Giro d'Italia

Giro d’Italia 2019. Dodatkowe klasyfikacje

Na godziny przed startem Giro d’Italia przyglądamy się rzadko wspominanym dodatkowym klasyfikacjom, co roku serwowanym przez organizatorów “Corsa Rosa”.

O maglia rosa, maglia ciclamino, maglia azzurra i maglia bianca słyszymy codziennie, śledząc rywalizację na Półwyspie Apenińskim – są to koszulki kolejno dla liderów klasyfikacji generalnej, punktowej, górskiej i młodzieżowej. Te cztery rankingi są najbardziej znane, ale co roku RCS Sport przygotowuje dodatkowe klasyfikacje, które często padają łupem mniej znanych zawodników.

Dwa lata temu dyrektor wyścigu, Mauro Vegni chciał wprowadzić kontrowersyjną klasyfikację najlepszych zjazdowców, lecz w obliczu krytyki wycofał się z tego pomysłu. W tym roku organizatorzy zaplanowali cztery dodatkowe rankingi, których liderzy nie otrzymają koszulek, lecz mimo tego zostaną wyróżnieni.

Klasyfikacja lotnych premii

Pierwsza z dodatkowych klasyfikacji sprzyja przede wszystkim uciekinierom. Na każdym etapie organizatorzy przygotowali dwie lotne premie, z czego tylko jedna – pierwsza – ma wpływ na klasyfikację punktową. Suma punktów z obu wyznaczonych sprintów tworzy  klasyfikację lotnych premii, często nazwaną klasyfikacją najaktywniejszych.

Punkty odbierze pierwsza piątka, która przejedzie przez bramę, zgarniając kolejno 10, 6, 3, 2 i 1 punkt. W 2018 roku najlepszy wynik osiągnął Davide Ballerini, który zdobył 114 punktów.

Klasyfikacja uciekinierów

Prawdziwa klasyfikacja dla śmiałków, nagradzająca tych, którzy w peletonie spokoju nie zaznają. Organizatorzy definiują “ucieczkę” jako atak maksymalnie 10 zawodników, którzy zdołali utrzymać się przed peletonem przez co najmniej 5 kilometrów. Punkty przyznane każdemu zawodnikowi będą równe liczbie kilometrów, które pokonał w takiej grupce, bądź samotnie. W przypadku remisu, o zwycięstwie zadecyduje pozycja w klasyfikacji generalnej.

12 miesięcy temu w tej klasyfikacji triumfował Marco Frapporti, na czele spędzając 640 kilometrów, a zatem zdobywając tyle samo punktów.

Nagroda “Waleczna Dusza”

Ta premia będzie jedną z najbardziej skomplikowanych do obliczenia. Polega na plasowaniu się wysoko na wszystkich wyznaczonych punktach na trasie, a więc na lotnych i górskich premiach, jak i na mecie. Punkty są przyznawane według następującej skali:

Na finiszu: 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 dla czołowej szóstki
Na lotnej premii: 5 – 4 – 3 – 2 – 1 dla czołowej piątki
Na Cima Coppi (Passo Gavia) i premii górskiej 1. kategorii: 4 – 3 – 2 – 1 dla czołowej czwórki
Na premii górskiej 2. kategorii: 3 – 2 – 1 dla czołowej trójki
Na premii górskiej 3. kategorii: 2 – 1 dla czołowej dwójki
Na premii górskiej 4. kategorii: 1 punkt dla pierwszego kolarza

Przed rokiem ta klasyfikacja również padła łupem Davide Balleriniego, zdobywcy 67 “oczek”.

Klasyfikacja drużynowa – czas

Klasyczny ranking ekip. Do obliczenia wyniku pod uwagę brane są trzy najlepsze wyniki kolarzy każdej ekipy na poszczególnych odcinkach. W ubiegłorocznej edycji najlepszy czas miał Team Sky, o ponad 20 minut wyprzedzając Astanę.

Klasyfikacja fair play

Jest to drugi ranking z myślą o ekipach i polega na zgromadzeniu jak najmniejszej liczby punktów karnych za niesportowe zachowanie w wykonaniu kolarza, dyrektora sportowego lub innego członka zespołu.

System kar wygląda następująco:
Ostrzeżenie: 0,5 punktu za każdą uwagę.
Kara finansowa: 1 punkt za każde 20 franków szwajcarskich kary (przykładowo – za karę 300 franków szwajcarskich ekipie zostanie doliczone 15 punktów w klasyfikacji fair play).
Kara czasowa: 2 punkty za każdą sekundę kary (przykładowo – za karę dwóch minut w klasyfikacji generalnej ekipie zostanie doliczone 240 punktów w klasyfikacji fair play).
Przesunięcie na koniec w wynikach etapu: 100 punktów za każdego zawodnika, który złamie przepisy i zostanie przesunięty do tyłu w wynikach etapu.
Wykluczenie samochodu drużyny z kolumny: 100 punktów za każde wykluczenie.
Dyskwalifikacja: 1000 punktów za każdego wykluczonego kolarza.
Pozytywny wynik testu antydopingowego: 2000 punktów za każdy pozytywny test.

Zwycięzcą zostanie ekipa, która zgromadzi najmniej “oczek”. W przypadku remisu zadecyduje porównanie lokat w klasyfikacji generalnej najlepszego kolarza każdego zespołu. W ubiegłym roku bezkarne były ekipy LottoNL-Jumbo, AG2R La Mondiale i Bardiani-CSF, a po porównaniu wyników w “generalce”, dzięki 8. miejscu George’a Bennetta, po zwycięstwo sięgnęli Holendrzy.

Mikołaj Krok

Zobacz komentarze

Recent Posts

Trasa Giro d’Abruzzo | Arnaud Demare musi odpocząć

Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.

27 marca 2024, 20:51

Dwars door Vlaanderen 2024. Matteo Jorgenson z chaosu

Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.

27 marca 2024, 16:46

[Aktualizacja] Wout van Aert kontuzjowany

Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…

27 marca 2024, 15:41

Anatomia zwycięstwa. Jak Mads Pedersen wygrał Gandawa-Wevelgem?

Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…

27 marca 2024, 08:55

„Różowy dywan” dla Pogacara | Jasper Philipsen na celowniku czterech zespołów

Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.

26 marca 2024, 20:11

Nowy trener kadry juniorów | Kontuzja Banaszka | Dyskwalifikacja Reusser

Polski Związek Kolarski wskazał trenera kadry juniorów. Alan Banaszek kontuzjowany. Marlen Reusser zdyskwalifikowana. Wiadomości z poniedziałku, 25 marca.

25 marca 2024, 18:49