Daniel - odzież kolarska

Ślężański Mnich 2019. Wilkos i Stachowiak najlepsi na otwarciu

Tegoroczny Ślężański Mnich zakończył się zwycięstwami Katarzyny Wilkos (MAT Atom Deweloper) i Adama Stachowiaka (Voster ATS Team).

Tradycyjnie już polski sezon szosowy zainaugurowała rywalizacja w Sobótce. U podnóża Ślęży rozegrana została 26. edycja Memoriału Romana Ręgorowicza, powszechnie znanego jako Ślężański Mnich.

Na liczącej 19 kilometrów rundzie rywalizowali dziś zawodnicy ze wszystkich kategorii wiekowych. Kluczowe były dwa ostatnie z wyścigów - open kobiet oraz mężczyzn - które rozgrywano równolegle.

Kobiety (elita + orliczki + juniorki) przejechać musiały zaledwie 3 okrążenia, co dawało łączny dystans 57 kilometrów. Już na pierwszym z kółek doszło do mocnej selekcji w grupie zasadniczej, z której odpadły najsłabsze z dziewczyn z młodszych kategorii wiekowych.

Widoczna od początku była Marta Lach, reprezentująca w tym sezonie barwy zawodowej grupy CCC Liv, jak również jej Łucja Pietrzak z MAT Atom Deweloper. Mimo ich ambicji w trakcie wyścigu nie została zawiązana żadna konkretna akcja, a o kolejności na mecie zadecydował finisz z grupy.

Po zwycięstwo sięgnęła Katarzyna Wilkos z MAT Atom Deweloper, wyprzedzając na kresce Łucję Pietrzak. Trzecia była Anna Sagan (TKK Pacific Nestle Fitness), zostając jednocześnie najlepszą orliczką wyścigu.

Nieco więcej działo się w wyścigu mężczyzn (elita + orlicy + juniorzy), gdzie w szranki stanęło w sumie 129 kolarzy. Oni do przejechania mieli w sumie 133 kilometry podzielone na 7 rund.

Po pierwszych próbach odjazdu na prowadzenie wysunęła się w końcu czwórka: Artur Detko (Hurom BDC Development), Michał Podlaski (Wibatech Merx Wrocław), Adam Stachowiak (Voster ATS Team) i Litwin Venantas Lasinis (Klaipeda Cycling Team). W pogoń za czołówką ruszyli Dawid Kloc (KS Pogoń Puławy) i Artur Jatczak (TC Chrobry Scott Głógów), jednak bez powodzenia.

Przewaga uciekającego kwartetu oscylowała na poziomie 2-3 minut, a kolejnym zawodnikiem, który próbował wzmocnić skład odjazdu był Damian Bieniek z Głogowa. Po dłuższej walce udała mu się ta sztuka.

Rozpoczynając finałowe kółko prowadząca piątka miała w zapasie 2 i pół minuty nad peletonem, w którym trudno było szukać chętnych do zdecydowanej pogoni. Mimo to różnica czasowa stopniowo malała. Na ostatniej prostej grupa główna miała harcowników już na wciągnięcie ręki, ale zabrakło, by to finisz z peletonu wyłonił zwycięzcę.

Jako pierwszy linię mety przekroczył uciekający Adam Stachowiak z Vostera, pokazując plecy Michałowi Podlaskiemu oraz skaczącemu z grupy Maciejowi Paterskiemu (Wibatech Merx Wrocław).

Ślężański Mnich 2019 (kobiety), Sobótka - Sobótka (57 km):

 1 Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper)    01:33:12
 2 Łucja Pietrzak (MAT Atom Deweloper)       00:01
 3 Anna Sagan (TKK Pacific Nestle Fitness)
 4 Marta Lach (CCC Liv)
 5 Nikola Wielowska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska)
 6 Marta Jaskulska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska)
 7 Natalia Krześlak (TKK Pacific Nestle Fitness)
 8 Agnieszka Skalniak (CCC Liv)          00:02
 9 Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik)     00:04
10 Dominika Włodarczyk (MLKS Wieluń)

Ślężański Mnich 2019 (mężczyźni), Sobótka - Sobótka (133 km):

 1 Adam Stachowiak (Voster ATS Team)      03:16:05
 2 Michał Podlaski (Wibatech Merx Wrocław)     00:01
 3 Maciej Paterski (Wibatech Merx Wrocław)     00:03
 4 Sylwester Janiszewski (Voster ATS Team)
 5 Patryk Stosz (CCC Development)         00:04
 6 Jakub Kaczmarek (Hurom BDC Development)     00:05
 7 Jakub Murias (TC Chrobry Scott Głogów)
 8 Mariusz Gąsiorowski (Hurom BDC Development)
 9 Szymon Krawczyk (Voster ATS Team)
10 Damian Sławek (GKS Cartusia Bike Atelier)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: