Giro d'Italia 2019: etap 5 – przekroje/mapki

Zapowiedź 5. etapu Giro d'Italia. 15 maja: Frascati – Terracina (140 km ★☆☆☆☆).

Najkrótszy z dotychczasowych etapów ze startu wspólnego, prowadzący głównie wzdłuż Drogi Appijskiej nad Morze Tyrreńskie. Po dynamicznym początku trasa się zdecydowanie wypłaszcza, z jednym wyjątkiem, a na mecie w Terracinie powinni walczyć najszybsze nogi w stawce.

Kolarze nie będą mogli w stu procentach odpocząć – po starcie czeka ich kilka niekategoryzowanych, lecz wciąż znaczących podjazdów w Górach Albańskich, znanych z trasy nieistniejącego już Roma Maxima. Rywalizację rozpocznie Rocca Priora (9,5 km; 4,5%), a chwilę później czeka poprawka na Rocca di Papa (5,5 km; 6,2%). Następnie, po krótkim odcinku „fałszywego płaskiego” – prowadzącego raz delikatnie pod górę, raz w dół –  znajdzie się około 10-kilometrowy zjazd niemal na poziom morza. Tu czekać będą dwie lotne premie, a po oddechu rozpocznie się jedyna oficjalna wspinaczka dnia – Sezze (87,2 km; 3,9 km; 5,2%, kat. 4). Po niej kolarze poprawią krótkim, 2,5-kilometrowym podjazdem o średnim nachyleniu 4%.

Ostatnie 40 kilometrów jest niemal całkowicie płaskie, a na ulicach Terraciny peleton zaliczy 9,2-kilometrową rundę. Początkowo do pokonania będą ciasne zakręty, reszta okrążenia nie jest wymagająca – niemal trzy kilometry stanowi przejazd nadmorskim bulwarem, a następnie szerokie łuki doprowadzą do mety. Ostatnie 1000 metrów jest proste i bardzo szerokie.

Kandydatami do zwycięstwa są zatem sprinterzy, a konkretniej Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step), Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Giacomo Nizzolo (Dimension Data), Caleb Ewan (Lotto-Soudal) i Jakub Mareczko (CCC Team).

Premie górskie na trasie
Sezze (87,2 km – 52,8 km przed metą; 3,9 km; 5,2%, kat. 4)

Lotne premie na trasie
Cisterna di Latina (51,5 km – 88,5 km przed metą)
Latina (67,8 km – 72,2 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:55, start ostry o godz. 14:00 po 2,7-kilometrowym odcinku neutralnym
Planowany finisz: 17:01-17:21

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:45

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: