Giro d'Italia 2019: etap 8. Caleb Ewan najszybszy

Caleb Ewan (Lotto Soudal) po finiszu z peletonu wygrał w Pesaro ósmy etap Giro d'Italia.

Kolarz z Australii przeciął kreskę przed Elią Vivianim (Deceuninck-Quick Step) i Pascalem Ackermannem (Bora-hansgrohe).

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu pozostał Valerio Conti (UAE Team Emirates).

Najdłuższy odcinek tegorocznego „Corsa Rosa” (239 km) – i jeden z trzech w pierwszym tygodniu, w którym kolarze pokonali ponad 230 kilometrów – to była pagórkowata rywalizacja w regionie Marche, tym razem z ciekawą końcówką, mianowicie zjazdem ala Poggio do mety.

Akcję podjęli zaprawieni w ucieczkach harcownicy Marco Frapporti (Androni Giocattoli-Sidermec) i Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizane). Peleton prowadzony przez Bora-hansgrohe, a później również Lotto Soudal i Groupama-FDJ, odpuścił dwójkę na 6 minut. Na pierwszej z trzech górskich premii, Monte della Mattera (168,5 km; kat. 3; 9,1 km; 3,9%), pozostały z tego niespełna 3 minuty.

Ucieczkę zakończono 35 kilometrów przed metą. Emocje dopiero się zaczęły, gdy na Gabicce Monte (203,7 km; kat. 4; 2,2 km; 5,1%) skontrował Louis Vervaeke. Do kolarza Team Sunweb dołączyli Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) i François Bidard (Ag2r La Mondiale), a przewaga błyskawicznie urosła do 46 sekund.

Czołówka ostatnie 10 kilometrów rozpoczęła z zapasem 17 sekund. Bora i Lotto zacięcie goniły, dopadając trójkę jeszcze przed krętym zjazdem z Monte San Bartolo.

Obyło się tam bez kraks. Sprinterzy przetrzymali podjazdy, rozstrzygając między sobą losy etapu. W ostatni zakręt pierwszy wszedł wyprowadzony Ackermann, ale na końcowej prostej łatwo wyszedł mu z koła Ewan.

Wyniki 8. etap Giro d'Italia 2019 (GT), Tortoreto Lido – Pesaro (239 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Caleb EwanLotto Soudal5:43:32
2.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step
3.Pascal AckermannBora-hansgrohe
4.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
5.Manuel BellettiAndroni Giocattoli-Sidermec
6.Arnaud DemareGroupama-FDJ
7.Davide CimolaiIsrael Cycling Academy
8.Marco CanolaNippo Vini Fantini Faizanè
9.Giacomo NizzoloDimension Data
10.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
11.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
12.Valerio AgnoliBahrain-Merida
13.Paul MartensJumbo-Visma
14.Michael GoglTrek-Segafredo
15.Andrey ZeitsAstana Pro Team
16.Amaro AntunesCCC Team
17.Davide FormoloBora-hansgrohe
18.Primož RoglicJumbo-Visma
19.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
20.Richard CarapazMovistar Team
21.Manuele BoaroAstana Pro Team
22.Sam OomenTeam Sunweb
23.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
24.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
25.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale
26.Jan PolancUAE Team Emirates
27.Tanel KangertEF Education First
28.Esteban ChavesMitchelton-Scott
29.Jan BakelantsTeam Sunweb
30.Víctor de La ParteCCC Team
31.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
32.Mikel LandaMovistar Team
33.Giovanni CarboniBardiani-CSF
34.Andrey AmadorMovistar Team
35.Salvatore PuccioTeam Ineos
36.Tony GallopinAG2R La Mondiale
37.Pavel SivakovTeam Ineos
38.Rafał MajkaBora-hansgrohe
39.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
40.Simon YatesMitchelton-Scott
41.Hugh CarthyEF Education First
42.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
43.Pello BilbaoAstana Pro Team
44.Valentin MadouasGroupama-FDJ
45.Bauke MollemaTrek-Segafredo
46.Mikel NieveMitchelton-Scott
47.Nans PetersAG2R La Mondiale
48.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ
49.Eros CapecchiDeceuninck-Quick Step
50.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe
51.Ion IzagirreAstana Pro Team
52.Jay MccarthyBora-hansgrohe
53.Ben O'connorDimension Data
54.Joe DombrowskiEF Education First
55.Mattia CattaneoAndroni Giocattoli-Sidermec
56.Enrico GasparottoDimension Data
57.Dario CataldoAstana Pro Team
58.Valerio ContiUAE Team Emirates
59.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data
60.Fausto MasnadaAndroni Giocattoli-Sidermec
61.Jan HirtAstana Pro Team
62.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
63.Louis VervaekeTeam Sunweb
64.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott
65.Marco MarcatoUAE Team Emirates
66.Domenico PozzovivoBahrain-Merida
67.Giulio CicconeTrek-Segafredo
68.François BidardAG2R La Mondiale
69.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step
70.Larry WarbasseAG2R La Mondiale00:43
71.Hubert DupontAG2R La Mondiale01:04
72.Guillaume BoivinIsrael Cycling Academy
73.Jos van EmdenJumbo-Visma
74.Andrea VendrameAndroni Giocattoli-Sidermec
75.Matteo MontagutiAndroni Giocattoli-Sidermec
76.Ryan GibbonsDimension Data
77.Davide VillellaAstana Pro Team01:07
78.Simone ConsonniUAE Team Emirates
79.Eddie DunbarTeam Ineos
80.Nathan BrownEF Education First01:47
81.Sepp KussJumbo-Visma
82.Enrico BarbinBardiani-CSF
83.Lluís MasMovistar Team
84.Sebastián HenaoTeam Ineos
85.Łukasz OwsianCCC Team
86.Ramon SinkeldamGroupama-FDJ02:09
87.Francisco José VentosoCCC Team02:33
88.Francesco GavazziAndroni Giocattoli-Sidermec
89.Diego UlissiUAE Team Emirates
90.Jasper de BuystLotto Soudal
91.Jai HindleyTeam Sunweb
92.Jhonatan NarvaezTeam Ineos
93.Sean BennettEF Education First
94.Ben GastauerAG2R La Mondiale
95.Héctor CarreteroMovistar Team
96.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin
97.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
98.Danilo WyssDimension Data
99.Ignatas KonovalovasGroupama-FDJ03:09
100.Tosh van der SandeLotto Soudal
101.Adam HansenLotto Soudal
102.Christian KneesTeam Ineos
103.Nicola ConciTrek-Segafredo04:16
104.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy04:57
105.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ
106.Kristian SbaragliIsrael Cycling Academy
107.Andrea GarosioBahrain-Merida
108.Nicola BagioliNippo Vini Fantini Faizanè
109.Miguel Eduardo FlorezAndroni Giocattoli-Sidermec
110.Luke DurbridgeMitchelton-Scott
111.Brent BookwalterMitchelton-Scott
112.Jasha SutterlinMovistar Team
113.Juan José LobatoNippo Vini Fantini Faizanè05:03
114.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe05:05
115.Mikkel Frølich HonoreDeceuninck-Quick Step05:23
116.Chris HamiltonTeam Sunweb05:50
117.Lucas HamiltonMitchelton-Scott
118.Conor DunneIsrael Cycling Academy
119.Viacheslav KuznetsovKatusha-Alpecin
120.Rubén PlazaIsrael Cycling Academy
121.Antonio NibaliBahrain-Merida
122.Mirco MaestriBardiani-CSF06:48
123.Lorenzo RotaBardiani-CSF
124.Damiano CarusoBahrain-Merida
125.Grega BoleBahrain-Merida
126.Jonathan Klever CaicedoEF Education First
127.Iván Ramiro SosaTeam Ineos
128.Tom LeezerJumbo-Visma
129.Koen BouwmanJumbo-Visma
130.Antwan TolhoekJumbo-Visma
131.Marco HallerKatusha-Alpecin
132.Antonio PedreroMovistar Team
133.Thomas de GendtLotto Soudal07:21
134.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin
135.Luca CoviliBardiani-CSF
136.Awet GebremedhinIsrael Cycling Academy
137.Ivan SantaromitaNippo Vini Fantini Faizanè
138.Manuel SenniBardiani-CSF
139.Giovanni LonardiNippo Vini Fantini Faizanè08:10
140.Victor CampenaertsLotto Soudal
141.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
142.Paolo SimionBardiani-CSF
143.Chad HagaTeam Sunweb10:39
144.Guy NivIsrael Cycling Academy11:06
145.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
146.Will ClarkeTrek-Segafredo11:39
147.Jakub MareczkoCCC Team
148.James KnoxDeceuninck-Quick Step11:53
149.Scott DaviesDimension Data
150.Mark RenshawDimension Data
151.Miles ScotsonGroupama-FDJ
152.Nico DenzAG2R La Mondiale
153.Matteo MoschettiTrek-Segafredo
154.Markel IrizarTrek-Segafredo
155.Sho HatsuyamaNippo Vini Fantini Faizanè
156.Damiano CimaNippo Vini Fantini Faizanè
157.Tom BohliUAE Team Emirates
158.Roger KlugeLotto Soudal
159.Olivier Le GacGroupama-FDJ
160.Jack BauerMitchelton-Scott
161.Marco FrapportiAndroni Giocattoli-Sidermec
162.Josef CernyCCC Team
163.Kamil GradekCCC Team12:06
164.Umberto OrsiniBardiani-CSF12:51

Klasyfikacja generalna po 8. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Valerio ContiUAE Team Emirates35:13:06
2.Joaquín Rojas JoséMovistar Team01:32
3.Giovanni CarboniBardiani-CSF01:41
4.Nans PetersAG2R La Mondiale02:09
5.Valentin MadouasGroupama-FDJ02:17
6.Amaro AntunesCCC Team02:45
7.Fausto MasnadaAndroni Giocattoli-Sidermec03:14
8.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step03:25
9.Andrey AmadorMovistar Team03:27
10.Sam OomenTeam Sunweb04:57
11.Pello BilbaoAstana Pro Team05:23
12.Primož RoglicJumbo-Visma05:24
13.Davide FormoloBora-hansgrohe
14.Tony GallopinAG2R La Mondiale05:34
15.Simon YatesMitchelton-Scott05:59
16.Vincenzo NibaliBahrain-Merida06:03
17.Miguel Angel LopezAstana Pro Team06:08
18.Rafał MajkaBora-hansgrohe06:13
19.Mattia CattaneoAndroni Giocattoli-Sidermec06:16
20.Bauke MollemaTrek-Segafredo06:19
21.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step06:26
22.Víctor de La ParteCCC Team06:34
23.Hugh CarthyEF Education First06:40
24.Esteban ChavesMitchelton-Scott
25.Richard CarapazMovistar Team06:45
26.Pavel SivakovTeam Ineos06:48
27.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin07:00
28.Jan PolancUAE Team Emirates07:03
29.Mikel LandaMovistar Team07:13
30.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale07:18
31.Mikel NieveMitchelton-Scott07:20
32.Tao Geoghegan HartTeam Ineos07:43
33.Joe DombrowskiEF Education First07:52
34.Tanel KangertEF Education First08:15
35.Eros CapecchiDeceuninck-Quick Step08:22
36.Ben O'connorDimension Data08:23
37.Davide VillellaAstana Pro Team08:38
38.Enrico GasparottoDimension Data09:27
39.Dario CataldoAstana Pro Team10:08
40.Francesco GavazziAndroni Giocattoli-Sidermec10:12
41.Larry WarbasseAG2R La Mondiale10:22
42.Jan BakelantsTeam Sunweb11:07
43.Jay MccarthyBora-hansgrohe11:30
44.Louis VervaekeTeam Sunweb11:31
45.Tosh van der SandeLotto Soudal11:50
46.Matteo MontagutiAndroni Giocattoli-Sidermec12:05
47.Andrea VendrameAndroni Giocattoli-Sidermec12:40
48.Giulio CicconeTrek-Segafredo13:14
49.Kristian SbaragliIsrael Cycling Academy13:47
50.Sebastián HenaoTeam Ineos13:58
51.Lucas HamiltonMitchelton-Scott14:55
52.Eddie DunbarTeam Ineos15:06
53.Ryan GibbonsDimension Data15:31
54.Rubén PlazaIsrael Cycling Academy15:32
55.Hubert DupontAG2R La Mondiale15:54
56.Jai HindleyTeam Sunweb15:58
57.Diego UlissiUAE Team Emirates16:08
58.Andrey ZeitsAstana Pro Team16:27
59.François BidardAG2R La Mondiale16:41
60.Ben GastauerAG2R La Mondiale16:49
61.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo17:02
62.Ion IzagirreAstana Pro Team17:25
63.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin17:31
64.Domenico PozzovivoBahrain-Merida17:34
65.Łukasz OwsianCCC Team18:18
66.Jan HirtAstana Pro Team19:12
67.Adam HansenLotto Soudal19:21
68.Paul MartensJumbo-Visma20:00
69.Jhonatan NarvaezTeam Ineos20:44
70.Luke DurbridgeMitchelton-Scott21:03
71.Reto HollensteinKatusha-Alpecin21:10
72.Brent BookwalterMitchelton-Scott21:49
73.Chris HamiltonTeam Sunweb21:57
74.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott22:16
75.Ivan SantaromitaNippo Vini Fantini Faizanè22:31
76.Lorenzo RotaBardiani-CSF23:26
77.Koen BouwmanJumbo-Visma23:33
78.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step24:11
79.Iván Ramiro SosaTeam Ineos24:17
80.Antonio NibaliBahrain-Merida24:40
81.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe25:44
82.Manuel BellettiAndroni Giocattoli-Sidermec26:02
83.Manuel SenniBardiani-CSF26:16
84.Marco MarcatoUAE Team Emirates26:25
85.Salvatore PuccioTeam Ineos26:26
86.Antwan TolhoekJumbo-Visma
87.Nicola ConciTrek-Segafredo27:04
88.Andrea GarosioBahrain-Merida27:10
89.Marco CanolaNippo Vini Fantini Faizanè27:12
90.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step28:29
91.Antonio PedreroMovistar Team28:45
92.Nicola BagioliNippo Vini Fantini Faizanè28:50
93.Damiano CarusoBahrain-Merida29:26
94.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data29:40
95.Marco HallerKatusha-Alpecin30:26
96.Valerio AgnoliBahrain-Merida30:27
97.Manuele BoaroAstana Pro Team31:01
98.Danilo WyssDimension Data32:49
99.Sepp KussJumbo-Visma33:09
100.Jasper de BuystLotto Soudal33:36
101.Nathan BrownEF Education First33:48
102.Viacheslav KuznetsovKatusha-Alpecin34:08
103.Thomas de GendtLotto Soudal34:16
104.Jonathan Klever CaicedoEF Education First34:23
105.Luca CoviliBardiani-CSF35:36
106.Christian KneesTeam Ineos35:45
107.Michael GoglTrek-Segafredo36:15
108.Francisco José VentosoCCC Team36:16
109.Marco FrapportiAndroni Giocattoli-Sidermec36:36
110.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ37:49
111.Enrico BarbinBardiani-CSF38:53
112.Miguel Eduardo FlorezAndroni Giocattoli-Sidermec39:32
113.Pascal AckermannBora-hansgrohe39:45
114.Caleb EwanLotto Soudal40:49
115.Arnaud DemareGroupama-FDJ41:07
116.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy41:39
117.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step42:03
118.Guy NivIsrael Cycling Academy42:28
119.Jos van EmdenJumbo-Visma43:14
120.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ43:28
121.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe43:33
122.Rüdiger SeligBora-hansgrohe43:34
123.Davide CimolaiIsrael Cycling Academy44:22
124.Cesare BenedettiBora-hansgrohe45:03
125.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin46:07
126.Sean BennettEF Education First46:33
127.Ignatas KonovalovasGroupama-FDJ
128.Chad HagaTeam Sunweb
129.Simone ConsonniUAE Team Emirates48:27
130.Grega BoleBahrain-Merida49:03
131.Mirco MaestriBardiani-CSF50:55
132.Giacomo NizzoloDimension Data55:30
133.Ramon SinkeldamGroupama-FDJ57:28
134.Lluís MasMovistar Team57:36
135.Victor CampenaertsLotto Soudal57:55
136.Guillaume BoivinIsrael Cycling Academy58:10
137.Roger KlugeLotto Soudal58:26
138.Josef CernyCCC Team58:45
139.Olivier Le GacGroupama-FDJ59:25
140.Umberto OrsiniBardiani-CSF59:39
141.Héctor CarreteroMovistar Team1:01:14
142.Jack BauerMitchelton-Scott1:01:34
143.Mikkel Frølich HonoreDeceuninck-Quick Step1:02:44
144.Tom LeezerJumbo-Visma1:02:45
145.Jasha SutterlinMovistar Team1:03:43
146.Awet GebremedhinIsrael Cycling Academy1:04:41
147.James KnoxDeceuninck-Quick Step1:05:53
148.Juan José LobatoNippo Vini Fantini Faizanè1:09:29
149.Markel IrizarTrek-Segafredo1:11:24
150.Conor DunneIsrael Cycling Academy1:13:17
151.Giovanni LonardiNippo Vini Fantini Faizanè1:14:18
152.Kamil GradekCCC Team1:16:47
153.Scott DaviesDimension Data1:17:00
154.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin1:17:04
155.Damiano CimaNippo Vini Fantini Faizanè1:17:06
156.Miles ScotsonGroupama-FDJ1:17:39
157.Paolo SimionBardiani-CSF1:18:25
158.Mark RenshawDimension Data1:19:36
159.Matteo MoschettiTrek-Segafredo1:19:48
160.Jakub MareczkoCCC Team1:22:25
161.Tom BohliUAE Team Emirates1:26:33
162.Will ClarkeTrek-Segafredo1:26:38
163.Sho HatsuyamaNippo Vini Fantini Faizanè1:26:59
164.Nico DenzAG2R La Mondiale1:31:27

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: