La Flèche Wallonne i Liège-Bastogne-Liège kobiet poza UCI Women's WorldTour

W 2020 z powodu braku transmisji  telewizyjnej wyścigi La Flèche Wallonne i Liège-Bastogne-Liège kobiet zostaną skreślone z kalendarza UCI Women's WorldTour.

Obie imprezy zostaną włączone w skład ProSeries, nowej drugiej dywizji w kolarstwie kobiet.

Wiosną tego roku brak relacji telewizyjnej z dwóch ardeńskich klasyków był źródłem ogromnych kontrowersji i ataków na organizatorów wyścigów, Amaury Sport Organisation (ASO).

Francuska spółka nie odniosła się do oskarżeń, a szybko pojawiły się pogłoski, że wyścigi zostaną usunięte z poziomu UCI Women's WorldTour, aby uniknąć obowiązku przeprowadzenia 45-minutowej transmisji na żywo z trasy.

Wymogi UCI co do transmisji wyścigów kobiet problemem dla ASO?

Dziś, Tom van Damme, prezydent komisji UCI ds. wyścigów szosowych potwierdził, że przesunięcie do ProSeries stanie się faktem.

ASO i RTBF, walońska telewizja publiczna nie są w stanie zapewnić tej obsługi w następnym sezonie

– wyjaśnił francuskiemu portalowi "DirectVélo".

Van Damme, który jest również prezydentem Belgijskiego Związku Kolarskiego (Belgian Cycling), od razu wyraził swoje niezadowolenie z tego posunięcia:

Szkoda, że przez ASO, RTBF i polityków nie będzie relacji na żywo. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie chce zainwestować. To też niefortunne dla sponsorów kolarstwa kobiet

– tłumaczył.

Warto wspomnieć, że od następnego roku w kolarstwie kobiet obowiązywać będą cztery kategorie wyścigów. Poza UCI WorldTour i ProSeries są to kategoria 1 i kategoria 2.

Mikołaj Krok

Recent Posts

Jakub Kaczmarek zwycięzcą Cycling Tour of Szeklerland

Jakub Kaczmarek z grupy Mazowsze serce Polski wygrał rumuński wyścig etapowy Cycling Tour of Szeklerland (2.2).

9 sierpnia 2020, 21:32

Tour de Pologne 2020. Remco i Davide dla Fabio

Kolarze Deceuninck-Quick-Step wygrali trzy z pięciu etapów i klasyfikację generalną Tour de Pologne, mimo że po wypadku swojego kolegi na…

9 sierpnia 2020, 20:04

Czech Tour 2020: etap 4. Podwójny sukces Damiena Howsona

Damien Howson (Mitchelton-Scott) wygrał ostatni, królewski etap, Wyścigu Dookoła Czech oraz triumfował w klasyfikacji generalnej.

9 sierpnia 2020, 19:25

Tour de Pologne 2020: etap 5. Sukces Davida Balleriniego w Krakowie

Remco Evenepoel wygrał 77. edycję Tour de Pologne. Na ostatnim etapie w sprinterskim pojedynku w Krakowie najlepszy okazał się Włoch…

9 sierpnia 2020, 19:04

Tour de l'Ain 2020: etap 3. Roglic pokonał Bernala

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) triumfował na Grand Colombier i sięgnął po wygraną w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de l’Ain.

9 sierpnia 2020, 15:29

Tour de Pologne 2020. Richard Carapaz nie pojedzie do Krakowa

Richard Carapaz wycofał się w Tour de Pologne. Brytyjski zespół Ineos poinformował, że zwycięzca Giro d'Italia nie przystąpił do ostatniego…

9 sierpnia 2020, 15:07