Daniel - odzież kolarska

Giro d'Italia 2019. Mikel Landa wreszcie na siebie?

Mikel Landa

Mikel Landa na trasie Giro d’Italia (11 maja – 2 czerwca) dostanie szansę ataku na podium Grand Touru. 29-latek tym razem powinien być liderem hiszpańskiego zespołu Movistar.

Landa na przestrzeni pięciu ostatnich sezonów ścigał się dla trzech największych ekip w peletonie: Astany, Team Sky i Movistaru. Po trzecim miejscu w Corsa Rosa i dwóch wygranych etapach w sezonie 2015, nadzieje wobec hiszpańskiego wspinacza poszybowały w górę. Landa nie był jednak w stanie sukcesu na taką skalę powtórzyć w barwach Astany, w których rywalizował z Fabio Aru. Przeprowadzka do Team Sky nie dała mu wolnej ręki, na panewce spalił plan podboju Giro w 2016 roku, a wyszarpane rok później czwarte miejsce w „Wielkiej Pętli” było ostatnim grandtourowym akcentem w brytyjskiej ekipie.

W barwach Movistaru Landa przed rokiem zajął 7. miejsce w Tour de France, spisując się najlepiej z drużyny Eusebio Unzue. W tym sezonie, wobec słabszej dyspozycji i wycofania się z Giro Alejandro Valverde oraz koncentracji Nairo Quintany na Tour de France, przed Landą otwiera się ścieżka do walki o wygraną w Giro d’Italia. Bask za sobą średni okres przygotowań – do sezonu przygotowywał się i leczył kontuzję kręgosłupa, a w styczniu, w pierwszym starcie sezonu, złamał obojczyk.

29-latek wrócił w marcu i wygrał etap Settimana Coppi e Bartali, dwa tygodnie później wywalczył 7. lokatę w Itzulia Basque Country, a kwiecień zamknął również siódmym miejscem w Liege-Bastogne-Liege. Do Giro przygotowywał się ostatnio na trasie Vuelta Asturias (2.1), ale przejechał tylko dwa odcinki, do ostatniego nie przystępując z powodu kłopotów z paznokciem palca prawej nogi.

Zespół Movistar zapewnił, że dolegliwość nie przeszkodzi Baskowi w starcie 11 maja.

Landę na górskiej trasie Giro wspomogą Kostarykańczyk Andrey Amador i Ekwadorczyk Richard Carapaz. Obaj na koncie mają już 4. miejsca w Giro d'Italia – Amador w 2015 roku, Carapaz w ubiegłym sezonie.

Kolarz z Ekwadoru, zwycięzca Vuelta Asturias, także może mieć chrapkę na przywództwo w zespole, tym bardziej, że ekipa Movistar w oficjalnym komunikacie nie wskazała jednego lidera zespołu.

Skład Movistar Team na Giro d’Italia 2019: Andrey Amador, Richard Carapaz, Héctor Carretero, Mikel Landa, Lluís Mas, Antonio Pedrero, José Joaquín Rojas oraz Jasha Sütterlin.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. Adrian4900

  6 maja 2019, 20:07 o 20:07

  Właśnie może i Landa jest liderem ale w razie czego jest jeszcze Carapaz i Amador, zespół ewidentnie na generalkę.

  • Karol

   6 maja 2019, 20:49 o 20:49

   Same lidery tylko robić nie ma komu. Landa jak mu coś pójdzie nie tak i będzie musiał pracować na Carapaza to tradycyjnie walnie focha i będzie jechał sam dla siebie. Wyjątkowo toksyczny typ, z wielkim mniemaniem o swoich umiejętnościach.

   • Adrian4900

    7 maja 2019, 08:44 o 08:44

    No to będzie identyczna sytuacja jak podczas TdF rok temu, tyle liderów a wyjdzie jak zawsze wielkie nic.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: