Tour of California 2019: etap 2. Kasper Asgreen w South Lake Tahoe

Duńczyk Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick-Step) wygrał w South Lake Tahoe drugi odcinek wyścigu Tour of California.

22-latek pokonał w finale Amerykanina Tejaya van Garderena (EF Education First), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Kolarze wystartowali z wysokości 40 m n.p.m. by na 147 kilometrze osiągnąć 2615 m. Po drodze wyrastały Cesar Ravine Road (59,5 km; 2,3 km, 4,7%), Sky Park Road (75,5 km; 4,3 km, 6,3%), Mormont Emigrant Summit (83,5 km, 2,5 km, 7,6%), a w drugiej części etapu Kirkwood (135,5 km; 4,1 km, 6,1%) i Carson Pass (147 km; 4,4 km, 5%). W finale do pokonania pozostawała wspinaczka w South Lake Tahoe (1,2 km, 7,5%).

Etap w takim układzie nie odbył się, gdyż z powodu opadów śniegu z programu wypadły Sky Park Road i Mormont Emigrant Summit, zastąpione przez górską premię Buck Bar Road na 69 kilometrze trasy.

Ucieczkę dnia nakręcał m.in. Paweł Bernas (CCC Team), za kompanów przygody mając Luke'a Rowe'a (Team Ineos), Madsa Pedersena (Trek-Segafredo), Evana Huffmana (Rally UHC Cycling), Davide Balleriniego (Astana Pro Team), Michaela Storera (Team Sunweb) oraz reprezentanta USA Michaela Hernandeza.

Grupka zyskała nieco ponad dwie minuty nad peletonem i w pierwszej fazie etapu dzieliła między siebie górskie premie i lotne finisze. Peleton nie chciał siódemki odpuścić, ale nie spieszyło mu się także by odjazd skasować. Na ten ruch zdecydowali się dopiero zawodnicy EF Education First, widząc, że do czołówki na 85 kilometrów przed metą przeskoczył Edward Anderson (Hagens Berman Axeon).

Amerykańska ekipa przed podjazdem na Kirkwood skasowała odjazd, a atak wyprowadził Lachlan Morton. Amerykanin zdobył punkty na szczycie, a za nim podążyła 13-osoboa grupka. Czternastka dość szybko zbudowała minutę przewagi nad peletonem, a punkty na Carson Pass zdobył Alex Catford z Israel Cycling Academy.

Współpraca w grupce nie układał się jednak, natomiast za jej plecami szarpał George Bennett, przeskakując do czołówki z pomocą czekającego Neilsona Powlessa. Tym sposobem na 29 kilometrów przed metą grupka prowadząca została wchłonięta, a na zjeździe z niekategoryzowanej Luther Pass rozpoczęły się ataki.

To wykrystalizowało dziesiątkę, w której znaleźli się m.in. Tejay van Garderen i Lawson Craddock (EF Education First), Gianni Moscon (Team Ineos), Ballerini, oraz Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) i Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick-Step).

Asgreen i Ballerini poprawili niemal natychmiast i następne kilometry spędzili na czele, ale ich akcja nie została odpuszczona. Pracował Van Garderen, na ostatnim podjeździe na kole utrzymując tylko Moscona, Pogacara i Asgreena. Ten ostatni wykrzesał z siebie najwięcej sił i ruszył po etapowe zwycięstwo, drugiemu Van Garderenowi zostawiając koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.

Wyniki 2. etapu Amgen Tour of California 2019 (2.WT), Rancho Cordova - South Lake Tahoe (194,5 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Kasper AsgreenDeceuninck-QuickStep6:17:11
2.Tejay Van GarderenEF Education First
3.Gianni MosconTeam Ineos00:04
4.Tadej PogacarUAE Team Emirates00:10
5.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe00:16
6.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team00:27
7.Rob BrittonRally UHC Cycling
8.Sergio Andres HiguitaEF Education First00:31
9.Rigoberto UranEF Education First
10.George BennettTeam Jumbo-Visma
11.Felix GroßschartnerBora-Hansgrohe
12.Lachlan MortonEF Education First
13.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Credits
14.Jesper HansenCofidis, Solutions Credits
15.Richie PorteTrek-Segafredo
16.Louis MeintjesDimension Data
17.David de la CruzTeam Ineos
18.Alexander CatafordIsrael Cycling Academy
19.Hermann PernsteinerBahrain-Merida00:38
20.Rohan DennisBahrain-Merida
21.Simon SpilakKatusha-Alpecin
22.Steff CrasKatusha-Alpecin00:40
23.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits
24.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits00:42
25.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates00:45
26.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team00:48
27.Gavin MannionRally UHC Cycling00:51
28.Kyle MurphyRally UHC Cycling
29.Riccardo ZoidlCCC Team00:55
30.Matteo BadilattiIsrael Cycling Academy00:58
31.Travis McCabeReprezentacja USA01:05
32.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits
33.Edwin AvilaIsrael Cycling Academy
34.Edward AndersonHagens Berman Axeon01:11
35.Hugo HouleAstana Pro Team01:35
36.Michael SchärCCC Team
37.Lawson CraddockEF Education First02:29
38.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
39.José GonçalvesKatusha-Alpecin02:36
40.Peter StetinaTrek-Segafredo02:49
41.Ben KingDimension Data
42.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma03:04
43.Davide BalleriniAstana Pro Team03:08
44.Magnus Cort NielsenAstana Pro Team03:23
45.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk08:07
46.João AlmeidaHagens Berman Axeon
47.Charles PlanetTeam Novo Nordisk
48.Johannes FröhlingerTeam Sunweb
49.Niklas EgTrek-Segafredo
50.Tyler StitesReprezentacja USA
51.Alex HoehnReprezentacja USA
52.Nacer BouhanniCofidis, Solutions Credits
53.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
54.Kristijan DurasekUAE Team Emirates
55.Tim DeclercqDeceuninck-QuickStep
56.Keegan SwirbelReprezentacja USA
57.Brandon McNultyRally UHC Cycling
58.Evan HuffmanRally UHC Cycling
59.Daniil FominykhAstana Pro Team
60.Rui OliveiraUAE Team Emirates09:11
61.Emerson OronteRally UHC Cycling12:55
62.Gijs Van HoeckeCCC Team
63.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma13:01
64.Diego RosaTeam Ineos15:13
65.Simon GeschkeCCC Team
66.Hamish SchreursIsrael Cycling Academy
67.David Lozano RibaTeam Novo Nordisk17:46
68.Lars BakDimension Data
69.Owain DoullTeam Ineos
70.Reinardt Janse Van RensburgDimension Data
71.Kristoffer HalvorsenTeam Ineos
72.Timo RoosenTeam Jumbo-Visma
73.Alex HowesEF Education First
74.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
75.Kiel ReijnenTrek-Segafredo
76.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
77.Nigel EllsayRally UHC Cycling
78.Rémi CavagnaDeceuninck-QuickStep
79.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb
80.Leonardo BassoTeam Ineos
81.Daniel OssBora-Hansgrohe
82.Nathan HaasKatusha-Alpecin
83.Phil BauhausBahrain-Merida
84.Juraj SaganBora-Hansgrohe
85.Peter SaganBora-Hansgrohe
86.Fabio JakobsenDeceuninck-QuickStep
87.Michael MørkøvDeceuninck-QuickStep
88.John DegenkolbTrek-Segafredo
89.Casper PedersenTeam Sunweb
90.Cees BolTeam Sunweb
91.Miguel BryonReprezentacja USA
92.Samuel BoardmanReprezentacja USA
93.Heinrich HausslerBahrain-Merida
94.Michael StorerTeam Sunweb
95.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma18:04
96.Mikkel BjergHagens Berman Axeon18:07
97.Cole DavisHagens Berman Axeon
98.Maximiliano RichezeDeceuninck-QuickStep18:10
99.Luke RoweTeam Ineos18:13
100.Paweł BernasCCC Team18:16
101.Laurens De VreeseAstana Pro Team25:34
102.Marcel SiebergBahrain-Merida26:19
103.Sam BrandTeam Novo Nordisk
104.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
105.Rick ZabelKatusha-Alpecin
106.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
107.Filippo FortinCofidis, Solutions Credits
108.Roy GoldsteinIsrael Cycling Academy
109.Danny van PoppelTeam Jumbo-Visma
110.Michael RiceHagens Berman Axeon
111.Roy CurversTeam Sunweb
112.Ivan GarciaBahrain-Merida
113.Jens DebusschereKatusha-Alpecin
114.Oscar GattoBora-Hansgrohe
115.Erik BaskaBora-Hansgrohe
116.Michael HernandezReprezentacja USA
117.Taylor PhinneyEF Education First
118.Guy SagivIsrael Cycling Academy
119.Jay ThomsonDimension Data
120.Ian GarrisonHagens Berman Axeon
121.Zdenek StybarDeceuninck-QuickStep
122.Will BartaCCC Team
123.Maximilian WalscheidTeam Sunweb
124.Mads PedersenTrek-Segafredo
125.Szymon SajnokCCC Team
126.Toms SkujinsTrek-Segafredo
127.Roberto FerrariUAE Team Emirates
128.Jonathan BrownHagens Berman Axeon
129.Sondre EngerIsrael Cycling Academy27:10
130.Bernhard EiselDimension Data36:09
131.Mark CavendishDimension Data
132.Fabio CalabriaTeam Novo Nordisk47:35

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Tejay Van GarderenEF Education First9:31:19
2.Gianni MosconTeam Ineos00:06
3.Kasper AsgreenDeceuninck-QuickStep00:07
4.Tadej PogacarUAE Team Emirates00:16
5.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe00:22
6.Rob BrittonRally UHC Cycling00:33
7.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team
8.David de la CruzTeam Ineos00:34
9.Felix GroßschartnerBora-Hansgrohe00:35
10.George BennettTeam Jumbo-Visma00:36
11.Lachlan MortonEF Education First
12.Sergio Andres HiguitaEF Education First00:37
13.Richie PorteTrek-Segafredo
14.Jesper HansenCofidis, Solutions Credits
15.Rigoberto UranEF Education First
16.Alexander CatafordIsrael Cycling Academy
17.Rohan DennisBahrain-Merida00:42
18.Simon SpilakKatusha-Alpecin00:44
19.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
20.Steff CrasKatusha-Alpecin00:46
21.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits
22.Louis MeintjesDimension Data00:48
23.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Credits
24.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates00:51
25.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team00:54
26.Gavin MannionRally UHC Cycling00:57
27.Kyle MurphyRally UHC Cycling
28.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits00:59
29.Travis McCabeReprezentacja USA01:01
30.Riccardo ZoidlCCC Team
31.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits01:11
32.Matteo BadilattiIsrael Cycling Academy01:15
33.Edward AndersonHagens Berman Axeon01:28
34.Edwin AvilaIsrael Cycling Academy
35.Hugo HouleAstana Pro Team01:41
36.Michael SchärCCC Team
37.Lawson CraddockEF Education First02:35
38.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
39.José GonçalvesKatusha-Alpecin02:42
40.Peter StetinaTrek-Segafredo02:55
41.Ben KingDimension Data
42.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma03:10
43.Davide BalleriniAstana Pro Team03:13
44.Magnus Cort NielsenAstana Pro Team07:45
45.Tyler StitesUSA National Team08:10
46.Nacer BouhanniCofidis, Solutions Credits08:13
47.João AlmeidaHagens Berman Axeon
48.Brandon McNultyRally UHC Cycling
49.Alex HoehnReprezentacja USA
50.Keegan SwirbelReprezentacja USA
51.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
52.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk08:24
53.Niklas EgTrek-Segafredo
54.Tim DeclercqDeceuninck-QuickStep
55.Kristijan DurasekUAE Team Emirates
56.Evan HuffmanRally UHC Cycling
57.Johannes FröhlingerTeam Sunweb
58.Daniil FominykhAstana Pro Team
59.Rui OliveiraUAE Team Emirates09:17
60.Gijs Van HoeckeCCC Team13:01
61.Emerson OronteRally UHC Cycling13:18
62.Charles PlanetTeam Novo Nordisk13:38
63.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma13:48
64.Diego RosaTeam Ineos15:19
65.Simon GeschkeCCC Team15:30
66.Hamish SchreursIsrael Cycling Academy16:14
67.Peter SaganBora-Hansgrohe17:38
68.Owain DoullTeam Ineos17:48
69.Kristoffer HalvorsenTeam Ineos
70.Michael MørkøvDeceuninck-QuickStep
71.Reinardt Janse Van RensburgDimension Data17:52
72.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
73.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
74.Phil BauhausBahrain-Merida
75.John DegenkolbTrek-Segafredo
76.Miguel BryonReprezentacja USA
77.Kiel ReijnenTrek-Segafredo
78.Nathan HaasKatusha-Alpecin
79.Fabio JakobsenDeceuninck-QuickStep
80.Lars BakDimension Data
81.Alex HowesEF Education First
82.Leonardo BassoTeam Ineos
83.Cees BolTeam Sunweb
84.Rémi CavagnaDeceuninck-QuickStep
85.David Lozano RibaTeam Novo Nordisk18:03
86.Samuel BoardmanReprezentacja USA
87.Heinrich HausslerBahrain-Merida18:09
88.Nigel EllsayRally UHC Cycling18:14
89.Maximiliano RichezeDeceuninck-QuickStep18:16
90.Casper PedersenTeam Sunweb18:18
91.Luke RoweTeam Ineos18:19
92.Daniel OssBora-Hansgrohe18:21
93.Paweł BernasCCC Team18:39
94.Juraj SaganBora-Hansgrohe
95.Joris NieuwenhuisTeam Sunweb18:44
96.Timo RoosenTeam Jumbo-Visma18:47
97.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma18:51
98.Cole DavisHagens Berman Axeon18:53
99.Mikkel BjergHagens Berman Axeon20:11
100.Michael StorerTeam Sunweb22:08
101.Laurens De VreeseAstana Pro Team25:39
102.Maximilian WalscheidTeam Sunweb26:17
103.Michael HernandezReprezentacja USA26:22
104.Danny van PoppelTeam Jumbo-Visma26:25
105.Erik BaskaBora-Hansgrohe
106.Jens DebusschereKatusha-Alpecin
107.Szymon SajnokCCC Team
108.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
109.Ivan GarciaBahrain-Merida
110.Zdenek StybarDeceuninck-QuickStep
111.Toms SkujinsTrek-Segafredo
112.Matteo FabbroKatusha-Alpecin26:36
113.Roy GoldsteinIsrael Cycling Academy
114.Sam BrandTeam Novo Nordisk
115.Will BartaCCC Team
116.Michael RiceHagens Berman Axeon26:42
117.Guy SagivIsrael Cycling Academy
118.Jonathan BrownHagens Berman Axeon
119.Jay ThomsonDimension Data26:47
120.Rick ZabelKatusha-Alpecin26:54
121.Roy CurversTeam Sunweb
122.Taylor PhinneyEF Education First
123.Ian GarrisonHagens Berman Axeon27:05
124.Roberto FerrariUAE Team Emirates27:12
125.Marcel SiebergBahrain-Merida27:15
126.Sondre EngerIsrael Cycling Academy27:16
127.Filippo FortinCofidis, Solutions Credits27:17
128.Mads PedersenTrek-Segafredo28:18
129.Oscar GattoBora-Hansgrohe29:50
130.Mark CavendishDimension Data36:41
131.Bernhard EiselDimension Data38:18
132.Fabio CalabriaTeam Novo Nordisk47:52

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: