Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) triumfował w Waregem na mecie 74. edycji wyścigu Dwars door Vlaanderen.
Mistrz Holandii pokonał na ostatnich metrach Anthony’ego Turgisa (Direct Energie) i mistrza Luksemburga Boba Jungelsa (Deceuninck-Quick Step)
Na trasę 183-kilometrowego wyścigu składało się 11 podjazdów oraz 4 płaskie odcinki bruku. Kolarzy już po 20 kilometrach czekał krótki odcinek bruku na Neringenstraat, a pierwsze wzniesienie, Nieuwe Kwaremon, wyrastało dopiero po 82 kilometrach. Dalej pojawiały się kolejno Kluisberg (72 km do mety), Knokteberg-Trieu (65 km), Kortekeer (57 km) oraz Steenbeekdries (54 km), otoczony płaskimi odcinkami bruku: Maria Borrestraatem i Stationsbergiem.
51 kilometrów przed metą wyrastał Taaienberg (890 m; 7,1%), a zaraz po nim Berg Ten Houte (48 km), dalej znowu Knokteberg-Trieu (33 km; 1100 m; 8%), płaski Varent (26 km, 2000 m), Vossenhol (21 km; 1400 m; 6,5%,), Holstraat (17 km; 1000 m; 5,2%) i Nokereberg (9 km; 350 m; 5,7%), po którym do pokonania pozostawał tylko brukowany Heriegemstraat (800 m), na 6300 metrów przed celem.
Wyścigowi towarzyszył spory wiatr i dość niska temperatura. Poważny odjazd długo nie potrafił się zawiązać, dopiero po przeszło godzinie jazdy z przodu zameldowali się Jonas Koch (CCC Team), Nelson Oliveira (Movistar), Ramon Sinkeldam (Groupama-FDJ), Zhandos Bizhigitov (Astana), Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe), Michael Hepburn (Mitchelton-Scott), Kris Boeckmans (Vital Concept) i Mihkel Räim (Israel Cycling Academ). W połowie drogi przewaga ósemki wynosiła niespełna 3 minuty.
Za Taaienbergiem w uciekającej grupie zameldowali się Mathieu van der Poel (Corendon-Circus), Anthony Turgis (Direct Energie) i Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida). Na czele samotnie jechał wówczas Oliveira. Portugalczyk zaliczył Knokteberg-Trieu (33 km) z minimalną przewagą nad Pöstlbergerem i niewiele większą nad Van der Poelem, Turgisem, Bobem Jungelsem (Deceuninck-Quick Step) i Tiejsem Benootem (Lotto Soudal).
Czwórka dogoniła mistrza Austrii, a Oliveirę zatrzymał defekt. Po fragmencie bruku Varent (26 km) peleton miał do odrobienia 27 sekund.
Przewaga czołówki rosła, w grupie zasadniczej brakowało współpracy, dlatego szybko stało się oczywiste, że zwycięzca znajduje się w znakomitym kwintecie. Ten wyłonił się na ostatniej prostej. Finisz rozpoczął Turgis, którego łatwo wyprzedził van der Poel, sięgając po pierwszy swój sukces w wyścigu WorldTour.
It's a #DDV19 win for the race favourite @mathieuvdpoel who manages to sprint to victory! 🚴♂️💨 pic.twitter.com/f59EUTHY6g
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) April 3, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mathieu van der Poel | Corendon-Circus | 4:05:54 |
2. | Anthony Turgis | Direct Energie | |
3. | Bob Jungels | Deceuninck-QuickStep | |
4. | Lukas Pöstlberger | Bora-Hansgrohe | |
5. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | |
6. | Luke Rowe | Team Sky | 00:18 |
7. | Danny van Poppel | Team Jumbo-Visma | 00:19 |
8. | Yves Lampaert | Deceuninck-QuickStep | |
9. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Credits | |
10. | Heinrich Haussler | Bahrain-Merida | |
11. | Jens Keukeleire | Lotto Soudal | |
12. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | |
13. | Adrien Petit | Direct Energie | |
14. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
15. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | |
16. | Ivan Garcia | Bahrain-Merida | |
17. | Davide Ballerini | Astana Pro Team | |
18. | Mike Teunissen | Team Jumbo-Visma | |
19. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | |
20. | Jurgen Roelandts | Movistar Team | |
21. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
22. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
23. | Jonas Van Genechten | Vital Concept-B&B Hotel | |
24. | Cees Bol | Team Sunweb | |
25. | Jack Bauer | Mitchelton-Scott | |
26. | Loïc Vliegen | Wanty-Gobert | |
27. | Jasha Sütterlin | Movistar Team | |
28. | Lilian Calmejane | Direct Energie | 00:24 |
29. | Michael Valgren Andersen | Dimension Data | |
30. | Florian Senechal | Deceuninck-QuickStep | |
31. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
32. | Christophe Noppe | Sport Vlaanderen-Baloise | |
33. | Jan Tratnik | Bahrain-Merida | |
34. | Gijs Van Hoecke | CCC Team | |
35. | Bryan Coquard | Vital Concept-B&B Hotel | |
36. | Edvald Boasson Hagen | Dimension Data | |
37. | Sacha Modolo | EF Education First | |
38. | Benjamin Declercq | Sport Vlaanderen-Baloise | |
39. | Nathan Van Hooydonck | CCC Team | 00:27 |
40. | Frederik Backaert | Wanty-Gobert | |
41. | Otto Vergaerde | Corendon-Circus | 00:31 |
42. | Stefan Küng | Groupama-FDJ | |
43. | Kenneth Vanbilsen | Cofidis, Solutions Credits | |
44. | Xandro Meurisse | Wanty-Gobert | |
45. | Amund Grøndahl Jansen | Team Jumbo-Visma | |
46. | Owain Doull | Team Sky | |
47. | Christian Knees | Team Sky | |
48. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
49. | Reinardt Janse Van Rensburg | Dimension Data | |
50. | Kris Boeckmans | Vital Concept-B&B Hotel | |
51. | Alberto Bettiol | EF Education First | |
52. | Marc Hirschi | Team Sunweb | |
53. | Dylan van Baarle | Team Sky | |
54. | Christopher Juul Jensen | Mitchelton-Scott | |
55. | Sven Erik Bystrøm | UAE Team Emirates | |
56. | Stijn Devolder | Corendon-Circus | |
57. | Gianni Moscon | Team Sky | |
58. | Damien Gaudin | Direct Energie | 00:37 |
59. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 00:39 |
60. | Niki Terpstra | Direct Energie | 00:44 |
61. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | 01:00 |
62. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | 01:10 |
63. | Hugo Houle | Astana Pro Team | 01:15 |
64. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | 01:29 |
65. | Zhandos Bizhigitov | Astana Pro Team | 01:33 |
66. | Marco Marcato | UAE Team Emirates | 01:36 |
67. | Dries De Bondt | Corendon-Circus | 02:28 |
68. | Jens Debusschere | Katusha-Alpecin | 02:29 |
69. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 02:47 |
70. | Tom Scully | EF Education First | 02:50 |
71. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 03:29 |
72. | Jonas Koch | CCC Team | |
73. | Silvan Dillier | AG2R La Mondiale | 03:42 |
74. | Guillaume Boivin | Israel Cycling Academy | |
75. | Tom Van Asbroeck | Israel Cycling Academy | |
76. | Stijn Vandenbergh | AG2R La Mondiale | |
77. | Laurens De Vreese | Astana Pro Team | |
78. | Lasse Norman Hansen | Corendon-Circus | |
79. | Jenthe Biermans | Katusha-Alpecin | |
80. | Alexandre Pichot | Direct Energie | |
81. | Marcel Sieberg | Bahrain-Merida | |
82. | Iljo Keisse | Deceuninck-QuickStep | |
83. | Taco van der Hoorn | Team Jumbo-Visma | |
84. | Szymon Sajnok | CCC Team | |
85. | Andreas Schillinger | Bora-Hansgrohe | |
86. | Lawrence Naesen | Lotto Soudal | |
87. | Robert Stannard | Mitchelton-Scott | |
88. | Brian van Goethem | Lotto Soudal | |
89. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | |
90. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | |
91. | Piet Allegaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
92. | Asbjørn Kragh Andersen | Team Sunweb | |
93. | Aime De Gendt | Wanty-Gobert | |
94. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
95. | Michael Hepburn | Mitchelton-Scott | |
96. | Mitchell Docker | EF Education First | |
97. | Kamil Gradek | CCC Team | |
98. | Damien Touze | Cofidis, Solutions Credits | |
99. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
100. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | 03:48 |
101. | Maarten Wynants | Team Jumbo-Visma | |
102. | Pascal Eenkhoorn | Team Jumbo-Visma | |
103. | Kristijan Koren | Bahrain-Merida | |
104. | Luka Pibernik | Bahrain-Merida | |
105. | Jimmy Janssens | Corendon-Circus | |
106. | Sebastian Langeveld | EF Education First | |
107. | Bert De Backer | Vital Concept-B&B Hotel | 06:42 |
108. | Jaime Castrillo | Movistar Team | |
109. | Juraj Sagan | Bora-Hansgrohe | |
110. | Casper Pedersen | Team Sunweb | |
111. | Mihkel Räim | Israel Cycling Academy | |
112. | Conor Dunne | Israel Cycling Academy | |
113. | Kristoffer Halvorsen | Team Sky | |
114. | Bernhard Eisel | Dimension Data | |
115. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
116. | Luis Mas Bonet | Movistar Team | |
117. | Daniil Fominykh | Astana Pro Team | |
118. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
119. | Julien Duval | AG2R La Mondiale | 09:37 |
120. | Paweł Bernas | CCC Team | |
121. | Thimo Willems | Sport Vlaanderen-Baloise | 10:29 |
122. | Christoph Pfingsten | Bora-Hansgrohe | |
123. | Kenneth Van Rooy | Sport Vlaanderen-Baloise | |
124. | Julien Morice | Vital Concept-B&B Hotel | |
125. | Zico Waeytens | Cofidis, Solutions Credits | |
126. | Nico Denz | AG2R La Mondiale | |
127. | Dennis van Winden | Israel Cycling Academy | |
128. | Timo Roosen | Team Jumbo-Visma | |
129. | Rick Zabel | Katusha-Alpecin | |
130. | Willem Jakobus Smit | Katusha-Alpecin | |
131. | Alvaro Hodeg | Deceuninck-QuickStep | |
132. | Julien Vermote | Dimension Data | |
133. | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | |
134. | Adrien Garel | Vital Concept-B&B Hotel | |
135. | Pascal Ackermann | Bora-Hansgrohe | |
136. | Cyril Lemoine | Cofidis, Solutions Credits | |
137. | Emiel Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
138. | Bagdonas Gediminas | AG2R La Mondiale | |
139. | Dorian Godon | AG2R La Mondiale | |
140. | Lars Bak | Dimension Data | |
141. | Jimmy Turgis | Vital Concept-B&B Hotel | |
142. | Jasper Philipsen | UAE Team Emirates | |
143. | Kasper Asgreen | Deceuninck-QuickStep | |
144. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
145. | Filippo Fortin | Cofidis, Solutions Credits | |
146. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
147. | Amaury Capiot | Sport Vlaanderen-Baloise | |
148. | Edoardo Affini | Mitchelton-Scott | |
149. | Jaco Venter | Dimension Data | |
150. | Pim Ligthart | Direct Energie | |
151. | Christopher Lawless | Team Sky | |
152. | Timothy Dupont | Wanty-Gobert | |
153. | Pieter Vanspeybrouck | Wanty-Gobert | |
DNF. | Philippe Gilbert | Deceuninck-QuickStep | |
DNF. | Michael Schär | CCC Team | |
DNF. | Adam Blythe | Lotto Soudal | |
DNF. | Stan Dewulf | Lotto Soudal | |
DNF. | Logan Owen | EF Education First | |
DNF. | Taylor Phinney | EF Education First | |
DNF. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | |
DNF. | Harry Tanfield | Katusha-Alpecin | |
DNF. | Mads Schmidt Würtz | Katusha-Alpecin | |
DNF. | Yevgeniy Gidich | Astana Pro Team | |
DNF. | Dmitriy Gruzdev | Astana Pro Team | |
DNF. | Jean-Pierre Drucker | Bora-Hansgrohe | |
DNF. | Michael Schwarzmann | Bora-Hansgrohe | |
DNF. | Callum Scotson | Mitchelton-Scott | |
DNF. | Johannes Fröhlinger | Team Sunweb | |
DNF. | Roy Curvers | Team Sunweb | |
DNF. | Maximilian Walscheid | Team Sunweb | |
DNF. | Roy Jans | Corendon-Circus | |
DNF. | Ludwig De Winter | Wanty-Gobert | |
DNF. | Bert Van Lerberghe | Cofidis, Solutions Credits | |
DNF. | Zakkari Dempster | Israel Cycling Academy | |
DNF. | Roy Goldstein | Israel Cycling Academy |
Jacek
3 kwietnia 2019, 23:22 o 23:22
Na Flandrii pewnie go odetnie na ostatniej godzinie, ale może uda mu sie zabłysnąć.
cHarlie
4 kwietnia 2019, 01:58 o 01:58
Redaktor Jaroński pod koniec relacji mówił o pokazanym akurat cmentarzu, że jest to jedyny wojenny cmentarz żołnierzy amerykańskich w Belgii. Chyba miał powiedzieć jedyny pierwszowojenny cmentarz, bo w 2. wojnie światowej dużo Amerykanów zginęło podczas kontrofensywy Hitlera w Ardenach 1944/45 i chyba ich ciał nie odwieziono do Stanów?
KR
9 kwietnia 2019, 15:30 o 15:30
Fajnie się ogląda jazdę van der poela…to jego nie pierwsze zwycięstwo w tym sezonie a i rhonde przejechał rewelacyjnie,o mały włos nie stając na podium…jest bardzo mocny i to może być przyszłość klasyków…póki co ma podobną sytuację w zespole co np.greg w CCC …za bardzo nie ma pomocy (ew.devolder),a jednak potrafi przejechać większość wyścigu sam i jeszcze popisać się sprintem z niedużej grupki…tu wygrał,w rhonde przegrał tylko z kristoffem…Wielu porównuje jego rozwój z kolegą z orzelajow,z van aertem…który też pokazuje że można śmiało na niego stawiać,ale tu już jest ta różnicą że van aert ma w Jumbo naprawdę konkretną ekipę,która zawsze moze znacznie pomoc (jak chociażby w wielu zwycięstwach groenewegena w tym sezonie),z takimi pomocnikami jak lindeman,thunissen,de plus,powless,van poppel…można jechać po zwycięstwo…zobaczymy gdzie w przyszłości pójdzie van der Poel…ja bym go chciał zobaczyć w…quick stepie 😉