | 00:15 |
35. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | |
36. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
37. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | |
38. | Coryn Rivera | Team Sunweb | |
39. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | |
40. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
41. | Alessia Vigilia | Valcar Cylance Cycling | |
42. | Liane Lippert | Team Sunweb | 00:23 |
43. | Susanne Andersen | Team Sunweb | |
44. | Jolien D'hoore | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:28 |
45. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans Cycling Team | |
46. | Anna Plichta | Trek-Segafredo Women | 00:44 |
47. | Aude Biannic | Movistar Team | |
48. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:55 |
49. | Nadia Quagliotto | Alé Cipollini | |
50. | Chantal Blaak | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:49 |
51. | Georgia Williams | Mitchelton-Scott | 04:32 |
52. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 13:12 |
53. | Rozanne Slik | Team TIBCO-SVB | |
54. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
55. | Anna Christian | Drops | |
56. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | |
57. | Abigail van Twisk | Trek-Segafredo Women | |
58. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | 15:17 |
59. | Manon Lloyd | Drops | |
60. | Sarah Rijkes | WNT-Rotor Pro Cycling | |
61. | Dalia Muccioli | Valcar Cylance Cycling | |
62. | Asja Paladin | Valcar Cylance Cycling | |
63. | Greta Richioud | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
64. | Julia Soek | Team Sunweb | |
65. | Esther van Veen | Parkhotel Valkenburg | 19:58 |
66. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | |
67. | Chloe Hosking | Alé Cipollini | |
DNF | Alice Cobb | Team TIBCO-SVB | |
DNF | Lisa Klein | Canyon SRAM Racing | |
DNF | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
DNF | Alicia Gonzalez | Movistar Team | |
DNS | Maelle Grossetete | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
DNS | Floortje Mackaij | Team Sunweb |
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | 21:09:25 |
2. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | 00:02 |
3. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:23 |
4. | Christine Majerus | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:49 |
5. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | 00:51 |
6. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | 00:54 |
7. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | 00:58 |
8. | Leah Thomas | Bigla Pro Cycling | |
9. | Małgorzata Jasińska | Movistar Team | 00:59 |
10. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | 01:01 |
11. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | 01:03 |
12. | Ane Santesteban | WNT-Rotor Pro Cycling | |
13. | Riejanne Markus | CCC-Liv | 01:08 |
14. | Rachel Neylan | Team Virtu Cycling | 01:12 |
15. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | 01:14 |
16. | Brodie Chapman | Team TIBCO-SVB | 01:18 |
17. | Alice Maria Arzuffi | Valcar Cylance Cycling | 01:24 |
18. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | 01:48 |
19. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 02:23 |
20. | Lisa Brennauer | WNT-Rotor Pro Cycling | 02:32 |
21. | Liane Lippert | Team Sunweb | 02:50 |
22. | Janneke Ensing | WNT-Rotor Pro Cycling | 03:41 |
23. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | 06:21 |
24. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans Cycling Team | 06:28 |
25. | Coryn Rivera | Team Sunweb | 06:42 |
26. | Tiffany Cromwell | Canyon SRAM Racing | 07:27 |
27. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | 08:14 |
28. | Eleanor Dickinson | Drops | 08:17 |
29. | Abby-Mae Parkinson | Drops | 08:24 |
30. | Romy Kasper | Alé Cipollini | 08:32 |
31. | Kathrin Hammes | WNT-Rotor Pro Cycling | 08:35 |
32. | Alexandra Manly | Mitchelton-Scott | 08:52 |
33. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | 08:53 |
34. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | 09:01 |
35. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 09:53 |
36. | Chantal Blaak | Boels-Dolmans Cycling Team | 10:37 |
37. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 10:54 |
38. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans Cycling Team | 15:05 |
39. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | 15:30 |
40. | Aude Biannic | Movistar Team | 15:57 |
41. | Alessia Vigilia | Valcar Cylance Cycling | 16:27 |
42. | Roxane Fournier | Movistar Team | 16:51 |
43. | Nadia Quagliotto | Alé Cipollini | 17:01 |
44. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | 17:35 |
45. | Jolien D'hoore | Boels-Dolmans Cycling Team | 20:41 |
46. | Charlotte Becker | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 20:42 |
47. | Sara Penton | Team Virtu Cycling | 22:09 |
48. | Martina Alzini | Bigla Pro Cycling | 22:17 |
49. | Susanne Andersen | Team Sunweb | 22:30 |
50. | Anna Christian | Drops | 23:23 |
51. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | 24:21 |
52. | Georgia Williams | Mitchelton-Scott | 25:23 |
53. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 30:51 |
54. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | 32:32 |
55. | Dalia Muccioli | Valcar Cylance Cycling | 34:30 |
56. | Greta Richioud | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 36:19 |
57. | Manon Lloyd | Drops | 39:11 |
58. | Julia Soek | Team Sunweb | 39:55 |
59. | Asja Paladin | Valcar Cylance Cycling | 40:27 |
60. | Anna Plichta | Trek-Segafredo Women | 41:05 |
61. | Chloe Hosking | Alé Cipollini | 42:16 |
62. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | 43:23 |
63. | Sarah Rijkes | WNT-Rotor Pro Cycling | 44:58 |
64. | Abigail van Twisk | Trek-Segafredo Women | 46:36 |
65. | Esther van Veen | Parkhotel Valkenburg | 47:05 |
66. | Rozanne Slik | Team TIBCO-SVB | 49:07 |
67. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 1:01:02 |
Jak zmieniły się przygotowania Katarzyny Niewiadomej w roku 2024? Stuyven i Van Aert po operacjach. Wiadomości z czwartku, 28 marca.
Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.
Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.
Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…
Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…
Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.