Daniel - odzież kolarska

Giro d'Italia 2019: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Giro d'Italia. 11 maja: Bolonia – Bolonia (wzgórze św. Łukasza) (8 km; jazda indywidualna na czas ★★★☆☆).

Tegoroczna edycja różowego wyścigu rusza z Bolonii, stolicy położonego w północnej części Półwyspu Apenińskiego regionu Emilia-Romania. Miasto gościło już w przeszłości „Grande Partenza” – ostatnio w 1994 roku odbyły się tu etapy 1a i 1b, z czego płaski odcinek po centrum padł łupem Endrio Leoniego, a w czasówce najlepszy wynik osiągnął Armand de Las Cuevas.

Tym razem organizatorzy postawili wyłącznie na jazdę indywidualną na czas, dokładnie tak, jak przed rokiem, gdy walczono na ulicach Jerozolimy. Trasę można niemal podzielić na pół – pierwsza część jest mało wymagająca, gdyż jest całkiem płaska i tylko nieco kręta, drugą część stanowi wspinaczka na Wzgórze św. Łukasza. W 2009 roku kończył się tu 14. etap wyścigu, zakończony zwycięstwem Simona Gerransa z ucieczki, jest to również kluczowa część wyścigu Giro dell’Emilia. Podjazd ma 2,1 kilometra o średnim nachyleniu 9,7%, lecz wymieszane wypłaszczenia i ścianki zdecydowanie utrudnią życie najsłabszym kolarzom. Maksymalne nachylenie wynosi 16%.

Taki profil oznacza, że już pierwszego dnia czeka nas walka faworytów. Głównymi kandydatami do zgarnięcia etapowego skalpu i pierwszej różowej koszulki to Tom Dumoulin (Team Sunweb), który wyruszy jako pierwszy na trasę oraz Primoz Roglic (Jumbo-Visma), zwycięzca rozegranego przed tygodniem Tour de Romandie. Oprócz nich liczyć się powinni również Bob Jungels (Deceuninck-Quick Step) i Simon Yates (Mitchelton-Scott).

Warto podkreślić, że rywalizacja odbędzie się późnym popołudniem – ostatni zawodnicy dojadą na metę tuż przed zachodem słońca. Pod wieczór możliwe są opady deszczu, dlatego liderzy grup wybrali wczesną godzinę startu. Wyjątkiem jest Yates, który wyruszy jako trzeci od końca. Rafał Majka ruszy do boju o 18:01, Paweł Poljański pojawi się na rampie startowej o 19:07, Łukasz Owsian rozpocznie swoje Giro o 19:12, a Kamil Gradek - o 19:34. 

Start pierwszego zawodnika o 16:50, finisz ostatniego około 20:00.

Lista startowa do etapu

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 16:40

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: