Itzulia Basque Country 2019. Bjorg Lambrecht: "wiedziałem, że Alaphilippe czyha za moimi plecami"

Ekipa Lotto Soudal na trasie Itzulia Basque Country pozwala Bjorgowi Lambrechtowi sprawdzić się w starciu z najlepszymi.

Bjorg Lambrecht nie jest kolarzem znanym, stąd jego obecność na czele grupki najsilniejszych zawodników w finale drugiego etapu Wyścigu Dookoła Kraju Basków mogła być zaskoczeniem.

22-letni Belg w finale prowadzącego miejscami po szutrowych drogach etapu jako pierwszy wyskoczył z grupki faworytów, chcąc ubiec takich asów jak Julian Alaphilippe czy Michał Kwiatkowski. Taki manewr dał kolarzowi Lotto Soudal parę metrów przewagi i nadzieję na pierwszy w zawodowej karierze trumf.

Lambrecht trzymał się dzielnie, ale na ostatnich metrach nie zdołał jednak powstrzymać świetnie dysponowanego Juliana Alaphilippe'a (Deceuninck-Quick Step), który rywali minął niczym rakieta i sięgnął po etapowe zwycięstwo.

Myślę, że bycie z przodu na tej szutrowej nawierzchni było bardziej przyjemne niż trzymanie się na dalszej pozycji. Podobało mi się, ja lubię takie techniczne końcówki. Po pierwszej sekcji grupa pękła, ale moi koledzy zdołali dojechać. Pracowali ciężko aby utrzymać mnie na czele. Na finiszu chciałem zaskoczyć rywali, kiedy ruszyłem od razu zyskałem nieco miejsca. Nie oglądałem się, ale wiedziałem, że Alaphilippe czyha za moimi plecami. Minął mnie, nie mogłem złapać koła. Pozostało mi tylko dać z siebie wszystko i dokończyć sprint

– tłumaczył na mecie kolarz Lotto Soudal.

Lambrecht do zespołu Worldtour trafił w ubiegłym roku, po dwóch latach spędzonych na poziomie młodzieżowym w klubie Lotto Soudal U23. Jako orlik pokazał się w wyścigach górskich - w 2016 roku wygrał Ronde de l'Isard i zdobył wicemistrzostwo Europy młodzieżowców, w 2017 roku wygrał młodzieżowy Wyścig Pokoju i zajął 2. miejsca w Tour de l'Avenir, Giro della Valle d'Aosta Mont Blanc, Ronde de l'Isard oraz Le Tour de Savoie Mont Blanc. Talent potwierdził w 2018 roku, swoim pierwszym zawodowym sezonie, zdobywając srebro mistrzostw świata młodzieżowców oraz znacząc dwutygodniowy udział w Vuelta a Espana 4. miejscem na etapie z metą na La Camperona.

W roku 2019 Lambrecht w drugiej dziesiątce skończył górski etap UAE Tour, natomiast w Katalonii, mimo kłopotów z plecami, zajął 9. miejsce na piątym odcinku. Kraj Basków to dla niego ostatnie przetarcie przed ardeńskimi klasykami, na trasach których wspomóc ma Tima Wellensa.

Jestem zadowolony z drugiego miejsca. To moje pierwsze podium w wyścigu WorldTour, z tego jestem dumny. Nie myślałem z rana, że to możliwe. Końcówka trzeciego etapu jest podobna do tej, ale mniej stroma. Zrobię co w mojej mocy. Mam nadzieję, że będę się czuł tak jak dziś w kolejnych dniach i na trasie ardeńskich klasyków. W takiej formie będę w stanie dobrze wspomóc Tima Wellensa i Jelle Vanenderta

– wyjaśnił.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: