Criterium du Dauphine 2019: etap 4. Nieoczekiwany sukces Wouta Van Aerta

Wout van Aert

Wout Van Aert (Team Jumbo-Visma) wygrał w Roanne próbę jazdy indywidualnej na czas, czwarty etap wyścigu Criterium du Dauphine.

Belg na 26-kilometrowej trasie zapisał wynik aż o 31 sekund lepszy od Tejay'a Van Garderena (EF Education First). 47 sekund stracił były mistrz świata w jeździe na czas, Tom Dumoulin (Team Sunweb).

Trasa odcinka jazdy indywidualnej na czas poprowadzona była na pętli wokół Roanne i sprzyjała specjalistom w tej konkurencji. Trasę marszczyła 2,3-kilometrowa wspinaczka o średnim nachyleniu 7,8%, której finał kolarze osiągali po niespełna 12 kilometrach.

Na trasie czasówki "działo się" nim rozpoczęła się jeszcze rywalizacja. Poważnemu wypadkowi uległ Christopher Froome, który zaliczył kraksę na zjeździe, podczas rekonesansu trasy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Gdy etap oficjalnie się już rozpoczął, kolarze wyruszali na trasę minutowych odstępach, w kolejności odwrotnej do miejsc zajmowanych w klasyfikacji generalnej. Najlepsza "20" generalki startowała co dwie minuty.

Jednym z pierwszych zawodników, którzy objęli prowadzenie w klasyfikacji dnia, był Julius van den Berg (EF Education First). Uzyskane przez niego 36 minut i 31 sekund nie wróżyło mu jednak większego sukcesu. Na "gorącym krześle" szybko zmienił go Alex Dowset (Katusha-Alpecin), wykręcając 35'16.

Choć Dowset należy do niezłych czasowców, tym razem jego wynik nie zrobił wrażenia na rywalach. Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) przeskoczył go 39 sekund, przejmując pałeczkę wirtualnego lidera.

Znakomicie spisał się dziś Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), ale na mecie szybszy od niego był - co nie było zaskoczeniem - Tom Dumoulin (Team Sunweb). Mistrz świata w tej specjalności z 2017 roku wykręcił rezultat 34 minut i 25 sekund. Wydawało się, że poprzeczka zawisła dość wysoko, jednak tę bez problemu przeskoczył Wout van Aert (Jumbo-Visma) - i to aż o 47 sekund! Trudno było spodziewać się, aby ktoś jeszcze poprawił czas młodego Belga.

Zbliżyć się do wyniku młodziana z Jumbo-Vismy był Tejay van Garderen (EF Education First), ale na mecie zabrakło mu do tego aż pół minuty.

Choć jadący w żółtej koszulce lidera Dylan Teuns (Bahrain-Merida) nie miał co liczyć dziś na etapowe zwycięstwo, starał się ze wszystkich sił by utrzymać prowadzenie w wyścigu. Robił co mógł, ale ostatecznie zabrakło mu 4 sekund. Maillot jaune trafiła do szóstego na etapie Adama Yatesa (Mitchelton-Scott).

Wyniki 4. etapu Criterium du Dauphine 2019 (2.WT), Roanne – Roanne (26,1 km, jazda indywidualna na czas):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Wout van AertJumbo-Visma33:38
2.Tejay van GarderenEF Education First00:31
3.Tom DumoulinTeam Sunweb00:47
4.Steven KruijswijkJumbo-Visma00:49
5.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:51
6.Adam YatesMitchelton-Scott00:56
7.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step00:59
8.Nils PolittKatusha-Alpecin01:05
9.Jakob FuglsangAstana Pro Team01:07
10.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step01:10
11.Richie PorteTrek-Segafredo01:19
12.Thibaut PinotGroupama-FDJ01:21
13.Alberto BettiolEF Education First01:22
14.Dylan TeunsBahrain-Merida01:24
15.Damien HowsonMitchelton-Scott
16.Joey RosskopfCCC Team01:26
17.Alexey LutsenkoAstana Pro Team01:30
18.Nairo QuintanaMovistar Team01:36
19.Wout PoelsTeam Ineos
20.Dan MartinUAE Team Emirates01:38
21.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
22.Alex DowsettKatusha-Alpecin
23.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team01:42
24.José GoncalvesKatusha-Alpecin01:44
25.Neilson PowlessJumbo-Visma01:45
26.Alexis GougeardAG2R La Mondiale01:48
27.Romain BardetAG2R La Mondiale01:52
28.Jan TratnikBahrain-Merida01:58
29.Dylan van BaarleTeam Ineos02:01
30.Rudy MolardGroupama-FDJ02:04
31.Bjorg LambrechtLotto Soudal02:06
32.Simon ClarkeEF Education First
33.Alessandro de MarchiCCC Team02:07
34.Hugo HouleAstana Pro Team
35.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits02:12
36.Magnus CortAstana Pro Team02:13
37.Gianni MosconTeam Ineos02:14
38.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits02:15
39.David GauduGroupama-FDJ02:16
40.Florian StorkTeam Sunweb
41.Hermann PernsteinerBahrain-Merida02:20
42.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin
43.Stefan de BodDimension Data02:23
44.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ02:26
45.Rafael VallsMovistar Team02:31
46.Martijn TusveldTeam Sunweb02:35
47.Gorka IzagirreAstana Pro Team02:36
48.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe02:38
49.Michael WoodsEF Education First02:39
50.Steff CrasKatusha-Alpecin02:42
51.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step02:43
52.Simone PetilliUAE Team Emirates
53.Edvald Boasson HagenDimension Data02:45
54.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
55.James WhelanEF Education First02:49
56.Harm VanhouckeLotto Soudal02:51
57.Carl Fredrik HagenLotto Soudal02:52
58.Julius van Den BergEF Education First02:53
59.Nick SchultzMitchelton-Scott
60.Anthony RouxGroupama-FDJ02:55
61.Fabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team02:56
62.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team02:57
63.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step02:58
64.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic03:04
65.Logan OwenEF Education First03:05
66.Pascal EenkhoornJumbo-Visma03:08
67.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale03:09
68.Niklas EgTrek-Segafredo03:10
69.Rémy MertzLotto Soudal03:12
70.Serge PauwelsCCC Team03:13
71.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team03:16
72.Rubén FernandezMovistar Team03:21
73.Imanol ErvitiMovistar Team03:24
74.Julien VermoteDimension Data03:27
75.Robert PowerTeam Sunweb03:28
76.Sepp KussJumbo-Visma
77.Sonny ColbrelliBahrain-Merida03:30
78.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe
79.Toms SkujinsTrek-Segafredo03:32
80.Koen de KortTrek-Segafredo03:33
81.Paweł BernasCCC Team03:34
82.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
83.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
84.Julien BernardTrek-Segafredo03:35
85.Davide BalleriniAstana Pro Team03:36
86.Jens KeukeleireLotto Soudal03:39
87.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic03:40
88.William BonnetGroupama-FDJ03:42
89.Bart de ClercqWanty-Gobert Cycling Team03:43
90.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
91.Jaco VenterDimension Data03:44
92.Dion SmithMitchelton-Scott03:46
93.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
94.Edward RavasiUAE Team Emirates03:49
95.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic03:52
96.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
97.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team
98.Oliviero TroiaUAE Team Emirates04:03
99.Jonas KochCCC Team04:06
100.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
101.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates04:08
102.Edward TheunsTrek-Segafredo04:09
103.Hernando BohorquezAstana Pro Team04:12
104.Carlos VeronaMovistar Team
105.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic04:14
106.Mark PadunBahrain-Merida04:15
107.Cesare BenedettiBora-hansgrohe04:16
108.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale04:18
109.Laurens Ten DamCCC Team04:19
110.Casper PedersenTeam Sunweb
111.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels04:20
112.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team04:22
113.Eduardo SepulvedaMovistar Team04:28
114.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic04:31
115.Alvaro José HodegDeceuninck-Quick Step04:33
116.Luka MezgecMitchelton-Scott04:39
117.Sam BennettBora-hansgrohe04:40
118.Christoph PfingstenBora-hansgrohe04:41
119.Jacques Janse van RensburgDimension Data04:43
120.Jens DebusschereKatusha-Alpecin04:44
121.Peter StetinaTrek-Segafredo04:45
122.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotels04:46
123.Johannes FrohlingerTeam Sunweb04:54
124.Florian VachonTeam Arkéa Samsic04:56
125.André GreipelTeam Arkéa Samsic04:58
126.Pierre RollandVital Concept-B&B Hotels
127.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels04:59
128.Rory SutherlandUAE Team Emirates
129.Michał KwiatkowskiTeam Ineos05:01
130.Luka PibernikBahrain-Merida
131.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits05:08
132.Maxime CamVital Concept-B&B Hotels05:12
133.Clément VenturiniAG2R La Mondiale05:15
134.Lennard HofstedeJumbo-Visma05:25
135.Ian StannardTeam Ineos05:27
136.Vasil KiryienkaTeam Ineos05:34
137.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits05:36
138.Jack HaigMitchelton-Scott
139.Lorrenzo ManzinVital Concept-B&B Hotels05:41
140.Shane ArchboldBora-hansgrohe05:54
141.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal06:04
142.Yoann BagotVital Concept-B&B Hotels06:06
DNSChris FroomeTeam Ineos

Klasyfikacja generalna po 4. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Adam YatesMitchelton-Scott12:27:26
2.Dylan TeunsBahrain-Merida00:04
3.Tejay van GarderenEF Education First00:06
4.Jakob FuglsangAstana Pro Team00:07
5.Steven KruijswijkJumbo-Visma00:24
6.Thibaut PinotGroupama-FDJ00:25
7.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:26
8.Alexey LutsenkoAstana Pro Team00:30
9.Wout van AertJumbo-Visma
10.Nairo QuintanaMovistar Team00:40
11.Wout PoelsTeam Ineos
12.Richie PorteTrek-Segafredo00:54
13.Dan MartinUAE Team Emirates01:13
14.Romain BardetAG2R La Mondiale01:27
15.Rudy MolardGroupama-FDJ01:39
16.Michael WoodsEF Education First01:43
17.Nils PolittKatusha-Alpecin01:44
18.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team01:59
19.Alberto BettiolEF Education First02:02
20.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step02:12
21.Damien HowsonMitchelton-Scott02:31
22.Bjorg LambrechtLotto Soudal02:45
23.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits02:52
24.Magnus CortAstana Pro Team02:53
25.Hermann PernsteinerBahrain-Merida03:00
26.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ03:06
27.Rafael VallsMovistar Team03:11
28.Edvald Boasson HagenDimension Data03:15
29.Steff CrasKatusha-Alpecin03:22
30.Simone PetilliUAE Team Emirates03:23
31.Joey RosskopfCCC Team03:30
32.Harm VanhouckeLotto Soudal03:31
33.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team03:46
34.Serge PauwelsCCC Team03:53
35.Mickaël CherelAG2R La Mondiale03:58
36.Nick SchultzMitchelton-Scott04:07
37.Sonny ColbrelliBahrain-Merida04:09
38.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic04:32
39.Carlos VeronaMovistar Team04:52
40.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team05:01
41.Gianni MosconTeam Ineos06:39
42.David GauduGroupama-FDJ06:41
43.Jan TratnikBahrain-Merida06:49
44.Gorka IzagirreAstana Pro Team07:01
45.Petr VakocDeceuninck-Quick Step07:33
46.Lennard HofstedeJumbo-Visma08:08
47.Tom DumoulinTeam Sunweb08:28
48.Jonas KochCCC Team08:31
49.Toms SkujinsTrek-Segafredo09:41
50.José GoncalvesKatusha-Alpecin09:59
51.Neilson PowlessJumbo-Visma10:00
52.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ11:00
53.Rubén FernandezMovistar Team11:02
54.Fabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team11:04
55.Robert PowerTeam Sunweb11:43
56.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic11:55
57.Paweł BernasCCC Team12:38
58.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits13:51
59.Stefan de BodDimension Data13:54
60.Oliver NaesenAG2R La Mondiale14:01
61.Julien BernardTrek-Segafredo14:52
62.Alessandro de MarchiCCC Team15:43
63.Peter StetinaTrek-Segafredo16:02
64.Dylan van BaarleTeam Ineos16:06
65.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step16:08
66.Daryl ImpeyMitchelton-Scott16:47
67.Florian StorkTeam Sunweb17:25
68.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates17:47
69.Hernando BohorquezAstana Pro Team17:51
70.Michał KwiatkowskiTeam Ineos18:01
71.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
72.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step18:09
73.Sepp KussJumbo-Visma18:37
74.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe18:39
75.Davide BalleriniAstana Pro Team18:43
76.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale18:44
77.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team19:03
78.Jack HaigMitchelton-Scott19:15
79.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic
80.Clément VenturiniAG2R La Mondiale19:20
81.Simon ClarkeEF Education First19:35
82.Eduardo SepulvedaMovistar Team19:42
83.Mark PadunBahrain-Merida20:02
84.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale20:03
85.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step20:09
86.Alexis GougeardAG2R La Mondiale20:47
87.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe20:51
88.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits21:14
89.Logan OwenEF Education First21:30
90.Anthony RouxGroupama-FDJ21:54
91.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic22:03
92.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits22:33
93.Jens KeukeleireLotto Soudal22:38
94.Edward RavasiUAE Team Emirates22:48
95.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb22:51
96.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates23:05
97.Luka MezgecMitchelton-Scott23:28
98.Rémy MertzLotto Soudal24:37
99.Pierre RollandVital Concept-B&B Hotels24:48
100.Dion SmithMitchelton-Scott25:11
101.Hugo HouleAstana Pro Team25:27
102.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels26:44
103.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits27:31
104.Pascal EenkhoornJumbo-Visma27:33
105.Laurens Ten DamCCC Team27:38
106.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin28:15
107.Alex DowsettKatusha-Alpecin28:29
108.Casper PedersenTeam Sunweb28:54
109.Bart de ClercqWanty-Gobert Cycling Team29:22
110.Niklas EgTrek-Segafredo30:10
111.Sam BennettBora-hansgrohe30:25
112.Koen de KortTrek-Segafredo30:34
113.Christoph PfingstenBora-hansgrohe30:36
114.Cesare BenedettiBora-hansgrohe30:37
115.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic30:53
116.Vasil KiryienkaTeam Ineos32:35
117.Jacques Janse van RensburgDimension Data32:40
118.Martijn TusveldTeam Sunweb33:09
119.Rory SutherlandUAE Team Emirates34:21
120.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team34:28
121.William BonnetGroupama-FDJ35:02
122.James WhelanEF Education First35:05
123.Edward TheunsTrek-Segafredo35:40
124.Jens DebusschereKatusha-Alpecin36:15
125.Johannes FrohlingerTeam Sunweb36:25
126.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels36:30
127.Maxime CamVital Concept-B&B Hotels36:43
128.Ian StannardTeam Ineos36:58
129.Luka PibernikBahrain-Merida37:34
130.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal37:35
131.Yoann BagotVital Concept-B&B Hotels37:37
132.Julius van Den BergEF Education First38:37
133.Julien VermoteDimension Data39:08
134.Imanol ErvitiMovistar Team
135.Jaco VenterDimension Data39:28
136.Oliviero TroiaUAE Team Emirates39:47
137.Alvaro José HodegDeceuninck-Quick Step40:17
138.Florian VachonTeam Arkéa Samsic40:29
139.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotels40:30
140.André GreipelTeam Arkéa Samsic40:42
141.Lorrenzo ManzinVital Concept-B&B Hotels41:25
142.Shane ArchboldBora-hansgrohe41:38

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. italianista

    12 czerwca 2019, 22:08 o 22:08

    No a Kwiatkowski był tak rozbity po wypadku swojego guru Froome'a, że w czasówce przyjechał ze stratą 5:01. Gadka o oszczędzaniu się jest tu jak najbardziej na miejscu, bo na dwóch ostatnich etapach będzie musiał ciągnąć pod górę Poelsa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: