Tour de Romandie 2019: etap 1. Szybkość Primoza Roglica

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) wygrał pierwszy etap wyścigu Tour de Romandie i zdobył koszulkę lidera wyścigu.

Słoweniec na ostatnich metrach pokonał Davida Gaudu (Groupama-FDJ) i Rui Coste (UAE Team Emirates).

Pięć górskich premii: Fontanezier (29 km; 7 km; 7,8%), Mauborget (37 km; 5,6 km; 7,8%), Le Haut-de-la-Cote (90 km; 3,7 km; 8,2%), Cote de la Vue Des Alpes (123 km; 5,1 km; 4,8%) i Col de la Tourne (143 km; 4,2 km; 7,2%), leżało na trasie do La Chaux-de-Fonds, o długości 168 kilometrów.

Zaraz po starcie zawiązała się akcja w składzie Łukasz Owsian (CCC Team), Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Chad Haga (Team Sunweb), Diego Rosa (Team Ineos), Eros Capecchi (Deceuninck-QuickStep), Jay Robert Thomson (Dimension Data), William Bonnet (Groupama-FDJ), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Manuele Mori (UAE Team Emirates), Simon Pellaud i Patrick Schelling (Szwajcaria), która na Mauborget (37 km) zameldowała się z przewagą 2 minut.

Na kolejnej górskiej premii Le Haut-de-la-Cote (90 km) różnica wynosiła 2:25, a na Cote de la Vue Des Alpes (123 km) – 1:14. W czołówce brakowało już wówczas Bodnara i reprezentantów Szwajcarii.

Peleton napędzał Education First. Akcję zlikwidowano na Col de la Tourne (143 km). Mocne tempo narzucił tam Hugh Carthy (EF Education First), którego nie wytrzymał lider Jan Tratnik (Bahrain-Merida). W peletonie pozostało niespełna 40 kolarzy.

Za wspinaczką poszły ataki, na prowadzeniu znalazł się Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe), który14 kilometrów przed metą zyskał 35 sekund. Na niepunktowanej wspinaczce za Niemcem ruszył Geraint Thomas (Team Ineos), do którego dołączyli David Gaudu i Michael Woods (EF Education First).

Trójka dopadła Buchmanna 6 kilometrów przed metą. Kolejni zawodnicy byli blisko i też wrócili do czołówki. Z kilkunastoosobowej grupy atakowali Gaudu, Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) i Thomas, ale etapowego zwycięzcę ostatecznie wyłonił finisz grupowy.

Wyniki 1. etapu Tour de Romandie 2019 (2.WT), Neuchâtel - La Chaux-de-Fonds (168,4 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Primož RoglicTeam Jumbo-Visma4:15:18
2.David GauduGroupama-FDJ
3.Rui CostaUAE Team Emirates
4.Michael WoodsEF Education First
5.Damien HowsonMitchelton-Scott
6.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
7.Eduardo SepulvedaMovistar Team
8.Jan HirtAstana Pro Team
9.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe
10.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
11.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
12.Simon SpilakTeam Katusha-Alpecin
13.James KnoxDeceuninck-Quick Step
14.Carlos BetancurMovistar Team
15.Winner AnaconaMovistar Team
16.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
17.Ilnur ZakarinTeam Katusha-Alpecin
18.Mathias FrankAG2R La Mondiale
19.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma
20.Geraint ThomasTeam INEOS
21.Patrick BevinCCC Team00:50
22.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
23.Davide VillellaAstana Pro Team
24.Matteo BadilattiSwiss Cycling Team
25.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
26.Merhawi KudusAstana Pro Team
27.Riccardo ZoidlCCC Team
28.Joey RosskopfCCC Team
29.Tanel KangertEF Education First
30.Hugh CarthyEF Education First
31.Daniel Felipe MartinezEF Education First
32.Dylan van BaarleTeam INEOS
33.Andrey AmadorMovistar Team
34.Julien BernardTrek-Segafredo01:27
35.Nans PetersAG2R La Mondiale
36.Thomas de GendtLotto Soudal02:10
37.Niklas EgTrek-Segafredo
38.Jaime CastrilloMovistar Team
39.Michael StorerTeam Sunweb
40.Louis MeintjesTeam Dimension Data
41.Sonny ColbrelliBahrain-Merida04:02
42.Nico DenzAG2R La Mondiale04:37
43.Patrick MullerSwiss Cycling Team
44.Mathias FluckigerSwiss Cycling Team
45.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
46.Michael AlbasiniMitchelton-Scott
47.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team
48.Jonas GregaardAstana Pro Team
49.Edward RavasiUAE Team Emirates
50.Danilo WyssTeam Dimension Data
51.Stefan KungGroupama-FDJ
52.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
53.Eduard PradesMovistar Team
54.Simon PellaudSwiss Cycling Team
55.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team
56.Léo VincentGroupama-FDJ
57.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
58.Simone PetilliUAE Team Emirates
59.Filippo GannaTeam INEOS
60.Kenny ElissondeTeam INEOS
61.Ben SwiftTeam INEOS
62.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
63.Roland ThalmannSwiss Cycling Team
64.Joe DombrowskiEF Education First
65.Nicolas RocheTeam Sunweb
66.Jonathan Klever CaicedoEF Education First
67.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
68.Jan TratnikBahrain-Merida08:32
69.Łukasz OwsianCCC Team
70.Cameron MeyerMitchelton-Scott
71.Florian StorkTeam Sunweb
72.Jorge ArcasMovistar Team
73.Silvan DillierAG2R La Mondiale
74.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
75.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma
76.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team
77.Pavel KochetkovTeam Katusha-Alpecin
78.Diego RosaTeam INEOS
79.Nikita StalnovAstana Pro Team
80.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step09:03
81.Vasil KiryienkaTeam INEOS11:05
82.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team
83.Tony MartinTeam Jumbo-Visma12:50
84.Claudio ImhofSwiss Cycling Team
85.Benjamin ThomasGroupama-FDJ13:10
86.Patrick SchellingSwiss Cycling Team
87.William BonnetGroupama-FDJ
88.Harm VanhouckeLotto Soudal
89.Will BartaCCC Team
90.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
91.Christoph PfingstenBora-hansgrohe
92.Francisco José VentosoCCC Team
93.Lennard KamnaTeam Sunweb
94.Chad HagaTeam Sunweb
95.Jonas VingegaardTeam Jumbo-Visma
96.Vyacheslav KuznetsovTeam Katusha-Alpecin
97.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team
98.Markel IrizarTrek-Segafredo
99.Victor CampenaertsLotto Soudal
100.Jos van EmdenTeam Jumbo-Visma
101.Dmitry StrakhovTeam Katusha-Alpecin
102.Tom BohliUAE Team Emirates
103.Nathan BrownEF Education First
104.Callum ScotsonMitchelton-Scott
105.Manuele MoriUAE Team Emirates
106.Luka PibernikBahrain-Merida
107.Maciej BodnarBora-hansgrohe
108.Eros CapecchiDeceuninck-Quick Step
109.Jay Robert ThomsonTeam Dimension Data23:30
110.Sander ArmeeLotto Soudal
111.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
112.Erik BaskaBora-hansgrohe
113.Giacomo NizzoloTeam Dimension Data
114.Will ClarkeTrek-Segafredo
115.Stephen WilliamsBahrain-Merida
116.Dion SmithMitchelton-Scott
117.Mads Wurtz SchmidtTeam Katusha-Alpecin
118.Johannes FrohlingerTeam Sunweb
119.Sam BennettBora-hansgrohe
120.Shane ArchboldBora-hansgrohe
121.Davide MartinelliDeceuninck-Quick Step
122.Matteo MoschettiTrek-Segafredo
123.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
124.Daniil FominykhAstana Pro Team
125.Chun Kai FengBahrain-Merida
126.Meiyin WangBahrain-Merida
127.Gediminas BagdonasAG2R La Mondiale
128.Ryan MullenTrek-Segafredo
129.Jaco VenterTeam Dimension Data
130.Simone ConsonniUAE Team Emirates
131.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step
132.Florian SenechalDeceuninck-Quick Step
133.Alexandr RiabushenkoUAE Team Emirates
134.Rasmus IversenLotto Soudal23:35
DNFAlex DowsettTeam Katusha-Alpecin-
DNFAdam BlytheLotto Soudal
DNFJakub MareczkoCCC Team
DNSJacques Janse van RensburgTeam Dimension Data
DNSGino MaderTeam Dimension Data

Klasyfikacja generalna po 1. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Primož RoglicTeam Jumbo-Visma4:20:15
2.Rui CostaUAE Team Emirates00:10
3.David GauduGroupama-FDJ00:12
4.Geraint ThomasTeam INEOS00:13
5.Carlos BetancurMovistar Team00:14
6.Felix GrossschartnerBora-hansgrohe00:15
7.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma00:17
8.James KnoxDeceuninck-Quick Step00:18
9.Damien HowsonMitchelton-Scott
10.Winner AnaconaMovistar Team00:19
11.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:22
12.Mathias FrankAG2R La Mondiale
13.Eduardo SepulvedaMovistar Team00:23
14.Simon SpilakTeam Katusha-Alpecin00:24
15.Michael WoodsEF Education First
16.Ilnur ZakarinTeam Katusha-Alpecin00:26
17.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
18.Carl Fredrik HagenLotto Soudal00:28
19.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
20.Jan HirtAstana Pro Team00:44
21.Patrick BevinCCC Team01:04
22.Tanel KangertEF Education First01:07
23.Dylan van BaarleTeam INEOS01:10
24.Andrey AmadorMovistar Team
25.Daniel Felipe MartinezEF Education First01:12
26.Joey RosskopfCCC Team01:14
27.Riccardo ZoidlCCC Team
28.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team01:17
29.Davide VillellaAstana Pro Team01:19
30.Hugh CarthyEF Education First01:20
31.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
32.Merhawi KudusAstana Pro Team01:27
33.Matteo BadilattiSwiss Cycling Team01:33
34.Julien BernardTrek-Segafredo01:50
35.Nans PetersAG2R La Mondiale01:53
36.Thomas de GendtLotto Soudal02:27
37.Jaime CastrilloMovistar Team02:41
38.Michael StorerTeam Sunweb02:42
39.Niklas EgTrek-Segafredo02:44
40.Louis MeintjesTeam Dimension Data02:48
41.Sonny ColbrelliBahrain-Merida04:17
42.Stefan KungGroupama-FDJ04:51
43.Nicolas RocheTeam Sunweb04:52
44.Filippo GannaTeam INEOS04:53
45.Michael AlbasiniMitchelton-Scott04:54
46.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team04:55
47.Léo VincentGroupama-FDJ04:58
48.Eduard PradesMovistar Team05:00
49.Ben SwiftTeam INEOS05:01
50.Danilo WyssTeam Dimension Data
51.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma05:02
52.Roland ThalmannSwiss Cycling Team
53.Thomas DegandWanty-Gobert Cycling Team
54.Simone PetilliUAE Team Emirates05:04
55.Nico DenzAG2R La Mondiale05:05
56.Patrick MullerSwiss Cycling Team
57.Jonathan Klever CaicedoEF Education First
58.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott05:06
59.Simon PellaudSwiss Cycling Team
60.Edward RavasiUAE Team Emirates05:07
61.Joe DombrowskiEF Education First05:08
62.Hermann PernsteinerBahrain-Merida05:09
63.Mathias FluckigerSwiss Cycling Team05:11
64.Kilian FrankinyGroupama-FDJ05:15
65.Jonas GregaardAstana Pro Team05:17
66.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
67.Kenny ElissondeTeam INEOS05:19
68.Jan TratnikBahrain-Merida08:41
69.Cameron MeyerMitchelton-Scott08:49
70.Silvan DillierAG2R La Mondiale08:50
71.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma
72.Diego RosaTeam INEOS08:52
73.Alexis GougeardAG2R La Mondiale08:55
74.Florian StorkTeam Sunweb08:56
75.Łukasz OwsianCCC Team
76.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team08:59
77.Jorge ArcasMovistar Team09:02
78.Nikita StalnovAstana Pro Team09:09
79.Pavel KochetkovTeam Katusha-Alpecin09:12
80.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step09:26
81.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team11:25
82.Vasil KiryienkaTeam INEOS11:28
83.Tony MartinTeam Jumbo-Visma13:03
84.Tom BohliUAE Team Emirates13:20
85.Maciej BodnarBora-hansgrohe13:24
86.Claudio ImhofSwiss Cycling Team
87.Benjamin ThomasGroupama-FDJ13:25
88.Chad HagaTeam Sunweb13:27
89.Francisco José VentosoCCC Team13:29
90.Jos van EmdenTeam Jumbo-Visma13:30
91.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team13:31
92.Christoph PfingstenBora-hansgrohe13:32
93.Will BartaCCC Team13:33
94.Nathan BrownEF Education First13:35
95.Lennard KamnaTeam Sunweb
96.Manuele MoriUAE Team Emirates
97.Callum ScotsonMitchelton-Scott13:36
98.Dmitry StrakhovTeam Katusha-Alpecin
99.Markel IrizarTrek-Segafredo
100.William BonnetGroupama-FDJ
101.Eros CapecchiDeceuninck-Quick Step13:37
102.Harm VanhouckeLotto Soudal13:39
103.Jonas VingegaardTeam Jumbo-Visma13:40
104.Vyacheslav KuznetsovTeam Katusha-Alpecin
105.Patrick SchellingSwiss Cycling Team13:41
106.Luka PibernikBahrain-Merida13:43
107.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team13:44
108.Victor CampenaertsLotto Soudal14:22

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: