Daniel - odzież kolarska

Tour de Yorkshire Women's Race 2019: etap 1. Lorena Wiebes kontynuuje udaną wiosnę

Lorena Wiebes

Lorena Wiebes (Parkhotel Valkenburg) zwycięstwem w Bedale otworzyła 4. edycję kobiecego wyścigu Tour de Yorkshire.

Holenderka pokonała na finiszu Luksemburkę Christinę Majerus (Boels Dolmans) oraz Kanadyjkę Alison Jackson (TIBCO-SVB).

Dla 20-letniej zaledwie zawodniczki to już trzeci sukces w tym sezonie. Na jej koncie znajdują się już wygrana w Nokere Koerse (1.1) oraz w EPZ Omloop van Borsele (1.1), a także drugie lokaty w wyścigach Women's WorldTour: Gandawa-Wevelgem i Driedaagse Brugge-De Panne.

Dwudniowy wyścig kobiet na szosach północnej Anglii rozpoczął się płaskim odcinkiem na którym organizatorzy wyznaczyli tylko jedną górską premię, Côte de Lindley (69 km; 1,5 km; 7,4%). Ważniejszym wydarzeniem była za to wizyta w Harrogate, podczas której peleton pokonał półtorej rundy, która we wrześniu gościła będzie mistrzostwa świata.

Wykrystalizowanie się ucieczki okazało się kwestią niezwykle skomplikowaną i dopiero po blisko 50 kilometrach ścigana odjechać udało się Lizzy Bank (Bigla) oraz Leah Dixon (Brother UK Tifosi). Dwójka jako pierwsza zdobyła górską premię, a przed wjazdem na rundę w Harrogate przeskoczyć do nich udało się Lauren Kitchen (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Kelly Murphy (Storey Racing), Ingrid Lorvik (Hitec Products) oraz Marii Giulii Confalonieri (Valcar Cylance).

Grupka jako pierwsza pokonała rundę mistrzostw świata, ale nie zdołała wypracować przewagi większej niż 40 sekund. Atrakcją dnia była premia sponsorowana przez browarnię Black Sheep, której zwyciężczyni otrzymywała tyle zgrzewek lokalnego piwa, ile ustawić należało na sobie by odzwierciedlić jej wzrost.

Prowadzące zawodniczki kilka do kilkunastu sekund nad pościgiem prowadzonym przez grupy Trek-Segafredo i Parkhotel Valkenburg utrzymywały do ostatnich kilometrów. 5000 metrów przed metą zostało z tego 10 sekund i etap skończył się sprintem z większej grupy. Tu atomowym przyspieszeniem wykazała się Wiebes, wyraźnie dystansując rywalki.

Wyniki 1. etapu ASDA Tour de Yorkshire Women's Race 2019 (2.1), Barnsley – Bedale (132 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Lorena WiebesParkhotel Valkenburg3:35:24
2.Christine MajerusBoels Dolmans
3.Alison JacksonTeam TIBCO-SVB
4.Roxane FournierMovistar Team
5.Lisa BrennauerWNT-Rotor
6.Susanne AndersenTeam Sunweb
7.Elisa BalsamoValcar Cylance
8.Anna HendersonBrother UK Tifosi
9.Emilia FahlinFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
10.Sarah RoyMitchelton-Scott

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: