Paryż-Roubaix 2019. Evaldas Siskevicius, czyli ostatni będą pierwszymi

Przed rokiem na welodromie zastał zamkniętą bramę, wczoraj ukończył Paryż-Roubaix na dziewiątej pozycji. Evaldas Siskevicius w niedzielę zapisał najlepszy wynik sportowej kariery.

Wydaje się trudne do zaprzeczenia, że "Piekło Północy" to jeden z najbardziej szalonych wyścigów w kolarskim kalendarzu. Nie tylko ze względu na rywalizację, która rzeczywiście bywa nieprzewidywalna, lecz również ze względu na inne wydarzenia przy okazji rywalizacji. Tylko w ostatnich dekadach historie o przejazdach przez tory kolejowe przy opadającym szlabanie słyszał niemal każdy kibic, niektórzy czytali również o przejeździe Andrei Guardiniego do Roubaix autostradą.

Podobne wydarzenie miało miejsce rok temu. Evaldas Siskevicius stosunkowo szybko stracił kontakt z czołówką, lecz mimo to chciał dotrzeć na welodrom. Z busem oznaczającym koniec wyścigu na plecach jechał więc dalej do Roubaix. Dojechał ponad godzinę po zwycięzcy, Peterze Saganie, dużo po upłynięciu limitu czasowego, gdy zamknięto już bramy słynnego toru. Dzięki uprzejmości organizatorów Litwin zdołał pokonać standardowe półtorej okrążenia, lecz jego strata była tak wielka, że oficjalnie w wynikach figuruje jako zawodnik, który "nie ukończył".

Wiadomość o tej sytuacji szybko obiegła kolarski światek, który zareagował pozytywnie, chwaląc niezłomność Litwina.

Najpierw się bardzo cieszyłem, że wszyscy o mnie mówią. Otrzymałem bardzo wiele miłych wiadomości. Potem, wraz z upływem czasu, stało się to jednak nieco ubliżające. Stwierdziłem, że lepiej by było, gdyby wszyscy mówili o mnie z powodu dobrego wyniku. Tym razem chciałem udowodnić, że może być o mnie głośno dzięki moim nogom

tłumaczył Siskevicius w wywiadzie z "L'Equipe".

Wczoraj kolarz Delko-Marseille Provence występował jednak w zupełnie innej roli walczył bowiem wśród najlepszych. Przez znaczną część rywalizacji był widoczny w czołówce i do Roubaix tym razem wjechał w pierwszej znaczącej grupce, przez co mógł walczyć o lokatę w czołowej dziesiątce.

Myślałem przed startem, że wypada ukończyć tegoroczną edycję ze stratą mniejszą o godzinę niż przed rokiem. I wiecie co? Miałem stratę mniejszą o godzinę i trzy minuty. Mam z czego się cieszyć

uznał szczerze uradowany 30-latek.

Ostatecznie w sprincie kolarz z Wilna wywalczył dziewiątą pozycję, co jest jednym z najlepszych wyników w jego sportowej karierze. Do tej pory zwyciężał on w generalkach Volta ao Alentejo (2011) i Circuit des Ardennes (2015), a w nielicznych startach w wyścigach UCI WorldTour nie plasował się wysoko. Wyjątkiem był trzeci etap Criterium du Dauphiné w 2017 roku, na którym Litwin niemal sięgnął po zwycięstwo etapowe, przegrywając wyłącznie z Koenem Bouwmanem.

Dziś, kolarz francuskiej ekipy ma jednak powody do satysfakcji. Lubiący bruki Siskevicius pokazał bowiem światu, że stać go na wiele, a potencjalnym pracodawcom, że wyposażony jest pracowitość i olbrzymią wolę walki.

To moja pierwsza lokata w czołowej dziesiątce w karierze na poziomie WorldTour, wywalczona na jednej z najpiękniejszych imprez świata. Nie mogłem sobie wyobrazić czegoś lepszego, a skończyłem z najlepszymi. Myślę, że kiedy wrócę do siebie, obejrzę sobie cały sześciogodzinny wyścig. Długo nikt nie będzie się ze mnie już śmiał na Paryż-Roubaix

zakończył.

Niezłomny jak Evaldas Siskevicius

Mikołaj Krok

Share
Opublikowane przez
Mikołaj Krok

Recent Posts

Tro-Bro Léon 2019. Andrea Vendrame królem „ribin”

Andrea Vendrame (Androni Giocattoli – Sidermec) wygrał po finiszu z dziewięcioosobowej grupy 36. wyścig Tro-Bro Léon. (więcej…)

22 kwietnia 2019, 18:50 18:50

Tour of the Alps 2019: etap 1. Tao Geoghegan Hart z pierwszym zawodowym zwycięstwem

Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart (Team Sky) triumfował na pierwszym etapie włoskiego wyścigu Tour of the Alps. (więcej…)

22 kwietnia 2019, 16:02 16:02

Amstel Gold Race 2019. Mathieu van der Poel do samego końca

Nie wiedział czy uda mu się zniwelować różnicę, ale to nie wyzwoliło w nim frustracji ani poczucia przegranej. Mathieu van…

22 kwietnia 2019, 15:48 15:48

Liege-Bastogne-Liege U23 2019. Kevin Vermaerke w pierwszym roku orlika

18-letni Kevin Vermaerke (Hagens Berman Axeon) wygrał młodzieżowy wyścig Liege-Bastogne-Liege (1.2U). (więcej…)

22 kwietnia 2019, 08:47 08:47

Amstel Gold Race 2019. Michał Kwiatkowski z łowcy w ofiarę

Michał Kwiatkowski (Team Sky) był jednym z głównych aktorów Amstel Gold Race. Mistrz Polski zacięcie walczył o dołączenie do uciekającego…

21 kwietnia 2019, 21:55 21:55

Amstel Gold Race 2019. Katarzyna Niewiadoma z upragnionym zwycięstwem

Triumf Katarzyny Niewiadomej w Amstel Gold Race to sukces będący kwintesencją stylu jazdy 24-latki i kamieniem milowym zawodowej kariery. (więcej…)

21 kwietnia 2019, 21:38 21:38