Paryż-Roubaix 2019. Wyścig życia Nilsa Politta

Zainicjował kluczową akcję, w finale uległ tylko Philippe'owi Gilbertowi. Nils Politt klasykowcem pełną gębą został w wieku 25 lat.

Niemiec z grupy Katusha-Alpecin wśród najlepszych zawodników Paryż-Roubaix na karku miał najmniej wiosen, acz nie przeszkodziło mu w odczepianiu na bruku o wiele bardziej doświadczonych rywali.

Politt przed rokiem na welodromie finiszował siódmy, a w tym roku do boju ruszał z zamiarem powtórzenia miejsca w pierwszej dziesiątce.

Nie żałowałem ani przez chwilę. To mój czwarty rok w peletonie... zająć drugie miejsce w Paryż-Roubaix i przegrać tylko z takim mistrzem Philippem Gilbertem, to nie ujma

– powiedział po zakończeniu zmagań 25-latek.

Kolarz z Kolonii śmiało wkroczył w tym sezonie do czołówki klasykowców, notując, nieco niezauważalnie, 6. miejsce w E3 BinckBank Classic i 5. w Ronde van Vlaanderen. W niedzielę jechał aktywnie, tempo podkręcając 68 kilometrów przed metą i doprowadzając do powstania kluczowej akcji, a także na 14 kilometrów przed metą, zabierając ze sobą Gilberta i zawiązując zwycięską akcję.

W sferze bufetu widziałem, że Gilbert ma ochotę odjechać, więc ruszyłem. Za nami jechała grupka Sagana, więc nie musiałem mocno przyciskać

– podkreślił.

Politt w czołówce pracował na powodzenie akcji, a gdy rywali sprawdzał Gilbert, zdołał odpowiedzieć. Jego pokrytą kurzem twarz odznaczał spory grymas i jaśniejące uzębienie, a w głowie zdawała się kołatać tylko jedna myśl – trzymać koło doświadczonego Belga.

Niemiec w finale realizował tę strategię i wykonał sporo pracy, na welodrom chcąc wjechać tylko z byłym mistrzem świata, a nie w towarzystwie dwóch kolarzy Deceuninck-Quick Step. Za plecami dwójki na ostatnich kilometrach pędził bowiem mistrz Belgii Yves Lampaert, respektujący Gilberta jako lidera, ale także mający chrapkę na podium wyścigu.

Chciałem zacząć sprint z drugiej pozycji, ale Gilbert zagrał to świetnie, ryzykował, bo za nami jechał Yves Lampaert. Myślałem, że zaatakuje mnie wcześniej, myślałem, że moją szansą jest finisz na welodromie. Tak się nie stało. Gilbert zaczął finisz jako pierwszy, myślę, że ma najlepsze przyspieszenie na świecie

– tłumaczył Politt.

Nils Politt. Niemiecki talent z zacięciem do bruków

Tyczkowaty zawodnik Katusha-Alpecin swoimi wynikami ciągnie tej wiosny zespół kierowany przez Jose Azevedo. Kolarzom Katushy w tym sezonie zdecydowanie nie idzie, na koncie widnieje tylko jedno zwycięstwo, a choć jego autorem jest Marcel Kittel, to jego forma jest już przedmiotem mało sympatycznych wymian między kierownictwem ekipy i agentem zawodnika na łamach mediów. Udana kampania klasyczna w wykonaniu młodego Niemca to póki co najjaśniejszy fragment wiosny szwajcarsko-rosyjskiego projektu.

Jako orlik jechałem młodzieżowe Paryż-Roubaix i wywaliłem się pięć razy, ale po zakończeniu i tak powiedziałem tacie, że to jest wyścig dla mnie. Ta impreza dużo dla mnie znaczy, lubię to ściganie. Już nie mogę doczekać się kolejnego roku

– podsumował Politt.

Paweł Gadzała

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała

Recent Posts

Tro-Bro Léon 2019. Andrea Vendrame królem „ribin”

Andrea Vendrame (Androni Giocattoli – Sidermec) wygrał po finiszu z dziewięcioosobowej grupy 36. wyścig Tro-Bro Léon. (więcej…)

22 kwietnia 2019, 18:50 18:50

Tour of the Alps 2019: etap 1. Tao Geoghegan Hart z pierwszym zawodowym zwycięstwem

Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart (Team Sky) triumfował na pierwszym etapie włoskiego wyścigu Tour of the Alps. (więcej…)

22 kwietnia 2019, 16:02 16:02

Amstel Gold Race 2019. Mathieu van der Poel do samego końca

Nie wiedział czy uda mu się zniwelować różnicę, ale to nie wyzwoliło w nim frustracji ani poczucia przegranej. Mathieu van…

22 kwietnia 2019, 15:48 15:48

Liege-Bastogne-Liege U23 2019. Kevin Vermaerke w pierwszym roku orlika

18-letni Kevin Vermaerke (Hagens Berman Axeon) wygrał młodzieżowy wyścig Liege-Bastogne-Liege (1.2U). (więcej…)

22 kwietnia 2019, 08:47 08:47

Amstel Gold Race 2019. Michał Kwiatkowski z łowcy w ofiarę

Michał Kwiatkowski (Team Sky) był jednym z głównych aktorów Amstel Gold Race. Mistrz Polski zacięcie walczył o dołączenie do uciekającego…

21 kwietnia 2019, 21:55 21:55

Amstel Gold Race 2019. Katarzyna Niewiadoma z upragnionym zwycięstwem

Triumf Katarzyny Niewiadomej w Amstel Gold Race to sukces będący kwintesencją stylu jazdy 24-latki i kamieniem milowym zawodowej kariery. (więcej…)

21 kwietnia 2019, 21:38 21:38