Daniel - odzież kolarska

Giro d'Italia 2019. Dodatkowe klasyfikacje

Na godziny przed startem Giro d'Italia przyglądamy się rzadko wspominanym dodatkowym klasyfikacjom, co roku serwowanym przez organizatorów "Corsa Rosa".

O maglia rosa, maglia ciclamino, maglia azzurra i maglia bianca słyszymy codziennie, śledząc rywalizację na Półwyspie Apenińskim – są to koszulki kolejno dla liderów klasyfikacji generalnej, punktowej, górskiej i młodzieżowej. Te cztery rankingi są najbardziej znane, ale co roku RCS Sport przygotowuje dodatkowe klasyfikacje, które często padają łupem mniej znanych zawodników.

Dwa lata temu dyrektor wyścigu, Mauro Vegni chciał wprowadzić kontrowersyjną klasyfikację najlepszych zjazdowców, lecz w obliczu krytyki wycofał się z tego pomysłu. W tym roku organizatorzy zaplanowali cztery dodatkowe rankingi, których liderzy nie otrzymają koszulek, lecz mimo tego zostaną wyróżnieni.

Klasyfikacja lotnych premii

Pierwsza z dodatkowych klasyfikacji sprzyja przede wszystkim uciekinierom. Na każdym etapie organizatorzy przygotowali dwie lotne premie, z czego tylko jedna – pierwsza – ma wpływ na klasyfikację punktową. Suma punktów z obu wyznaczonych sprintów tworzy  klasyfikację lotnych premii, często nazwaną klasyfikacją najaktywniejszych.

Punkty odbierze pierwsza piątka, która przejedzie przez bramę, zgarniając kolejno 10, 6, 3, 2 i 1 punkt. W 2018 roku najlepszy wynik osiągnął Davide Ballerini, który zdobył 114 punktów.

Klasyfikacja uciekinierów

Prawdziwa klasyfikacja dla śmiałków, nagradzająca tych, którzy w peletonie spokoju nie zaznają. Organizatorzy definiują "ucieczkę" jako atak maksymalnie 10 zawodników, którzy zdołali utrzymać się przed peletonem przez co najmniej 5 kilometrów. Punkty przyznane każdemu zawodnikowi będą równe liczbie kilometrów, które pokonał w takiej grupce, bądź samotnie. W przypadku remisu, o zwycięstwie zadecyduje pozycja w klasyfikacji generalnej.

12 miesięcy temu w tej klasyfikacji triumfował Marco Frapporti, na czele spędzając 640 kilometrów, a zatem zdobywając tyle samo punktów.

Nagroda "Waleczna Dusza"

Ta premia będzie jedną z najbardziej skomplikowanych do obliczenia. Polega na plasowaniu się wysoko na wszystkich wyznaczonych punktach na trasie, a więc na lotnych i górskich premiach, jak i na mecie. Punkty są przyznawane według następującej skali:

Na finiszu: 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1 dla czołowej szóstki
Na lotnej premii: 5 - 4 - 3 - 2 - 1 dla czołowej piątki
Na Cima Coppi (Passo Gavia) i premii górskiej 1. kategorii: 4 - 3 - 2 - 1 dla czołowej czwórki
Na premii górskiej 2. kategorii: 3 - 2 - 1 dla czołowej trójki
Na premii górskiej 3. kategorii: 2 - 1 dla czołowej dwójki
Na premii górskiej 4. kategorii: 1 punkt dla pierwszego kolarza

Przed rokiem ta klasyfikacja również padła łupem Davide Balleriniego, zdobywcy 67 "oczek".

Klasyfikacja drużynowa – czas

Klasyczny ranking ekip. Do obliczenia wyniku pod uwagę brane są trzy najlepsze wyniki kolarzy każdej ekipy na poszczególnych odcinkach. W ubiegłorocznej edycji najlepszy czas miał Team Sky, o ponad 20 minut wyprzedzając Astanę.

Klasyfikacja fair play

Jest to drugi ranking z myślą o ekipach i polega na zgromadzeniu jak najmniejszej liczby punktów karnych za niesportowe zachowanie w wykonaniu kolarza, dyrektora sportowego lub innego członka zespołu.

System kar wygląda następująco:
Ostrzeżenie: 0,5 punktu za każdą uwagę.
Kara finansowa: 1 punkt za każde 20 franków szwajcarskich kary (przykładowo – za karę 300 franków szwajcarskich ekipie zostanie doliczone 15 punktów w klasyfikacji fair play).
Kara czasowa: 2 punkty za każdą sekundę kary (przykładowo – za karę dwóch minut w klasyfikacji generalnej ekipie zostanie doliczone 240 punktów w klasyfikacji fair play).
Przesunięcie na koniec w wynikach etapu: 100 punktów za każdego zawodnika, który złamie przepisy i zostanie przesunięty do tyłu w wynikach etapu.
Wykluczenie samochodu drużyny z kolumny: 100 punktów za każde wykluczenie.
Dyskwalifikacja: 1000 punktów za każdego wykluczonego kolarza.
Pozytywny wynik testu antydopingowego: 2000 punktów za każdy pozytywny test.

Zwycięzcą zostanie ekipa, która zgromadzi najmniej "oczek". W przypadku remisu zadecyduje porównanie lokat w klasyfikacji generalnej najlepszego kolarza każdego zespołu. W ubiegłym roku bezkarne były ekipy LottoNL-Jumbo, AG2R La Mondiale i Bardiani-CSF, a po porównaniu wyników w "generalce", dzięki 8. miejscu George'a Bennetta, po zwycięstwo sięgnęli Holendrzy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Maks

    29 maja 2019, 08:48 o 08:48

    A gdzie jest generalia, po każdym wyścigu?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: