Daniel - odzież kolarska

Giro d'Italia 2019: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Giro d'Italia. 12 maja: Bolonia – Fucecchio (205 km ★★★☆☆).

Pierwszy etap ze startu wspólnego na trasie 102. Giro d’Italia poprowadzi peleton przez toskańskie wzgórza w kierunku Fucecchio, rodzinnego miasta Andrei Tafiego. Choć trzy gwiazdki przyznane przez organizatorów zdecydowanie przeszacowują jego trudność, jest on o tyle ciekawy, że nie do końca wiadomo, czy na kreskę wpadnie cały peleton. Dwie premie górskie na ostatnich 50 kilometrach mogą bowiem sprawić, że najszybsi zawodnicy na dobre stracą dystans i nie będą się liczyć w walce w płaskiej końcówce.

Po starcie z Bolonii przez dłuższy czas droga minimalnie poprowadzi pod górę, aż do miejscowości La Serra na 51 kilometrze. Końcowe 14 kilometrów wspinaczki mają średnie nachylenie 3,2%. Dłuższy zjazd zaprowadzi kolarzy na przedmieścia Florencji, gdzie znajdzie się bufet i dwie lotne premie, w Montespertoli i Empoli. Potem czeka trudniejsze wyzwanie – podjazd pod Montalbano (Il Castra). 5,8 kilometra o średnim nachyleniu 6,8% nie powinno co prawda rozszarpać peletonu i zmusić najlepszych do ataku, zwłaszcza, iż do mety wciąż pozostanie kilkadziesiąt kilometrów, aczkolwiek słabsi zawodnicy mogą tu się pożegnać z główną grupą i zanotować straty. Następnie czeka znacznie łatwiejsza poprawka pod San Baronto, średnie nachylenie 2,4% nie zrobi wrażenia.

Końcowe cztery kilometry, już na ulicach Fucecchio, będą techniczne, czeka kilka zakrętów, a ulica Via Trieste, 2800 metrów przed metą, zwęża się na szerokość jednego auta.

Ostatni kilometr jest już łatwiejszy, na długiej prostej. Finisz zaplanowano przy miejskim ośrodku sportowym.

Trasa rozstrzygnie zatem, czy Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step), Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Giacomo Nizzolo (Dimension Data) czy Caleb Ewan (Lotto-Soudal) są wystarczająco silni, aby rozprawić się z pagórkami i walczyć w sprinterskim finiszu. Jeżeli nie dojdzie do znaczącej selekcji, czeka nas finisz z imponującego grona najszybszych kolarzy na świecie.

Premie górskie na trasie
Montalbano (Il Castra) (157,6 km – 47,4 km przed metą; 5,8 km; 6.8%; kat. 3)
San Baronto (178,7 km – 26,3 km przed metą; 11,3 km; 2.4%; kat. 4)

Lotne premie na trasie
Montespertoli (130,2 km – 74,8 km przed metą)
Empoli (146,7 km – 58,3 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:10, start ostry o godz. 12:20 po 5,5-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:59-17:28

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: