Marianne Vos (CCC-Liv) wygrała 4. edycję kobiecego wyścigu Tour de Yorkshire.
Holenderka triumfowała na ostatnim odcineku w Scarborough, po udanej ucieczce wyprzedzając Hiszpankę Margaritę Garcię (Movistar) oraz Włoszkę Sorayę Paladin (Ale Cipollini).
Na 132-kilometrowym odcinku wyrastały Cote de Silpho (38,5 km; 1,8 km, 8,2%), Cote de Hooks House Farm (60,5 km; 1,8 km, 6,4%) a potem Côte de Lythe Bank (75 km; 1,2 km; 10%), bardzo stromy Côte de Grosmont (94,5 km; 500 m; 15%) i Côte de Ugglebanby (101,5 km; 1,9 km; 8,7%). Z e szczytu tego ostatniego do mety pozostawało 31 kilometrów.
Pierwsze ataki ze strony Lizzie Banks () czy nawet Marianne Vos (CCC-Liv), obliczone bardziej na lotny finisz, nie rozkręciły zabawy, ale naciągnęły peleton. Ten rywalizował w złych warunkach pogodowych, w kierunku Robin Hood Bay zjeżdżając w deszczu. Na Cote de Hooks House Farm do ataku zerwała się Anna van der Breggen (Boels Dolmans), co wszystkie alarmy odpaliło w zespołach Treka i Movistaru. Z głównej grupy zostało niewiele, goniły za to Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo) oraz Margarita Garcia (Movistar Team), a także Soraya Paladin (Ale Cipollini), Vos, Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) i Liane Lippert (Team Sunweb).
Grupka wkrótce powiększyła się, a dzięki pracy zespołu Mitchelton-Scott 40-sekundowa przewaga Van der Breggen zaczęła topnieć. Do upadłego pracowała Sarah Roy, a na Côte de Lythe Bank ataki jej koleżanek: Amandy Sptatt i Annemiek van Vleuten zakończyły akcję Van der Breggen.
Fajerwerkom nie było końca, gdyż po szczycie uformowała się 8-osobowa czołówka. Tej nie było jednak dane odjechać, gdyż szybko dołączały kolejne zawodniczki. Chaos wykorzystała Garcia, na 50 kilometrów przed meta ruszając do ataku. Hiszpanka zyskała 30 sekund nad grupą Vos, Banks, Spratt, Amy Pieters i Christine Majerus (Boels Dolmans), Paladin, Hannah Barnes (Canyon-SRAM) i Pfeiffer Georgi (Team Sunweb).
Hiszpanka jako pierwsza zdobyła Côte de Grosmont, a na Côte de Ugglebanby wciąż dysponowała wyraźną przewagą. Tu jednak rozpoczęły się ataki, a po szarpnięciu Paladin odjechać udało się też Vos. Duet na szczycie ostatniej wspinaczki był już tuż za prowadzącą i wkróte połczył siły.
Trójka pracowała razem i udało się jej utrzymać prowadzenie na wietrznych szosach prowadzących do Scarborough. Na finiszu Holenderka nie zostawiła rywalkom złudzeń i dzięki etapowemu sukcesowi zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej.
The winner of the #WTDY is…@marianne_vos of @CCCLivTeam reigns supreme in Yorkshire. #WTDY pic.twitter.com/fxUsHayriG
— Yorkshire Coast (@DiscoverCoast) May 4, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | CCC-Liv | 3:59:16 |
2. | Mavi Garcia | Movistar Team | |
3. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | |
4. | Christine Majerus | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:22 |
5. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | |
6. | Lisa Brennauer | WNT-Rotor Pro Cycling | 01:37 |
7. | Alice Maria Arzuffi | Valcar Cylance Cycling | 02:01 |
8. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 02:06 |
9. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | 02:26 |
10. | Liane Lippert | Team Sunweb | 02:39 |
11. | Vita Heine | Hitec Products | 02:47 |
12. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | 03:08 |
13. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 03:50 |
14. | Elizabeth Holden | Drops | |
15. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | |
16. | Pfeiffer Georgi | Team Sunweb | |
17. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
18. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
19. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | |
20. | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | |
21. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
22. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
23. | Lauren Dolan | Great Britain | |
24. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | |
25. | Eider Merino | Movistar Team | |
26. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott | |
27. | Elisa Balsamo | Valcar Cylance Cycling | |
28. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | 03:54 |
29. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans Cycling Team | |
30. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 03:57 |
31. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | 06:29 |
32. | Christa Riffel | Canyon SRAM Racing | |
33. | Rebecca Durrell | Brother UK Tifosi | 06:41 |
34. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | |
35. | Martina Alzini | Bigla Pro Cycling | |
36. | Emily Wadsworth | Brother UK Tifosi | |
37. | Elynor Backstedt | Storey Racing | |
38. | Jessica Roberts | Great Britain | |
39. | Ella Harris | Canyon SRAM Racing | |
40. | Abby-Mae Parkinson | Drops | |
41. | Ingvild Gaskjenn | Hitec Products | |
42. | Ingrid Lorvik | Hitec Products | |
43. | Nicola Juniper | Great Britain | |
44. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
45. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
46. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | |
47. | Sophie Wright | Bigla Pro Cycling | |
48. | Kathrin Hammes | WNT-Rotor Pro Cycling | |
49. | Dani Christmas | Great Britain | |
50. | Leah Dixon | Brother UK Tifosi | |
51. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
52. | Anna Henderson | Brother UK Tifosi | |
53. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo Women | |
54. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | |
55. | Ane Santesteban | WNT-Rotor Pro Cycling | 06:48 |
56. | Nikola Noskova | Bigla Pro Cycling | |
57. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
58. | Sophie de Boer | Parkhotel Valkenburg | |
59. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 06:56 |
60. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans Cycling Team | 08:10 |
61. | Hannah Ludwig | Canyon SRAM Racing | 09:16 |
62. | Lea Lin Teutenberg | WNT-Rotor Pro Cycling | 09:37 |
63. | Susanne Andersen | Team Sunweb | |
64. | Nina Kessler | Team TIBCO-SVB | 11:56 |
65. | Anna Christian | Drops | |
66. | Lauren Stephens | Team TIBCO-SVB | |
67. | Lourdes Oyarbide | Movistar Team | 13:16 |
68. | Alba Teruel | Movistar Team | 13:31 |
69. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
70. | Lorena Llamas | Movistar Team | |
71. | Roxane Fournier | Movistar Team | |
72. | Nicole Hanselmann | Bigla Pro Cycling | |
73. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
74. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | |
75. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | |
76. | Eleanor Dickinson | Drops | |
77. | Pernille Mathiesen | Team Sunweb | |
78. | Tanja Erath | Canyon SRAM Racing | 13:37 |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | CCC-Liv | 7:34:27 |
2. | Mavi Garcia | Movistar Team | 00:07 |
3. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | 00:09 |
4. | Christine Majerus | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:28 |
5. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | 01:35 |
6. | Lisa Brennauer | WNT-Rotor Pro Cycling | 01:50 |
7. | Alice Maria Arzuffi | Valcar Cylance Cycling | 02:14 |
8. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 02:19 |
9. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | 02:36 |
10. | Liane Lippert | Team Sunweb | 02:50 |
11. | Vita Heine | Hitec Products | 03:00 |
12. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | 03:21 |
13. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | 03:59 |
14. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 04:03 |
15. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
16. | Elisa Balsamo | Valcar Cylance Cycling | |
17. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
18. | Pfeiffer Georgi | Team Sunweb | |
19. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott | |
20. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | |
21. | Eider Merino | Movistar Team | |
22. | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | |
23. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
24. | Elizabeth Holden | Drops | |
25. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | |
26. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
27. | Lauren Dolan | Great Britain | |
28. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans Cycling Team | 04:04 |
29. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | 04:07 |
30. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 04:10 |
31. | Christa Riffel | Canyon SRAM Racing | 06:42 |
32. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 06:51 |
33. | Ingrid Lorvik | Hitec Products | 06:53 |
34. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | 06:54 |
35. | Elynor Backstedt | Storey Racing | |
36. | Abby-Mae Parkinson | Drops | |
37. | Anna Henderson | Brother UK Tifosi | |
38. | Martina Alzini | Bigla Pro Cycling | |
39. | Jessica Roberts | Great Britain | |
40. | Emily Wadsworth | Brother UK Tifosi | |
41. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
42. | Rebecca Durrell | Brother UK Tifosi | |
43. | Dani Christmas | Great Britain | |
44. | Kathrin Hammes | WNT-Rotor Pro Cycling | |
45. | Ella Harris | Canyon SRAM Racing | |
46. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | |
47. | Sophie Wright | Bigla Pro Cycling | |
48. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
49. | Ingvild Gaskjenn | Hitec Products | |
50. | Nicola Juniper | Great Britain | |
51. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | |
52. | Leah Dixon | Brother UK Tifosi | |
53. | Ane Santesteban | WNT-Rotor Pro Cycling | 07:01 |
54. | Sophie de Boer | Parkhotel Valkenburg | |
55. | Nikola Noskova | Bigla Pro Cycling | |
56. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
57. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 07:09 |
58. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo Women | 07:12 |
59. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | 07:16 |
60. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans Cycling Team | 08:23 |
61. | Hannah Ludwig | Canyon SRAM Racing | 09:29 |
62. | Susanne Andersen | Team Sunweb | 09:47 |
63. | Lea Lin Teutenberg | WNT-Rotor Pro Cycling | 10:02 |
64. | Nina Kessler | Team TIBCO-SVB | 12:09 |
65. | Anna Christian | Drops | |
66. | Lauren Stephens | Team TIBCO-SVB | |
67. | Roxane Fournier | Movistar Team | 13:44 |
68. | Alba Teruel | Movistar Team | |
69. | Eleanor Dickinson | Drops | |
70. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | |
71. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
72. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | |
73. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
74. | Nicole Hanselmann | Bigla Pro Cycling | |
75. | Tanja Erath | Canyon SRAM Racing | 13:50 |
76. | Lorena Llamas | Movistar Team | 13:56 |
77. | Pernille Mathiesen | Team Sunweb | |
78. | Lourdes Oyarbide | Movistar Team | 14:30 |
reko
4 maja 2019, 15:31 o 15:31
no i super, oby męski team poszedł w ślady z GvA lub Sergem na czele.