Tour de Pologne 2019. Tatrzańskie etapy zmienione

Organizatorzy Tour de Pologne poinformowali o modyfikacjach na trasie szóstego i siódmego etapu tegorocznej edycji.

Oba odcinki, które zwieńczą rywalizację, w nowym zamyśle powinny być bardziej wymagające i selektywne. Przede wszystkim oba zostały wydłużone - szósty zamiast 155 kilometrów będzie liczył 161, a siódmy - 147 zamiast 132,5

Najbardziej zmieniony został szósty etap, zaplanowany na 8 sierpnia. Tak jak zakładano do tej pory, kolarze rozpoczną rywalizację od niekategoryzowanej wspinaczki na Gubałówkę (4,7 km; 6,1%), lecz 29,5-kilometrowa runda, którą potem pokonają pięciokrotnie, będzie nieco inna. Znajdują się na niej podjazdy pod Czerwienne (1,9 km; 5,6%, niekategoryzowany), Pitoniówkę (2,4 km; 9,2%, kat. 1) i Sierockie (1,7 km; 3,6%, kat. 1).

Następnie zawodnicy wrócą do Zakopanego, zaliczając 5,3 kilometra przed metą Gubałówkę z drugiej strony (4,1 km; 6,8%, kat. 1). Jest to ten sam podjazd, który figurował na trasie wyścigu w 2015 i 2016 roku. Według pierwszych planów i on miał się pojawić, lecz nie był kategoryzowany. Finisz za to nie będzie miał miejsca przy Wielkiej Krokwi, tak jak zwykle, a na ul. Powstańców Śląskich, po szybkim zjeździe.

Drugi etap w Tatrach rozpoczną dwie 58-kilometrowe rundy, na których wyrosna podjazdy pod Rzepiska/Ścianę Harnaś (3,7 km; 5,1%, kat. 1), Gliczarów Górny/Ścianę Bukovina (5,5 km; 5,6%, kat. 1) i Bukowinę Tatrzańską (3,9 km; 5,3%). W porównaniu do oryginalnych planów zniknęła wspinaczka pod Sierockie, która będzie pokonana poprzedniego dnia. Zamiast tego organizatorzy dodali kolejne, 33-kilometrowe kółko z podjazdem pod Rzepiska/Ścianę Harnaś i finałową wspinaczką do Bukowiny Tatrzańskiej.

Chcemy, aby ostatnie etapy były jeszcze bardziej dynamiczne i widowiskowe. Dlatego zmieniliśmy rundę wokół Zakopanego i mamy na trasie Pitoniówkę, Sierockie, Gubałówkę, a także Ząb. Na etapie siódmym do dwóch dużych rund dodaliśmy jeszcze jedno małe okrążenie. Dwa finałowe etapy, które rozstrzygną losy 76. Tour de Pologne UCI World Tour to prawdziwe, górskie wyzwanie dla najlepszych kolarzy świata

– powiedział dyrektor wyścigu, Czesław Lang.

Rozgrywany w tym roku po raz 76. Tour de Pologne rozpocznie się 3 sierpnia w Krakowie, a zakończy 9 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Tytuł przed rokiem wywalczył Michał Kwiatkowski (Team Ineos).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. Jaroszy

  13 czerwca 2019, 16:43 o 16:43

  Uwaga, podaję odległości między Pitoniówką i Sierockim na poszczególnych pętlach (odczytane z oficjalnej mapki etapu):
  1 pętla - 2,4km, 2 pętla - 2,1km, 3 pętla - 1,9km, 4 pętla - 2,1km, 5 pętla - 2,1km.

  Nie dość, że mają problem z ustaleniem ile między nimi jest to w dodatku 1 kat. na podjeździe nie mającym nawet 2km i 3,6% to żart.

 2. kolarz

  26 lipca 2019, 09:35 o 09:35

  Fajna inicjatywa mająca promować Polskę ale dlaczego zawsze odbywa się na wątpliwej urody Śląsku? W Polsce na prawdę mamy dużo ładniejszych terenów i znacznie zdrowszych dla płuc kolarzy. Dlaczego nie Mazury? Pomorze? Lubelszczyzna?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: