Itzulia Basque Country 2019: etap 6. Yates z etapem, Izagirre zwycięski u siebie

Ion Izagirre (Astana) został zwycięzcą 59. wyścigu Itzulia Basque Country. Na ostatnim odcinku triumfował Adam Yates (Mitchelton-Scott). 

Za Brytyjczykiem finiszował Daniel Martin (UAE Team Emirates), zaś trzecie miejsce zajął Jakob Fuglsang (Astana). 

Ostatni etap wyścigu dookoła Kraju Basków był wymagający. Główne wyzwania dnia stanowiły wspinaczki pod Azurki (56 km; 6,4 km; 6,8%, maks. 16%), Karakate (81 km; 5,2 km; 8,5%, maks. 14%) i Asensio (103 km; 7,3 km; 5,1%, maks. 12%), po którym czekała krótka poprawka na Karabieta (107 km; 1,6 km; 5,9%), około sześciokilometrowy zjazd i 500-metrowa ścianka w Eibar (114 km; 500m; 10%), której szczyt znalazł się trzy kilometry przed kreską. 

Po starcie ostrym od szybko jadącego peletonu oderwali się Lawson Craddock (EF Education First) i Alex Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA), do których szybko dołączyło 17 kolejnych zawodników - Michał Gołaś (Team Sky), Jose Joaquin Rojas i Carlos Verona (obaj Movistar), Dries Devenyns (Deceuninck-Quick Step), Tosh van der Sande (Lotto-Soudal), Daniel Navarro (Katusha-Alpecin), Damien Howson (Mitchelton-Scott), Sergio Henao i Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Jai Hindley (Team Sunweb), lider klasyfikacji górskiej Alessandro De Marchi (CCC Team), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Jesus Herrada (Cofidis), Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias) i Carlos Quintero (Manzana Postobon). Duża grupa uzyskała 90 sekundową przewagę nad peletonem  pod Kalbario (9 km; 4,7 km; 6,0%), gdzie najwięcej punktów zdobył De Marchi.

Kolarz CCC Team przyspieszył na podjeździe pod Azurki, gubiąc najsłabszych kompanów. Z tyłu tempo nie zwolniło, a główna grupa również została podzielona. Na jej czele jechał pozostawiony już bez wsparcia ekipy. lider Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe). Atak w międzyczasie przypuścił Jakob Fuglsang (Astana), za którym podążyli drugi kolarz w klasyfikacji generalnej, Ion Izagirre (Astana) oraz Adam Yates (Mitchelton-Scott), Dan Martin i Tadej Pogacar (obaj UAE Team Emirates).

Sytuacja się nieco ustabilizowała za szczytem - czołówkę stanowili Martin, Yates, Fuglsang, Izagirre, Pogacar, zaś 25 sekund później jechał Buchmann w towarzystwie De Marchiego, Verony, Davida Gaudu (Groupama-FDJ), Mikela Nieve i Lucasa Hamiltona (obaj Mitchelton-Scott). Minutę za liderami jechała z kolei trzecia grupa, w składzie której znalazł się m.in. Maximilian Schachmann (Bora-hansgrohe).

Strata Buchmanna wyjątkowo szybko wzrosła do poziomu 1:30 i choć zjechały się dwie grupy z tyłu, to Schachmann i Patrick Konrad (Bora-hansgrohe) nie wytrzymali tempa, wobec czego 26-latek musiał dalej samotnie dyktować tempo - dopiero na podjeździe pod Karakate zastąpili go kolarze Movistar. Premię uciekinierzy przekroczyli niemal 2 minuty wcześniej, dlatego wydawało się niemal pewne, że zwycięzca etapu i wyścigu będzie pochodził właśnie z tej pięcioosobowej grupki. 

Yates zdobył komplet punktów na ostatniej premii górskiej, obejmując prowadzenie w klasyfikacji najlepszych wspinaczy. 3,5 kilometra przed metą Buchmann gonił jak szalony i zbliżył się na 1:24 do liderów, powracając na wirtualne podium wyścigu. 

Na ulicach Eibar Yates odskoczył na krótkiej ściance i uzyskał delikatną przewagę, którą utrzymał przez ostatnie kilometry. Brytyjczyk nie dał się dogonić rywalom i pewnie sięgnął po zwycięstwo. Izagirre zajął trzecie miejsce, co przy ostatecznej stracie 1:36 Buchmanna dało mu zwycięstwo w całym wyścigu. W końcówce Niemiec pomylił jeszcze trasę, przez co w klasyfikacji generalnej początkowo uplasował się dopiero na 4. pozycji.  Sędziowie po analizie sytuacji przyznali kolarzowi Bory czas grupy, w której jechał, co przesunęło go za Izagirre i Dana Martina.

Wyniki 6. etapu Itzulia Basque Country 2019 (2.WT), Eibar - Eibar (118,2 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Adam YatesMitchelton-Scott2:59:46
2.Dan MartinUAE Team Emirates00:01
3.Jakob FuglsangAstana Pro Team
4.Ion IzagirreAstana Pro Team
5.Tadej PogacarUAE Team Emirates00:07
6.Bauke MollemaTrek-Segafredo01:24
7.Mikel LandaMovistar Team
8.Hugh CarthyEF Education First
9.David GauduGroupama-FDJ
10.Lucas HamiltonMitchelton-Scott
11.Enric MasDeceuninck-Quick Step
12.Jonas VingegaardTeam Jumbo-Visma
13.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
14.Mikel NieveMitchelton-Scott
15.Valentin MadouasGroupama-FDJ02:27
16.Diego UlissiUAE Team Emirates
17.Patrick KonradBora-hansgrohe
18.Sergio HenaoUAE Team Emirates
19.Mikel BizkarraEuskadi Basque Country-Murias02:30
20.Víctor de La ParteCCC Team
21.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe03:33
22.Gorka IzagirreAstana Pro Team
23.Luis León SanchezAstana Pro Team
24.Alessandro de MarchiCCC Team
25.Daniel NavarroTeam Katusha-Alpecin
26.Luis Angel MateCofidis, Solutions Credits08:41
27.Hubert DupontAG2R La Mondiale
28.Jai HindleyTeam Sunweb
29.Bjorg LambrechtLotto Soudal08:45
30.Aldemar ReyesManzana Postobon
31.Jonathan LastraCaja Rural-Seguros RGA
32.Chris HamiltonTeam Sunweb
33.Jose Joaquín RojasMovistar Team08:47
34.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
35.David de La CruzTeam Sky
36.Kenny ElissondeTeam Sky
37.Ruben GuerreiroTeam Katusha-Alpecin
38.Rudy MolardGroupama-FDJ
39.Mikel IturriaEuskadi Basque Country-Murias08:53
40.Geraint ThomasTeam Sky08:55
41.Carlos VeronaMovistar Team
42.Anthony PerezCofidis, Solutions Credits
43.Jesús HerradaCofidis, Solutions Credits
44.Toms SkujinsTrek-Segafredo
45.Damien HowsonMitchelton-Scott11:18
46.Michael StorerTeam Sunweb12:05
47.Peter StetinaTrek-Segafredo12:29
48.Bruno ArmirailGroupama-FDJ12:31
49.Mathias FrankAG2R La Mondiale
50.Mikkel Frølich HonoreDeceuninck-Quick Step14:38
51.Omar FraileAstana Pro Team
52.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
53.Cristián RodriguezCaja Rural-Seguros RGA
54.Sander ArmeeLotto Soudal
55.Amanuel GhebreigzabhierTeam Dimension Data
56.Marc HirschiTeam Sunweb
57.Fabio FellineTrek-Segafredo
58.Jose GoncalvesTeam Katusha-Alpecin
59.Oscar RodriguezEuskadi Basque Country-Murias
60.Amaro AntunesCCC Team
61.Romain SeigleGroupama-FDJ
62.Michał GołaśTeam Sky
63.Leo VincentGroupama-FDJ
64.Daniel Felipe MartinezEF Education First
65.George BennettTeam Jumbo-Visma
66.Lawson CraddockEF Education First17:00
67.Jay MccarthyBora-hansgrohe17:03
68.Nícolas SesslerBurgos-BH
69.Tom-Jelte SlagterTeam Dimension Data
70.David GonzalezCaja Rural-Seguros RGA
71.Danilo WyssTeam Dimension Data
72.Grega BoleBahrain-Merida
73.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
74.Alex AranburuCaja Rural-Seguros RGA
75.Sepp KussTeam Jumbo-Visma
76.Carlos QuinteroManzana Postobon
77.Dylan TeunsBahrain-Merida
78.Larry WarbasseAG2R La Mondiale
79.Garikoitz BravoEuskadi Basque Country-Murias
80.Florian StorkTeam Sunweb
81.Luka PibernikBahrain-Merida
82.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
83.Clement ChevrierAG2R La Mondiale
84.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
85.Nicola ConciTrek-Segafredo
86.Sergio SamitierEuskadi Basque Country-Murias
87.Julen AmezquetaCaja Rural-Seguros RGA
88.Julien BernardTrek-Segafredo
89.Aurelien Paret-peintreAG2R La Mondiale
90.Nick SchultzMitchelton-Scott
91.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma17:11
92.Pello BilbaoAstana Pro Team17:13
93.Yecid SierraManzana Postobon17:15
94.Jhojan GarciaManzana Postobon17:32
95.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step17:38
96.Riccardo ZoidlCCC Team17:43
OTLBen KingTeam Dimension Data00:30
OTLRemi CavagnaDeceuninck-Quick Step00:24
OTLFernando BarceloEuskadi Basque Country-Murias00:23
OTLJonas KochCCC Team00:26
OTLDarwin AtapumaCofidis, Solutions Credits00:31
OTLJesús EzquerraBurgos-BH00:29
OTLJetse BolBurgos-BH00:30
OTLEdward RavasiUAE Team Emirates00:25
OTLLoïc ChetoutCofidis, Solutions Credits00:27
OTLMarkel IrizarTrek-Segafredo00:39
OTLDmitry StrakhovTeam Katusha-Alpecin00:24
OTLNicolas EdetCofidis, Solutions Credits00:32
OTLJacques Janse van RensburgTeam Dimension Data
OTLWillie SmitTeam Katusha-Alpecin00:27
OTLJesper HansenCofidis, Solutions Credits00:29
DNFWinner AnaconaMovistar Team
DNFManuele MoriUAE Team Emirates
DNFMaxime MonfortLotto Soudal
DNFBert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma
DNFGregor MuhlbergerBora-hansgrohe
DNFMichael AlbasiniMitchelton-Scott
DNFCarlos BetancurMovistar Team
DNFNic DlaminiTeam Dimension Data
DNFAlexey LutsenkoAstana Pro Team
DNFDiego RosaTeam Sky
DNFRuben FernandezMovistar Team
DNFAlex HowesEF Education First
DNFPetr VakocDeceuninck-Quick Step
DNFEnrico BattaglinTeam Katusha-Alpecin
DNFAntonio PedreroMovistar Team
DNFSean BennettEF Education First
DNFJelle VanendertLotto Soudal
DNFTosh van der SandeLotto Soudal
DNFTony MartinTeam Jumbo-Visma
DNSTsgabu GrmayMitchelton-Scott

Klasyfikacja końcowa wyścigu

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Ion IzagirreAstana Pro Team19:24:09
2.Dan MartinUAE Team Emirates00:29
3.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe00:31
4.Jakob FuglsangAstana Pro Team00:36
5.Adam YatesMitchelton-Scott00:51
6.Tadej PogacarUAE Team Emirates01:36
7.Mikel LandaMovistar Team02:56
8.Mikel NieveMitchelton-Scott03:13
9.Patrick KonradBora-hansgrohe03:29
10.Maximilian SchachmannBora-hansgrohe03:44
11.Enric MasDeceuninck-Quick Step04:15
12.Hugh CarthyEF Education First05:25
13.Diego UlissiUAE Team Emirates06:02
14.Sergio HenaoUAE Team Emirates06:15
15.Lucas HamiltonMitchelton-Scott06:43
16.Víctor de La ParteCCC Team06:45
17.Valentin MadouasGroupama-FDJ07:06
18.David GauduGroupama-FDJ09:03
19.Bjorg LambrechtLotto Soudal11:43
20.Daniel Felipe MartinezEF Education First15:56
21.Bauke MollemaTrek-Segafredo16:43
22.George BennettTeam Jumbo-Visma18:51
23.Jose Joaquín RojasMovistar Team19:32
24.Dylan TeunsBahrain-Merida21:25
25.Mikel BizkarraEuskadi Basque Country-Murias22:53
26.Carlos QuinteroManzana Postobon23:07
27.Luis León SanchezAstana Pro Team23:45
28.Gorka IzagirreAstana Pro Team25:01
29.Alessandro de MarchiCCC Team25:32
30.Rudy MolardGroupama-FDJ30:20
31.Jonathan LastraCaja Rural-Seguros RGA30:25
32.Jonas VingegaardTeam Jumbo-Visma30:30
33.Anthony PerezCofidis, Solutions Credits30:57
34.David de La CruzTeam Sky31:04
35.Aldemar ReyesManzana Postobon31:59
36.Ruben GuerreiroTeam Katusha-Alpecin32:55
37.Carlos VeronaMovistar Team33:34
38.Jai HindleyTeam Sunweb34:44
39.Toms SkujinsTrek-Segafredo35:37
40.Geraint ThomasTeam Sky35:43
41.Marc HirschiTeam Sunweb36:40
42.Amanuel GhebreigzabhierTeam Dimension Data36:56
43.Omar FraileAstana Pro Team37:30
44.Lawson CraddockEF Education First38:16
45.Oscar RodriguezEuskadi Basque Country-Murias38:24
46.Leo VincentGroupama-FDJ40:46
47.Daniel NavarroTeam Katusha-Alpecin41:01
48.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal42:26
49.Mikkel Frølich HonoreDeceuninck-Quick Step43:32
50.Luis Angel MateCofidis, Solutions Credits43:33
51.Peter StetinaTrek-Segafredo44:12
52.Chris HamiltonTeam Sunweb44:20
53.Pello BilbaoAstana Pro Team46:17
54.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step47:20
55.Nicola ConciTrek-Segafredo47:47
56.Romain SeigleGroupama-FDJ47:56
57.Grega BoleBahrain-Merida48:56
58.Jay MccarthyBora-hansgrohe49:07
59.Damien HowsonMitchelton-Scott49:08
60.Nick SchultzMitchelton-Scott50:07
61.Hubert DupontAG2R La Mondiale51:30
62.Julen AmezquetaCaja Rural-Seguros RGA51:45
63.Jose GoncalvesTeam Katusha-Alpecin52:31
64.Larry WarbasseAG2R La Mondiale52:36
65.Danilo WyssTeam Dimension Data53:09
66.Jesús HerradaCofidis, Solutions Credits53:14
67.Mathias FrankAG2R La Mondiale53:24
68.Michael StorerTeam Sunweb53:25
69.Mickaël CherelAG2R La Mondiale53:45
70.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step55:29
71.Alex AranburuCaja Rural-Seguros RGA56:29
72.Aurelien Paret-peintreAG2R La Mondiale56:37
73.Amaro AntunesCCC Team57:00
74.Sander ArmeeLotto Soudal57:32
75.Fabio FellineTrek-Segafredo58:19
76.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe59:23
77.Tom-Jelte SlagterTeam Dimension Data59:27
78.Mikel IturriaEuskadi Basque Country-Murias59:34
79.Neilson PowlessTeam Jumbo-Visma1:00:11
80.Sergio SamitierEuskadi Basque Country-Murias1:00:35
81.Clement ChevrierAG2R La Mondiale1:00:42
82.Florian StorkTeam Sunweb1:01:36
83.Luka PibernikBahrain-Merida1:01:43
84.Kenny ElissondeTeam Sky1:02:09
85.Jhojan GarciaManzana Postobon1:03:01
86.Bruno ArmirailGroupama-FDJ1:03:25
87.Garikoitz BravoEuskadi Basque Country-Murias1:04:50
88.David GonzalezCaja Rural-Seguros RGA1:05:31
89.Michał GołaśTeam Sky1:06:12
90.Yecid SierraManzana Postobon1:06:13
91.Cesare BenedettiBora-hansgrohe1:07:13
92.Cristián RodriguezCaja Rural-Seguros RGA1:07:23
93.Julien BernardTrek-Segafredo1:08:21
94.Riccardo ZoidlCCC Team1:11:06
95.Sepp KussTeam Jumbo-Visma1:12:01
96.Nícolas SesslerBurgos-BH1:15:14

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

  1. reko

    14 kwietnia 2019, 10:48 o 10:48

    patrząc gdzie jest bauke, martinez, bennet to wynik de la parte nie jest zły, tylko jakiego sponsora interesuje 16 miejsce w generalce. Niemniej jakby dorzucić jeszcze jednego mocnego lidera i dwóch solidnych górali to jest potencjał na dobre wyniki na dobrych etapówkach. Ciekawe za kim się rozglądają. Fajnie, że Ion wkońcu wygrał u siebie.

    • Chińczyk

      14 kwietnia 2019, 15:19 o 15:19

      Nie ma co narzekać. Biorąc pod uwagę skład jaki ma CCC początek nie jest taki zły zobaczymy co dalej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: