Giro d'Italia 2019: etap 18 – przekroje/mapki

Zapowiedź 18. etapu Giro d'Italia. 30 maja: Valdaora/Olang – Santa Maria di Sala (222 km ★☆☆☆☆).

Jeżeli w ostatnim tygodniu sprinterzy powinni mieć szansę dla siebie, to na etapie 18. Ta okazja wcale nie będzie łatwa do wykorzystania. Wyzwaniem będzie przede wszystkim – po raz kolejnym w tegorocznym Giro d’Italia – potworny dystans oraz wspinaczki w pierwszej części rywalizacji. Kolejne dwa etapy są górskie, a wyścig zakończy czasówka, innych szans zatem najszybsi zawodnicy w tym roku nie otrzymają.

Po starcie z Valdaora/Olang droga przez 30 kilometrów poprowadzi delikatnie pod górę. Następnie rozpocznie się długi i niezbyt wyczuwalny zjazd, podczas którego kolarze będą jechać najpierw doliną Cadore, a następnie doliną Piawy. Ta część regiony Veneto często gościła Corsa Rosa na początku tej dekady, lecz ostatnio peleton rzadziej odwiedza te okolice.

Za strefą bufetu rozpocznie się jedyna premia górska dnia – niewymagający Pieve di Alpago (6,7 km; 4,5%), na którym nie spodziewamy się fajerwerków. Krótka poprawka do Sella di Fadalto i zjazd doprowadzi do Vittorio Veneto, odkąd droga będzie zdecydowanie bardziej płaska. Na tym odcinku czekają również obie premie lotne, w Conegliano i Scorzè, z czego ta druga będzie ledwie 16,9 kilometra przed kreską.

Na końcowych kilometrach droga przede wszystkim nie będzie aż taka szeroka, lecz mimo wszystko zabraknie zakrętów. Jedynie 5,5, 4,8 i 1,8 kilometra przed metą czekają 90-stopniowe zakręty, a za ostatnim szosa zrobi się ponownie szeroka na dwa samochody, tak jak zwykle. Finisz zaplanowano w Santa Maria di Sala, stosunkowo niewielkim i wyjątkowo kompaktowym mieście. Zważywszy na to, że 600 metrów przed metą kolarze będą jeszcze otoczeni otwartymi polami, a zakończą w samym “centrum”, aż ciężko uwierzyć, że mieszka tam 17 700 osób.

Jeżeli peleton będzie miał siły i jeżeli sami sprinterzy będą gotowi do walki, jest to dla nich ostatnia szansa na trasie tegorocznego wyścigu. Pascal Ackermann zmierzy się z Arnaudem Demarem w walce o cyklamenową koszulkę, a ponieważ dwóch kolarzy dzieli tylko 13 punktów, można spodziewać się wytężone pracy ich ekip.

Premie górskie na trasie
Pieve di Alpago (118,1 km – 103,9 km przed metą; 6,7 km; 4,5%, kat. 4)

Lotne premie na trasie
Conegliano (159,5 km – 62,5 km przed metą)
Scorzè (205,1 km – 16,9 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:00, start ostry o godz. 12:10 po 4,3-kilometrowym odcinku neutralnym
Planowany finisz: 16:59-17:27

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:00

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: