Criterium du Dauphine 2019: etap 2. Dylan Teuns na powrót groźny

Dylan Teuns

Dylan Teuns (Bahrain-Merida) wygrał w Craponne-sur-Arzon drugi odcinek francuskiej etapówki Criterium du Dauphine.

Belg objął prowadzenie w wyścigu, pokonując w sprinterskim pojedynku Guillaume’a Martina (Wanty-Groupe Gobert). Drugą grupę przyprowadził na metę Jakob Fuglsang (Astana).

Drugi etap (180 km) znaczyło aż osiem górskich premii, a cały dzień kolarze spędzali przemierzając mocno pofałdowane rejon Owernia-Rodan-Alpy, zaliczając wyraźnie ponad 3 tys. metrów przewyższenia. W pierwszej części czekały Côte de Moussages (11 km; 4 km, 6,5%), Côte de la Martel (38 km; 2,4 km, 5,7%), Côte de Cheylade (46 km; 4,2 km, 6%), Côte de la Tourbier du Jolan (56 km; 2 km, 5,5%) oraz Côte de Chavanon (68 km; 3,6 km, 5%). Po 125 kilometrach wyrastała Côte de la Baraque (128,5 km; 3,9 km, 5,3%), a następnie Côte de la Barbatte (137 km; 5,8 km; 6,8%). 18 kilometrów przed metą pozostawiono stromą i wąską Côte de Saint-Victor-sur-Arlanc (3,1 km; 9,4%, kat. 2).

Kolarzy na starcie przywitały jesienne warunki pogodowe, co nie odebrało im jednak woli ścigania. Już na pierwszej premii górskiej odjechała silna grupa w składzie Michał Kwiatkowski, Jack Haig (Mitchelton-Scott), Benoit Cosnefroy (AG2R-La Mondiale), Julian Alaphilippe, Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick Step), Emanuel Buchmann, Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Gorka Izagirre (Astana), Ruben Fernandez (Movistar), David Gaudu (Groupama-FDJ), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Carl Fredrik Hagen (Lotto Soudal), Alessandro De Marchi (CCC Team), Tom Dumoulin (Sunweb) i Stefan de Bod (Dimension Data).

Kwiatkowski szybko został wycofany do peletonu, w którym rządy objął Ineos. Polak pomógł Chrisowi Froome powrócić do grupy po złapaniu gumy, w tym czasie przewaga czołówki skoczyła do 1:15, później, na Côte de Cheylade (46 km), zbliżyła się do 2 minut.

W połowie drogi z pierwszej grupy odskoczyli Cavagna, Cosnefroy, Alaphilippe, Hagen i De Marchi, następnie Dumoulin, Gaudu, Buchmann i Izagirre. Akcja straciła rozpęd i zakończyła się 35 kilometrów przed metą.

Natychmiast skontrowali Philippe Gilbert, Petr Vakoc (Deceuninck-Quick Step), Dylan Teuns (Bahrain-Merida), Serge Pauwels, Paweł Bernas (CCC), Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Mikaël Chérel (AG2R-La Mondiale), Alexey Lutsenko (Astana), Darwin Atapuma (Cofidis), Rob Power (Sunweb) i Nils Politt (Katusha-Alpecin).

Grupa u podnóża ostatniego podjazdu miała 48 sekund. Tu swoją pracę dla Froome’a zakończył Kwiatkowski, od peletonu odpadł również lider wyścigu Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). Zaatakował na stromiźnie Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), za którym utrzymało się mniej niż 8 rywali (Froome, Poels, Yates, Fuglsang, Quintana, Woods ), a kontakt m.in. stracili Romain Bardet (Ag2r La Mondiale), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), Daniel Martin (UAE Team Emirates) i Richie Porte (Trek-Segafredo).

W tym samym czasie na czele pozostali Teuns i Martin, a ponieważ w pościgu zabrakło współpracy, to pomiędzy sobą rozstrzygnęli kwestię etapowego zwycięstwa. Minimalnie lepszy okazał się zawodnik z Belgii.

Wyniki 2. etapu Criterium du Dauphine 2019 (2.WT), Mauriac – Craponne-sur-Arzon (180 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Dylan TeunsBahrain-Merida4:12:41
2.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
3.Jakob FuglsangAstana Pro Team00:13
4.Thibaut PinotGroupama-FDJ
5.Michael WoodsEF Education First
6.Alexey LutsenkoAstana Pro Team
7.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
8.Nairo QuintanaMovistar Team
9.Wout PoelsTeam Ineos
10.Adam YatesMitchelton-Scott
11.Chris FroomeTeam Ineos
12.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step00:44
13.Rudy MolardGroupama-FDJ
14.Dan MartinUAE Team Emirates
15.Steven KruijswijkJumbo-Visma
16.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
17.Tejay van GarderenEF Education First
18.Richie PorteTrek-Segafredo
19.Romain BardetAG2R La Mondiale
20.Mickaël CherelAG2R La Mondiale01:21
21.Nils PolittKatusha-Alpecin01:48
22.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
23.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
24.Bjorg LambrechtLotto Soudal
25.Serge PauwelsCCC Team01:49
26.Wout van AertJumbo-Visma
27.Ruben GuerreiroKatusha-Alpecin
28.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
29.Edvald Boasson HagenDimension Data
30.Alberto BettiolEF Education First
31.Magnus CortAstana Pro Team
32.Steff CrasKatusha-Alpecin
33.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic
34.Damien HowsonMitchelton-Scott
35.Simone PetilliUAE Team Emirates
36.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
37.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
38.Harm VanhouckeLotto Soudal
39.Rafael VallsMovistar Team
40.Carlos VeronaMovistar Team
41.Nick SchultzMitchelton-Scott
42.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team03:13
43.Eduardo SepulvedaMovistar Team
44.Joey RosskopfCCC Team
45.Lennard HofstedeJumbo-Visma03:28
46.Toms SkujinsTrek-Segafredo
47.Paweł BernasCCC Team05:34
48.Fabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team
49.Neilson PowlessJumbo-Visma
50.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team
51.José GoncalvesKatusha-Alpecin
52.Robert PowerTeam Sunweb
53.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic
54.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step
55.Gorka IzagirreAstana Pro Team
56.Davide BalleriniAstana Pro Team
57.Gianni MosconTeam Ineos
58.David GauduGroupama-FDJ
59.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
60.Jonas KochCCC Team
61.Jan TratnikBahrain-Merida
62.Pierre RollandVital Concept-B&B Hotels
63.Mark PadunBahrain-Merida
64.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
65.Peter StetinaTrek-Segafredo08:36
66.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic
67.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe
68.Julien BernardTrek-Segafredo
69.Stefan de BodDimension Data08:50
70.Rubén FernandezMovistar Team
71.Nelson OliveiraMovistar Team
72.Tom DumoulinTeam Sunweb
73.Clément VenturiniAG2R La Mondiale11:24
74.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
75.Laurens Ten DamCCC Team13:42
76.Luka MezgecMitchelton-Scott
77.Hugo HouleAstana Pro Team13:43
78.Michał KwiatkowskiTeam Ineos
79.Alessandro de MarchiCCC Team
80.Jack HaigMitchelton-Scott14:48
81.Pascal EenkhoornJumbo-Visma
82.Logan OwenEF Education First
83.Simon ClarkeEF Education First
84.Dylan van BaarleTeam Ineos
85.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates
86.Hernando BohorquezAstana Pro Team
87.Sepp KussJumbo-Visma16:18
88.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels
89.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
90.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin
91.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
92.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
93.Christoph PfingstenBora-hansgrohe
94.Alex DowsettKatusha-Alpecin
95.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
96.Florian StorkTeam Sunweb
97.Edward RavasiUAE Team Emirates
98.Jens KeukeleireLotto Soudal
99.Rémy MertzLotto Soudal
100.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits
101.Anthony RouxGroupama-FDJ
102.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
103.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
104.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
105.Martijn TusveldTeam Sunweb
106.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
107.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits
108.Sam BennettBora-hansgrohe
109.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
110.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
111.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe
112.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic
113.Dion SmithMitchelton-Scott
114.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale
115.Rory SutherlandUAE Team Emirates
116.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step
117.Florian VachonTeam Arkéa Samsic21:43
118.William BonnetGroupama-FDJ
119.James WhelanEF Education First
120.Koen de KortTrek-Segafredo21:54
121.Jens DebusschereKatusha-Alpecin
122.Casper PedersenTeam Sunweb
123.Julius van Den BergEF Education First
124.Luka PibernikBahrain-Merida
125.Jacques Janse van RensburgDimension Data
126.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotels
127.Imanol ErvitiMovistar Team
128.Niklas EgTrek-Segafredo
129.Alvaro José HodegDeceuninck-Quick Step
130.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team
131.Julien VermoteDimension Data
132.Bart de ClercqWanty-Gobert Cycling Team
133.Jaco VenterDimension Data
134.Edward TheunsTrek-Segafredo
135.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
136.Johannes FrohlingerTeam Sunweb
137.André GreipelTeam Arkéa Samsic
138.Yoann BagotVital Concept-B&B Hotels
139.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels
140.Oliviero TroiaUAE Team Emirates
141.Ian StannardTeam Ineos
142.Vasil KiryienkaTeam Ineos
143.Shane ArchboldBora-hansgrohe
144.Lorrenzo ManzinVital Concept-B&B Hotels
145.Maxime CamVital Concept-B&B Hotels
DNFMaarten WynantsJumbo-Visma
DNFSteve CummingsDimension Data
DNFGeoffrey SoupeCofidis, Solutions Crédits
DNFRiccardo ZoidlCCC Team
DNFNacer BouhanniCofidis, Solutions Crédits
DNFChun Kai FengBahrain-Merida
DNFTim DeclercqDeceuninck-Quick Step
DNFSander ArmeeLotto Soudal
DNFNic DlaminiDimension Data

Klasyfikacja generalna po 2. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Dylan TeunsBahrain-Merida7:37:03
2.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team00:03
3.Jakob FuglsangAstana Pro Team00:20
4.Alexey LutsenkoAstana Pro Team00:21
5.Nairo QuintanaMovistar Team00:24
6.Michael WoodsEF Education First
7.Wout PoelsTeam Ineos
8.Chris FroomeTeam Ineos
9.Thibaut PinotGroupama-FDJ
10.Adam YatesMitchelton-Scott
11.Philippe GilbertDeceuninck-Quick Step00:49
12.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:55
13.Rudy MolardGroupama-FDJ
14.Tejay van GarderenEF Education First
15.Romain BardetAG2R La Mondiale
16.Richie PorteTrek-Segafredo
17.Dan MartinUAE Team Emirates
18.Steven KruijswijkJumbo-Visma
19.Mickaël CherelAG2R La Mondiale01:32
20.Edvald Boasson HagenDimension Data01:50
21.Wout van AertJumbo-Visma01:56
22.Nils PolittKatusha-Alpecin01:59
23.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
24.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
25.Bjorg LambrechtLotto Soudal
26.Alberto BettiolEF Education First02:00
27.Harm VanhouckeLotto Soudal
28.Serge PauwelsCCC Team
29.Rafael VallsMovistar Team
30.Magnus CortAstana Pro Team
31.Simone PetilliUAE Team Emirates
32.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
33.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic
34.Steff CrasKatusha-Alpecin
35.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
36.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
37.Carlos VeronaMovistar Team
38.Damien HowsonMitchelton-Scott02:27
39.Nick SchultzMitchelton-Scott02:34
40.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team03:24
41.Eduardo SepulvedaMovistar Team
42.Joey RosskopfCCC Team
43.Lennard HofstedeJumbo-Visma04:03
44.Petr VakocDeceuninck-Quick Step04:14
45.Jonas KochCCC Team05:45
46.Gianni MosconTeam Ineos
47.Gorka IzagirreAstana Pro Team
48.David GauduGroupama-FDJ
49.Jan TratnikBahrain-Merida
50.Ruben GuerreiroKatusha-Alpecin05:50
51.Toms SkujinsTrek-Segafredo07:29
52.Rubén FernandezMovistar Team09:01
53.Tom DumoulinTeam Sunweb
54.Fabien DoubeyWanty-Gobert Cycling Team09:28
55.Paweł BernasCCC Team09:35
56.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic
57.Neilson PowlessJumbo-Visma
58.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
59.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
60.José GoncalvesKatusha-Alpecin
61.Robert PowerTeam Sunweb
62.Oliver NaesenAG2R La Mondiale11:47
63.Peter StetinaTrek-Segafredo12:37
64.Julien BernardTrek-Segafredo
65.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic
66.Stefan de BodDimension Data12:51
67.Nelson OliveiraMovistar Team
68.Michał KwiatkowskiTeam Ineos13:54
69.Alessandro de MarchiCCC Team
70.Jack HaigMitchelton-Scott14:59
71.Hernando BohorquezAstana Pro Team
72.Cristian Camilo MunozUAE Team Emirates
73.Dylan van BaarleTeam Ineos
74.Clément VenturiniAG2R La Mondiale15:25
75.Florian StorkTeam Sunweb16:29
76.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe
77.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
78.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
79.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale
80.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step
81.Sepp KussJumbo-Visma
82.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
83.Marco MinnaardWanty-Gobert Cycling Team16:31
84.Zdeněk StybarDeceuninck-Quick Step
85.Mark PadunBahrain-Merida
86.Davide BalleriniAstana Pro Team
87.Logan OwenEF Education First18:49
88.Simon ClarkeEF Education First
89.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe19:33
90.Luka MezgecMitchelton-Scott20:09
91.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotels20:19
92.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
93.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
94.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits
95.Edward RavasiUAE Team Emirates
96.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
97.Jens KeukeleireLotto Soudal
98.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits
99.Anthony RouxGroupama-FDJ
100.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
101.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
102.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
103.Pierre RollandVital Concept-B&B Hotels20:44
104.Rémy MertzLotto Soudal22:45
105.Dion SmithMitchelton-Scott
106.Laurens Ten DamCCC Team24:39
107.Hugo HouleAstana Pro Team24:40
108.Pascal EenkhoornJumbo-Visma25:45
109.Casper PedersenTeam Sunweb25:55
110.Bart de ClercqWanty-Gobert Cycling Team26:59
111.Alex DowsettKatusha-Alpecin27:15
112.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
113.Christoph PfingstenBora-hansgrohe
114.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin
115.Sam BennettBora-hansgrohe
116.Rory SutherlandUAE Team Emirates
117.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic
118.Niklas EgTrek-Segafredo28:20
119.Koen de KortTrek-Segafredo28:21
120.Jacques Janse van RensburgDimension Data
121.Vasil KiryienkaTeam Ineos
122.Martijn TusveldTeam Sunweb31:28
123.James WhelanEF Education First32:40
124.William BonnetGroupama-FDJ
125.Jens DebusschereKatusha-Alpecin32:51
126.Edward TheunsTrek-Segafredo
127.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team
128.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
129.Ian StannardTeam Ineos
130.Luka PibernikBahrain-Merida
131.Yoann BagotVital Concept-B&B Hotels
132.Johannes FrohlingerTeam Sunweb
133.Arnaud CourteilleVital Concept-B&B Hotels
134.Maxime CamVital Concept-B&B Hotels
135.Florian VachonTeam Arkéa Samsic36:53
136.Julien VermoteDimension Data37:01
137.Imanol ErvitiMovistar Team37:04
138.Julius van Den BergEF Education First
139.Alvaro José HodegDeceuninck-Quick Step
140.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotels
141.André GreipelTeam Arkéa Samsic
142.Jaco VenterDimension Data
143.Oliviero TroiaUAE Team Emirates
144.Lorrenzo ManzinVital Concept-B&B Hotels
145.Shane ArchboldBora-hansgrohe

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: