Volta a Catalunya 2019. Geschke, Soler i Gallopin kontuzjowani

Simon Geschke

Na ostatnim etapie Volta a Catalunya kilkunastu zawodników upadło przy wysokiej prędkości i doznało kontuzji, w tym złamań i poważnych obić.

Siódmy etap, prowadzący po rundzie na ulicach Barcelony, znaczył podjazd pod wzgórze Montjuic, po którym następował kręty i ostry zjazd. Już na pierwszym okrążeniu doszło do poważnej kraksy. Część z poszkodowanych zawodników nie wstawała szybko, co sugerowało poważniejsze obrażenia. Obawy te potwierdziły wizyty w szpitalu.

Jednym z najbardziej poszkodowanych zawodnikiem był Simon Geschke. Niemiec z CCC Team, który już na początku sezonu złamał łokieć na trasie Vuelta a Murcia, w Katalonii startował po raz pierwszy po kontuzji. W kraksie, w której bez długofalowych konsekwencji uczestniczył także Łukasz Owsian, 33-latek złamał prawy obojczyk.

Obaj zawodnicy CCC Team upadli przy wysokiej prędkości. O ile Łukasz wyszedł z tej kraksy tylko z ranami i potłuczeniami, o tyle Simon musiał być zabrany do szpitala na obserwację. Prześwietlenie wykazało, że doszło do złamania prawego obojczyka i kolarz będzie musiał przejść operację w swoim kraju, w Niemczech. Zabieg zostanie wykonany w najbliższym tygodniu

 tłumaczył lekarz polskiego zespołu, Daniele Zaccaria.

Włoch wyjaśnił również, że po zabiegu 33-latek będzie musiał odczekać niecały tydzień przed powrotem na rower stacjonarny, a od pełnego powrotu do rywalizacji dzieli go około 5 tygodni.

W kraksie upadł również Marc Soler (Movistar). 25-letni zawodnik urodzony w Katalonii trafił do szpitala, gdzie stwierdzono złamanie kości łódeczkowatej w prawej ręce bez przemieszczenia. Póki co, nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa Hiszpana od rywalizacji.

Mocno dotknięta została ekipa AG2R La Mondiale. W kraksie upadło dwóch jej zawodników, Tony Gallopin i Romain Bardet, który przed startem był ósmy w klasyfikacji generalnej. U Francuzów wstępne badania nie wykazały poważniejszych obrażeń, acz obu czekają kolejne wizyty u lekarzy.

Tony doznał urazu lewego ramienia. Na początku tygodnia przejdzie kolejne badania. Romain z kolei mocno obił żebra. Możliwe są złamania. Ta sytuacja również wymaga dalszej diagnostyki

 ocenił lekarz ekipy, Arthur Molique.

Kraksy nie ominął również Warren Barguil (Arkéa-Samsic). Francuz, który po Volta a Catalunya i tak planował przerwę od rywalizacji, rozciął łokieć oraz kolano, a na jego biodrze pojawił się krwiak. Lekarz, Jean-Jacques Meunet, podkreślił, że właśnie on jest głównym powodem do niepokoju.

Jutro [Barguil] przejdzie sprawdzian ze swoim fizjoterapeutą. Dopiero wtedy dowiemy się, jakie są efekty upadku. W przypadku jakichkolwiek obaw przeprowadzimy prześwietlenie

 podkreślił.

Na ostatnim etapie 99. Volta a Catalunya zwyciężył Davide Formolo (Bora-hansgrohe). Klasyfikacja generalna z kolei padła łupem Miguela Angela Lopeza (Astana).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: