Tour of Britain 2019. Rozgrzewka przed mistrzostwami świata

Wyścig Tour of Britain (7-14 września) wystartuje ze szkockiego Glasgow i po ośmiu dniach rywalizacji w północnej Anglii zakończy się w Manchesterze.

Impreza ponownie odbywa się pod banerami spółki OVO Energy, dostawcy gazu i energii elektrycznej, która w czerwcu sponsoruje także organizację wyścigu kobiet.

Wyścig mężczyzn, którego początki sięgają 1945 roku i dekad amatorskiego Milk Race, w obecnym formacie rozgrywany jest po raz 16. Tegoroczne zmagania liczyć będą 1250 kilometrów, a etapy zaplanowano w Szkocji, w rejonie Manchesteru oraz nieco bardziej na południu, w hrabstwach Warwickshire i Worcestershire. Trasa powinna premiować silnych sprinterów i klasykowców, których nie przestraszy 14-kilometrowy odcinek jazdy indywidualnej na czas. Powalczyć powinni zatem kolarze szykujący się do występu we wrześniowych mistrzostwach świata w Yorkshire.

Sprinterzy powalczą na pierwszych odcinkach w Szkocji, gdy peleton odwiedzi Glasgow, największe miasto tej partii Wysp, oraz położone w regionie Scottish Borders Kelso.

Trzeciego i czwartego dnia będzie już trudniej. Finał trzeciego etapu premiować może jeszcze lubiących klasyki sprinterów, ale dzień później, na szosach Yorkshire, na 173-kilometrowej trasie zbierze się ponad 3000 metrów przewyższenia. W finale, w miejscowości Kendal, do pokonania 500-metrowa wspinaczka Beast Banks, o średnim nachyleniu 11%.

Piąty etap to ponownie okazja dla sprinterów, którzy powalczą na przedmieściach Liverpoolu, po tym jak peleton przemknie m.in. obok fabryki Airbusa. Szóstego dnia wyścig zmierza na południe, a w hrabstwie Worcestershire organizatorzy zaplanowali czasówkę. 14-kilometrowy dystans nie wprowadzi znaczących różnic, ale powinien wystarczyć by w czołówce doszło do przetasowań.

Siódmego dnia w finale czekają trzy podjazdy (1,4 km, 4,9%) w Burton Dassett. Ostatnie kilometry wyścigu, 165-kilometrowy przejazd do Manchesteru, najeżony ma być mniejszymi podjazdami, które razem zapewnią 2 000 metrów przewyższenia.

Trasa OVO Energy Tour of Britain 2019

7 września – etap 1: Glasgow – Kirkcudbright (201,5 km)
8 września – etap 2: Kelso – Kelso (165,9 km)
9 września – etap 3: Berwick-upon-Tweed – Newcastle-upon-Tyne (183,2 km)
10 września – etap 4: Gateshead – Kendal (173,2 km)
11 września – etap 5: Birkenhead – Birkenhead (174,1 km)
12 września – etap 6: Pershore (14,4 km; jazda indywidualna na czas)
13 września – etap 7: Warwick – Burton Dassett (188,7 km)
14 września – etap 8: Altricham – Manchester (166 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: