Mistrzyni Europy Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling Women) wygrała w Oudenaarde 16. edycję Ronde van Vlaanderen kobiet.
Włoszka na finiszu pokonała Holenderkę Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) i Dunkę Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla).
Szóste miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).
Liczący aż 159 kilometrów wyścig po najbardziej znanych wzgórzach Flandrii rozpoczął się rano przy temperaturze powietrza na poziomie 16 stopni Celsjusza i zachmurzonym niebie.
W ucieczce dnia bardzo szybko znalazły się Ilaria Sanguineti (Valcar Cylance), Giulia Marchesini (Aromitalia-Vaiano), Ksenia Dobrynina (Servetto – Piumate – Beltrami TSA), Silvia Valsecchi (BePink), Severine Eraud (Dolcini – Van Eyck Sport). Kylie Waterreus (Health Mate – Cyclelive Team) oraz Chanella Stougje (Hitec Products), dość szybko uzyskując przewagę ponad 3 minut nad peletonem.
Ten najpierw pokonywał trzy płaskie odcinki bruku, między którymi doszło do kilku kraks, a wśród zamieszanych w nie były m.in. Amy Pieters, Jip van den Bos i Chantal Blaak (Boels Dolmans). Van den Bos wycofała się z rywalizacji, podobnie jak zwyciężczyni wyścigu z 2017 roku – Coryn Rivera (Team Sunweb).
Pierwszy helling, Achterberg (#1; 1500 m; 4,3% maks. 11%), na 105 kilometrów przed metą uciekające pokonały z zapasem trzech minut nad peletonem. Sytuacja ta nie ulegała większym zmianom na kolejnych wspinaczkach od Leberg (#2; 950 m; 4,2% – maks. 13,8%), Berendries (#3; 940 m; 7% – maks. 12,3%) i Tenbosse (#4; 450 m; 6,9% – maks. 8,7%).
Dopiero zlokalizowany na 73 kilometry przed metą Muur-Kapelmuur (#5; 475 m; 9,3% – maks. 19,8%; całość po bruku) okazał się ponad możliwości Marchesini, Dobryniny i Valsecchi. Peleton przyspieszył i na szczycie ikonicznego wzniesienia notował już tylko stratę 1:45.
Dobrynina i Valsecchi zdołały wprawdzie dojechać do czołówki, ale Włoszka strzeliła na dobre na kilka kilometrów przed Kanariebergiem (#6; 1000 m; 7,7% – maks. 14%). Peleton prześladowały za to kraksy, a wśród poszkodowanych były Alena Amialiusik (Canyon-SRAM), Sheyla Gutierrez (Movistar Team) czy Ane Santesteban (WNT-Rotor). Do pracy w tym punkcie na dobre wzięły się zawodniczki Mitchelton-Scott, kasując odjazd tuż przed podjazdem.
Atak Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM) naciągnął stawkę, a tempo na Taaienbergu (#7; 530 m; 6,6% – maks. 15,8%; 500 m bruk) rozbiło grupkę na dwie części. Różnica blisko minuty gwarantowała, że o zwycięstwo będą walczyły zawodniczki z pierwszej z nich, z grupki około 30 zawodniczek.
Na Kruisbergu (#8; 2500 m; 5% – maks. 9%; 450 m bruk) rywalki sprawdziła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), odpowiedź otrzymując od Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla) i Elisy Longo Borghini (Trek-Segafredo). Atak Polki nie zmienił sytuacji, natomiast grupka topnieć zaczęła na zlokalizowanym 17 kilometrów przed metą Oude Kwaremont (#9; 2200 m; 4% – maks. 11,6%; 1500 m bruk).
Tempo podkręciła Marta Bastianelli (Virtu Cycling Women), a za nią pociągnęły Uttrup Ludwig, Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott), Marianne Vos (CCC-Liv) i Niewiadoma. Dunka przyspieszyła po szczycie i próbowała samotnej akcji. Goniła Van Vleuten, defekt zatrzymał za to Vos. Za plecami prowadzącej czwórki pościgiem kierowała za to Ellen van Dijk (Trek-Segafredo).
Na Paterbergu (#10; 360 m; 12,9% – maks. 20,3%; 360 m; całość po bruku) ruszyła Van Vleuten, natomiast problemy miała Niewiadoma. Holenderka wraz z Uttrup Ludwig i Bastianelli jako pierwsza rozpoczęła finałowe 13 kilometrów, natomiast Polka wraz z Sofią Bertizzolo (Virtu Cycling Women), Van Dijk i Chantal Blaak (Boels Dolmans) sformowały grupkę pościgową.
12 kilometrów przed metą różnica wynosiła 34 sekundy i spadała, gdyż Polka i dwie Holenderki zgodnie pracowały. Na czele Uttrup Ludwig i Van Vleuten próbowały zaskoczyć najszybszą w tym gronie Bastianelli, ale mistrzyni Europy nie pozwoliła im na wiele. Dwa kilometry przed metą różnica między prowadzącą trójką a goniącą czwórką oscylowała wokół 12 sekund, ale nie zmieniło to już losów wyścigu.
Finisz rozpoczęła wcześnie Van Vleuten, ale Bastianelli zachowała spokój. Włoszka wyczekała i swój wysiłek zaplanowała tak by pewnie minąć słabnącą rywalkę. Linię mety 31-latka przecięła przed Holenderką i zrezygnowaną Uttrup Ludwig.
#RVVwomen 🏆 @martabasti 🇮🇹 @VirtuCyclingW ha ganado la @RondeVlaanderen 🇧🇪
🥇 Marta Bastianelli 🇮🇹
🥈 @AvVleuten 🇳🇱
🥉 @CUttrupLudwig 🇩🇰🎥 @ESPNPLAY pic.twitter.com/unzLpUA9O1
— Pasión Ciclismo 🚴🏻 (@pasiociclismo) April 7, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marta Bastianelli | Team Virtu Cycling | 4:16:50 |
2. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott Women | |
3. | Cecilie Uttrup Ludwig | Bigla Pro Cycling Team | |
4. | Sofia Bertizzolo | Team Virtu Cycling | 00:07 |
5. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | |
6. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon-SRAM | |
7. | Chantal Blaak | Boels Dolmans Cyclingteam | 00:10 |
8. | Lisa Brennauer | WNT-Rotor Pro Cycling | 00:55 |
9. | Lucinda Brand | Team Sunweb Women | |
10. | Amy Pieters | Boels Dolmans Cyclingteam | |
11. | Marta Cavalli | Valcar-Cylance Cycling | |
12. | Soraya Paladin | Ale Cipollini | |
13. | Gracie Elvin | Mitchelton-Scott Women | |
14. | Lisa Klein | Canyon-SRAM | |
15. | Alison Jackson | Tibco-Silicon Valley Bank | |
16. | Sofie De Vuyst | Parkhotel Valkenburg | |
17. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | |
18. | Vita Heine | Hitec Products-Birk Sport | |
19. | Floortje Mackaij | Team Sunweb Women | |
20. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott Women | 00:58 |
21. | Elena Cecchini | Canyon-SRAM | 01:00 |
22. | Marianne Vos | CCC-Liv | 01:55 |
23. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
24. | Anouska Koster | Team Virtu Cycling | |
25. | Rasa Leleivyte | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
26. | Maria Giulia Confalonieri | Valcar-Cylance Cycling | |
27. | Julie Van de Velde | Lotto Soudal Ladies | |
28. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | |
29. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | 02:49 |
30. | Leah Kirchmann | Team Sunweb Women | |
31. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
32. | Lotte Kopecky | Lotto Soudal Ladies | 03:26 |
33. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott Women | 03:48 |
34. | Arlenis Sierra | Astana Women's Team | |
35. | Brodie Chapman | Tibco-Silicon Valley Bank | |
36. | Tatiana Guderzo | BePink | |
37. | Julie Leth | Bigla Pro Cycling Team | |
38. | Eri Yonamine | Ale Cipollini | 03:51 |
39. | Romy Kasper | Ale Cipollini | |
40. | Evy Kuijpers | CCC-Liv | 04:38 |
41. | Jolien D'Hoore | Boels Dolmans Cyclingteam | |
42. | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
43. | Chloe Hosking | Ale Cipollini | |
44. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
45. | Kirsten Wild | WNT-Rotor Pro Cycling | |
46. | Anastasiia Chursina | BTC City Ljubljana | |
47. | Leah Thomas | Bigla Pro Cycling Team | |
48. | Hanna Nilsson | BTC City Ljubljana | |
49. | Kelly Van Den Steen | Lotto Soudal Ladies | |
50. | Severine Eraud | Doltcini-Van Eyck Sport | |
51. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
52. | Jesse Vandenbulcke | Doltcini-Van Eyck Sport | |
53. | Demi de Jong | Lotto Soudal Ladies | |
54. | Urska Pintar | BTC City Ljubljana | |
55. | Daniela Reis | Doltcini | |
56. | Sarah Rijkes | WNT-Rotor Pro Cycling | 05:18 |
57. | Lara Vieceli | WNT-Rotor Pro Cycling | |
58. | Ane Santesteban Gonzalez | WNT-Rotor Pro Cycling | |
59. | Ashleigh Moolman-Pasio | CCC-Liv | 05:51 |
60. | Christine Majerus | Boels Dolmans Cyclingteam | |
61. | Amalie Dideriksen | Boels Dolmans Cyclingteam | 06:21 |
62. | Katia Ragusa | BePink | |
63. | Valerie Demey | CCC-Liv | 06:24 |
64. | Tiffany Cromwell | Canyon-SRAM | |
65. | Liane Lippert | Team Sunweb Women | |
66. | Silvia Persico | Valcar-Cylance Cycling | |
67. | Aude Biannic | Movistar Team Women | |
68. | Elena Pirrone | Astana Women's Team | |
69. | Belle de Gast | Parkhotel Valkenburg | 07:41 |
70. | Bryony van Velzen | Doltcini-Van Eyck Sport | |
71. | Kathrin Schweinberger | Health Mate-Ladies Team | |
72. | Diana Carolina Peñuela Martinez | Ale Cipollini | |
73. | Danielle Christmas | Lotto Soudal Ladies | |
74. | Maria Vittoria Sperotto | Bigla Pro Cycling Team | |
75. | Kylie Waterreus | Health Mate-Ladies Team | |
76. | Vittoria Guazzini | Valcar-Cylance Cycling | |
77. | Lizbeth Yareli Salazar Vazquez | Astana Women's Team | |
78. | Pascale Jeuland | Doltcini-Van Eyck Sport | |
79. | Carmela Cipriani | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
80. | Annelies Dom | Lotto Soudal Ladies | |
81. | Saartje Vandenbroucke | Doltcini-Van Eyck Sport | |
82. | Ingrid Lorvik | Hitec Products-Birk Sport | |
83. | Marit Raaijmakers | Parkhotel Valkenburg | |
84. | Sofia Beggin | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
85. | Alicia Gonzalez Blanco | Movistar Team Women | |
86. | Anna Potokina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
87. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
88. | Anja Longyka | BTC City Ljubljana | |
89. | Nina Buijsman | Parkhotel Valkenburg | |
90. | Esther van Veen | Parkhotel Valkenburg | |
91. | Maëlle Grossetete | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
92. | Rozanne Slik | Tibco-Silicon Valley Bank | |
93. | Lauren Stephens | Tibco-Silicon Valley Bank | |
94. | Charlotte Becker | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
95. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
96. | Barbara Guarischi | Team Virtu Cycling | |
97. | Sara Mustonen | Health Mate-Ladies Team | |
98. | Gloria Rodriguez Sanchez | Movistar Team Women | 07:53 |
99. | Sheyla Gutierrez Ruiz | Movistar Team Women | |
100. | Alba Teruel Ribes | Movistar Team Women | |
DNF. | Nina Kessler | Tibco-Silicon Valley Bank | |
DNF. | Letizia Borghesi | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
DNF. | Michela Balducci | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
DNF. | Christina Schweinberger | Health Mate-Ladies Team | |
DNF. | Kirstie van Haaften | Health Mate-Ladies Team | |
DNF. | Fien Delbaere | Health Mate-Ladies Team | |
DNF. | Francesca Balducci | Conceria Zabri-Fanini | |
DNF. | Mónika Király | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
DNF. | Alexandra Goncharova | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
DNF. | Roxane Fournier | Movistar Team Women | |
DNF. | Elisa Balsamo | Valcar-Cylance Cycling | |
DNF. | Giulia Marchesini | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
DNF. | Francesca Pattaro | BePink | |
DNF. | Nicole Steigenga | BePink | |
DNF. | Chiara Perini | BePink | |
DNF. | Alena Amialiusik | Canyon-SRAM | |
DNF. | Julie Solvang | Hitec Products-Birk Sport | |
DNF. | Audrey Cordon Ragot | Trek-Segafredo Women | |
DNF. | Chanella Stougje | Hitec Products-Birk Sport | |
DNF. | Marta Tagliaferro | Hitec Products-Birk Sport | |
DNF. | Silvia Valsecchi | BePink | |
DNF. | Martina Alzini | Bigla Pro Cycling Team | |
DNF. | Coryn Rivera | Team Sunweb Women | |
DNF. | Julia Soek | Team Sunweb Women | |
DNF. | Lotta Pauliina Lepistö | Trek-Segafredo Women | |
DNF. | Alexis Ryan | Canyon-SRAM | |
DNF. | Christina Malling Siggaard | Team Virtu Cycling | |
DNF. | Katarzyna Pawłowska | Team Virtu Cycling | |
DNF. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Cylance Cycling | |
DNF. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott Women | |
DNF. | Pernille Larsen Feldmann | Hitec Products-Birk Sport | |
DNF. | Nadia Quagliotto | Ale Cipollini | |
DNF. | Kseniia Dobrynina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
DNF. | Mikayla Harvey | Bigla Pro Cycling Team | |
F. | Mia Radotic | ||
DNF. | Maaike Boogaard | BTC City Ljubljana | |
DNF. | Jip van den Bos | Boels Dolmans Cyclingteam | |
DNF. | Faina Potapova | Astana Women's Team | |
DNF. | Makhabbat Umutzhanova | Astana Women's Team | |
DNF. | Marie Soleil Blais | Astana Women's Team | |
DNF. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo Women | |
DNF. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott Women |